Gyengéd érintés

Borítókép: Gyengéd érintés
A legtöbb nő arra panaszkodik, hogy érzékeny a bőre. De mit jelenthet valójában ez a kifejezés? És tehetünk valamit a sokunkat érintő jelenség ellen?

Az „érzékeny bőr” fogalma sokféle bajt takar, például ilyesmit: egyszerű bőrszárazság, bőrpír, sérült vénák, pattanás, apró kiütések (utóbbi kisértágulatra, rozáceára is utalhat), ekcéma, bőrgyulladás. A szószerkezet tehát elég ködös, a bőrgyógyászok inkább mellőzik is használatát, mivel nem utal konkrét tünetekre. Annyi tény: az érzékeny bőr valamilyen bőrirritációt takar – de hogy pontosan milyet?
Minél jobban szétnézünk az egészségügyi bántalmak lehetséges körében, annál zavarosabbá válik akép. Az ekcéma allergiás állapot, és esetében nem egyszerűen a bőr, hanem az egész immunrendszer reagál a felvitt szépítőszerre, méghozzá a legkülönbözőbb tünetekkel. A sokkal gyakoribb kontakt dermatitisznél (bőrgyulladásnál) az érintkezés helyén alakul ki allergén reakció. A legtöbben észre sem veszik, hogy dermatitiszük van, vagy összekeverik az ekcémával. A kisértágulat viszont nem allergén reakció, hanem akis vérerek nem megfelelő működése következtében kialakult, összetett állapot.


Mi az oka?
Világos és egyértelmű válasz híján jó néhány elmélet látott napvilágot. Azutóbbi időben bőrünknek egyre több szépészeti terméket kell befogadnia, és sok kozmetológus szerint a hámlasztás és a többi divatos kezelés is gyakran okoz bőrérzékenységet.
A védelmi rendszer megzavarodását okozhatja genetikai hajlam, az allergiát írhatjuk a „túltisztítási” teória számlájára. Eszerint a korábbi évtizedekben több réteg piszkot viseltünk magunkon, ami folyamatosan arra ösztökélte immunrendszerünket, hogy erősödjön és ne adja meg magát a káros hatásoknak. Ma már azonban annyira tiszta, higiénikus világban élünk, hogy arcunknak nincs szüksége arra, hogy „magától” védekezzen olyan módon, ahogy szervezetünk más funkciói is felveszik a harcot a pollenekkel, ételekkel szemben. Ez az okfejtés különösen akkor tűnik ésszerűnek, ha megfigyeljük, hogy atermészeti körülmények között, tanyán, farmon, állatok közelében nevelkedő gyerekek távolról sem szenvednek olyan erős allergiától, mint városi társaik.
A gyulladáselméletet Nicholas Perricone amerikai bőrgyógyász, abőrbetegségek és a bőröregedés elleni hadjárat kiemelkedő alakja alkotta meg. A gyulladást ugyan szemmel nem érzékeljük, de működése annál alattomosabb: szabad gyököket képezve rombolja asejteket és gyorsítja az öregedést. A legkülönfélébb okokból támadhatja meg szervezetünket, legyen az a magas glikémiás indexű szénhidrátok (cukor, tészta, pékáru) fogyasztása, környezeti ártalmak, legyengült immunrendszer, túlzásba vitt UV-hatás, hormonváltozás vagy stressz. És ez még nem minden: agyulladás pszichés eredetre is visszavezethető. Az érzelmi panaszok például súlyosan gyengítik az immunrendszert, de befolyásolják a hormonokat is, amelyek a bőrsejtek között mintegy hozzák-viszik az üzeneteket, így amikor feszültek vagyunk, könnyen begyullad, pattanásos lesz a bőrünk – gondoljunk csak az iskolai vizsgáinkra.


Mi a megoldása?
„A kevesebb néha több” bölcsességet itt is érdemes alapszabálynak venni. A lényeg, hogy próbáld rugalmassá tenni a bőrödet, erősíteni ellenálló képességét. Kerüld a mesterséges színezéket vagy illatanyagot tartalmazó kozmetikai készítményeket, használj kifejezetten érzékeny bőrre szánt termékeket. Ha a tünetek zavaróvá válnak, azonnal fordulj szakemberhez, hogy diagnosztizálja abajt. Az esetleges ekcémánál meg kell találni akiváltó okot, kisértágulatnál a lehető leghamarabb ajánlatos elkezdeni a kezelést. Mindenképp kérj aháziorvosodtól beutalót bőrgyógyászati rendelésre.

KATT a képre a galéria megtekintéséhez!


Eközben
1. Légy tiszta: Naponta kétszer moss arcot semleges tisztítóval. Válassz olyan terméket, amely nem aktív felületkezelő hatású, ez ugyanis bőrszárító.
2. Ápolj alaposan: Amikor felvitted a tisztítót vagy a krémet az arcodra, gyengéden, de határozottan masszírozd be a bőrödbe. A legjobb, ha az ujjbegyeidet használod, csak semmi fakszni! Utána pedig mosd le gondosan bő, langyos vízben.
3. Radírozz kíméletesen: Ha sérült és gyenge a bőröd, kerüld inkább el az arcradírokat, máskülönben azonban egy egyszeri, kíméletes mélytisztítás jó irányba tereli a védekező rendszer működését.
4. Hidratálj: Minden nőnek, sőt, minden embernek stratégiai feladata, hogy fenntartsa bőre védőszerepét. Ehhez meg kell találnod azt a krémet, amellyel napközben és este is jól érzed magad, és amely lehetőség szerint nem okoz kellemetlen meglepetéseket. Akönnyedebb állagú kenceficék gyorsan áthatolnak afelhámon, míga súlyosabb, zsírosabb krémek afelszínen maradva enyhítik aszáraz, viszkető érzést. A hígabb krémek és testápolók pedig valahol a kettő között,ebből is, abból is nyújtanak egy keveset.
5. Védd a bőrödet: Az a helyes, ha egész évben véded magad az UV-sugarak ellen, és elhárítod a nap öregítő hatását; ám a fényvédők könnyen kiválthatnak allergén reakciót. Ha akár csekély mértékben is tapasztalsz ilyet, sürgősen cseréld le a korábbi krémedet valamilyen ásványi alapú termékre, ami úgy óvja, ápolja a világos, érzékeny bőrt, hogyközben kirekeszti az UV-sugarakat. A legvédtelenebb bőrtípusra, amely nem képes lebarnulni, az ásványi és vegyi összetevők kombinációja az ideális.

Szöveg: Török Katalin, fotó: folio-id.com, Reichel Tamás. Ez a cikk a 2011. évi októberi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.