Sminktelenség

Borítókép: Sminktelenség
Van, akinél a sminkelés hosszú reggeli rituálé. Sokunknak egy egész óráját igénybe veszi, mire rendbe szedjük az arcunkat. De vajon az eltávolításra mennyi idő marad?

A kozmetikusok egyetértenek abban, hogy a mindennapos arctisztítás jelentőségét nem lehet alábecsülni, sokszor mégis ellustálkodjuk ezt a műveletet. Most különböző korosztályba tartozó nők számolnak be nekünk, hogy mit művelnek esténként a tükör előtt.

Háromnapos smink
Egymástól igazán eltérő válaszokat a húszas éveik kezdetén járó fiatal lányoktól kaptam. Talán csak annyi volt közös bennük, hogy több időt szánnak a smink felhelyezésére, mint az eltávolítására. Egy átbulizott éjszaka után jobb esetben megkísérlik valamivel („ami a kezem ügyébe akad”) leszedni, de az is előfordul, hogy másnap reggelre halasztják. Néhányuk szándékosan nem mossa le: addig viseli, amíg szalonképes. Van, akit nem érdekel, hogy hanyagsága mennyivel gyorsítja bőre öregedését. Esetleg tudja, mit művel, de erősebb a lustasága.

Dóri, 22 éves, egyetemi hallgató
Én általában le sem szedem, pedig tudom, hogy nem tesz jót, ha fent hagyom. Ha nagyon kifestem magam egy bulira, utána azért lemosom a sminket, de amikor csak simán kihúzom a szemem, azt nem szedem le este, ha pedig afürdéskor elkenődik, simán letörlöm zsebkendővel... Ha nagy ritkán lemosom, abarátnőmtől ajándékba kapott L’Oréal arctisztító tejet használok (L’Oréal Paris: Triple Active arclemosó tej, 1799 Ft). Az alapozót olykor leszedem arctisztító tonikkal (Eucerin: DermatoClean, 2990 Ft).

Olívia, 24 éves, eladó egy ruhaboltban
A smink lemosását leginkább az esti zuhanyra bízom, és előfordul, hogy egy kevés rúzs- vagy szempillaspirál-maradvány a törölközőre is kerül. A nagyon makacs festéket zuhanyozás után megpróbálom arclemosóval vagy zsírosabb krémmel (például hagyományos Niveával) leszedni. De nem mindig szánok rá kellő időt, ezért sokszor reggelre marad a tükörbe nézés, a halálra rémülés, a lemosó szerek előkotrása. Kifejezetten sminklemosó készítményt nem tartok otthon, de erre a célra is szolgáló arclemosót, krémeket, törlőkendőt igen (Nivea Visage: Frissítő arctisztító kendő, 1219 Ft).

Ön- és környezettudatos ápolás
Harminc körül többnyire már inkább tisztában vagyunk a lazán fennhagyott festék ártó hatásaival. Szinte kivétel nélkül minden nőnek megvannak a bevált módszerei – az elsődleges szempont a tisztító hatás és a természetesség. Asminklemosásra fordított idő itt is változik, továbbá van, aki magángyógyszerésztől szerzi be a krémeket, van, aki maga készíti el, a többség pedig törlőkendőt használ.

Csilla, 29 éves, újdonsült anyuka
Ha csak tehetem, minden este lemosom magamról a sminket. A készletemben van sminklemosó, arclemosó (kecsketejszappan vagy folyékony arclemosó) plusz tonik. Utóbbiból csak a Garnier-t bírom elviselni (Garnier Essentials: Frissítő
tonik vitaminnal, 1349 Ft). A Clinique: 7 days Scrubot (6600 Ft) sem
cserélném le semmire. Heti egy-két alkalommal felteszek egy házi készítésű zab-köles arcradírpakolást is.

Réka, 34 éves, újságíró
Környezettudatos vagyok: igyekszem minél kevesebb hulladékot előállítani. Márpedig mindennap kidobni egy impregnált törlőkendőt vagy egy vattapamacsot elég nagy pazarlásnak tűnik. Elképzeltem, hogy egy év alatt mennyi szemét gyűlne össze csak azért, hogy tiszta és ránctalan maradjon az arcbőröm. Inkább egy kisméretű frottírtörülközőt tartok a mosdó mellett. Ezt minden este meleg vízbe mártom, ráteszek egy kis arctisztító habot (Vichy: Purete Thermale habzó arctisztító, 3298 Ft), és végigdörzsölöm vele az arcomat. A vizes frottír egyben radíroz is. A törülközőt persze gyakran kimosom.



A tudás birtokában
Még nagyobb megfontoltság jellemzi a negyvenes–ötvenes nőket. Sokan csak alkalmi sminket használnak, amit módszeresen el is távolítanak. Ezt a korosztályt jobbára a kozmetikusok látják el tippekkel, melyeket az érintettek többnyire meg is szívlelnek. Másfelől viszont az anyákat divatosra kritizálják és szükség esetén sminkeléssel segítik a lányaik. Szerencsés esetben a két hatás kiegészíti egymást.

Holl Marianna, 50 éves, kozmetikus
A vendégeimnek száraz bőrre arctejet szoktam ajánlani, mely természetes olajokat, aloé verát és algát tartalmaz. A zsíros, pattanásos bőrt a szappanmentes és gyulladáscsökkentő szappan fertőtleníti (GIGI: Organics tisztító gél, 11830 Ft). Az arctej vagy a szappan után minden bőrtípusnál ajánlott a tonik, mert visszaállítja a bőr pH-értékét. Nagyon száraz-érdes, érzékeny bőrre mosakodókrémet tanácsolok beszerezni a gyógyszertárból.

Ági, 47 éves, szépségápolási tanácsadó
Bármilyen későn és fáradtan megyek haza egy partiból, a sminkemet mindig lemosom. Ilyenkor persze én is a gyorsabb megoldást – a sminklemosó kendőt – választom. Hétköznap nem használok sminket, csak spirált. Esténként arctisztító-sminklemosóval (Bioderma: Hydrabio H2O arc- és sminklemosó micella oldat, 4290 Ft) tüntetem el a spirált. De csak akkor érzem igazán tisztának az arcbőrömet, ha még sima vízzel is lemosom.

Szöveg: Kárpáti Kata Szandra, fotó: folio-id.com, Tárgyfotó: Jágfai Eszter/beton fotóstúdió. Ez a cikk a 2011. évi augusztusi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.