A legfontosabb szépségtrükk: az alvás

Borítókép: A legfontosabb szépségtrükk: az alvás
Az alvás az egyik legjobb dolog, ami a bőrünkkel, az egészségünkkel és a közérzetünkkel történhet. Hiányának következményeit nehéz alábecsülnünk.

Mennyi alvásra van szükség?
A tudomány mai állása szerint a napi nyolc óra alvásigény puszta általánosítás. Egy Északi Sarkkör fölött végzett felmérésből kiderült, hogy amikor 24 hosszat világos van, és az emberek „természetes” biológiai órájuk szerint élnek, kábé napi 10 óra az alvásigényük (mint a csimpánzoknak). Mivel minden ember más, ezért a legjobb, ha annyit alszunk, amennyit kívánunk. Persze az sem mindegy, hogy jól alszunk-e, hiszen hat óra jó alvás sokszor többet ér, mint tíz közepes. A délutáni szundikálás hívei is hosszú, egészséges életre számíthatnak, egy 20-30 perces szendergés ugyanis többet ér a hosszú délutáni sziesztánál, ha éjszaka nem tudtuk kialudni magunkat.

A nőknek nehezebb
Az újdonsült anyák alszanak a legkevesebbet: átlagosan napi négy órát. A nők több mint 80 százaléka hat-hat és fél órát alszik éjszakánként: ők a stressz miatt válnak éjszakai baglyokká. Joyce Walsleben A nő útja a jó alváshoz című könyvében azt javasolja: ha valaki olyan fáradt, hogy nem képes ellazulni, vezessen „aggodalomlistát”. Ezzel problémái persze még nem oldódnak meg, de legalább megkezdi felmérésüket. Nagy igazságtalanság az élettől, hogy a hormonális ingadozások pubertástól menopauzáig nem hagyják aludni a nőket. Sokan panaszkodnak, hogy menstruáció idején, vagyis amikor a hormonszint a legalacsonyabb, csak fészkelődnek-forgolódnak az ágyban. Az éjszakai izzadás és a hőhullámok a menopauzához közeledő nők álmát zavarják meg. A menstruáció megszűnését megelőző körülbelül négy évben nem érdemes némán szenvedni, különösen, ha az alvásbajok lerontják az egész életminőséget. Aki folyton kialvatlannak érzi magát, az folyamodjon természetes altatószerekhez, ha pedig az alvászavar továbbra is fennáll, feltétlenül menjen orvoshoz.

A megszépítő alvás
A hajcsavarókban, vastag arcpakolással ágyba vonuló nő ósdi vígjátéki figura. Valójában rég lejárt már az az idő, amikor az éjszakai krémek pusztán a nappali pakolások hatékonyabb verziói voltak. A legtöbb éjszakai bőrápoló krém még a közelmúltban is a hidratálásra koncentrált. De alváskor ennél jóval több minden történik a bőrrel: a vérkeringés felerősödik, az oxigénfogyasztás fokozódik, az anyagcsere felgyorsul, ami együtt jár az arcbőr vízfelhasználásának növekedésével. Magyarán a bőr éjszaka dolgozik, és tartalékokat halmoz fel a következő napra. Régóta tudjuk, hogy a bőr legádázabb ellensége a nap, de azt nem hangsúlyozzuk eléggé, hogy a sötétség viszont a legjobb barátja. Az éjszakai sötétben nem vagyunk kitéve UV-sugárzásnak, és amikor pihenünk, szellemileg is megnyugszunk, vagyis bőrünk ellenálló funkcióról védelmezőre kapcsol.

Semmi nem szürkíti jobban az arcbőrt, mint az éjszakázás. Ma azonban már olyan éjszakai krémek is forgalomban vannak, amelyek nem csupán regenerálják a sejteket, hanem kiegyensúlyozzák a bőrtónust, feszesebbé teszik a szöveteket, sőt megerősítik a védőrendszert is.


fotó: Pinterest

Természetes altatószerek
A nők többnyire azokat a természetes altatószereket fogadják el, melyek nem okoznak másnapra kábaságot. Egy kutatás szerint, ha már muszáj, inkább olyan gyógyszereket szedünk, amelyekhez a szervezet nem szokik hozzá, és amelyek nem tesznek kótyagossá. Sose válassz erős altatószert! Néhány praktikus és egyszerű ötlet is segíthet:

  • Ne vigyél munkát az ágyba. Se adóbevallást, se a másnapi tárgyalás jegyzeteit. Sőt, még a bevásárlólistát is hagyd máskorra. Az agy a stresszel azonosítja a munkát, ezért nehezebben hagy elaludni
  • Lefekvés előtt ne igyál szeszt. Egy pohár bor átmenetileg megnyugtat, de pár óra elteltével a szervezet elkezdi lebontani az alkoholt – te meg felébredsz.
  • Már korán szállj ki a mókuskerékből. Ne hidd, hogy csak este 11 után szabad önmagaddal foglalkoznod.
  • Oszd be jól az időt, ettől a biológiai órád is jól fog járni.
  • Az altatót szedő nők több mint fele állítja, hogy másnap reggel kábának érzi magát, ami tovább rontja az alvását. Ráadásul az altatók függőséget okoznak.
  • A rendszeres testmozgás stressz- és feszültségcsökkentő hatású, közvetlenül lefekvés előtt mégse eddz, mert éppen az ellenkező hatást váltod ki.
  • Ne dohányozz. A cigisek nehezebben alszanak el, és gyakrabban riadnak fel éjszaka, mint az antinikotinisták.
  • Este már ne beszélj mobilon. Egy széles körű vizsgálat kimutatta, hogy a lefekvés előtti mobilozás növeli az agyhullámok aktivitását az elalvás első fázisában.
  • Késő este tartózkodj a fűszeres ételektől, a koffeintartalmú italoktól.
  • Az esti tévézés, internetezés, e-mailezés túlfűti az agyat, ami megnehezíti az elalvást.
  • Hálószobádat télen-nyáron tartsd hűvösen és sötéten az alvás idejére.
  • Alvás előtt jót tesz egy kellemes fürdő!
  • Ha izgatott vagy, félsz, szorongsz, számolj húszig, közben lélegezz mélyeket, és a számokhoz társíts egy-egy kellemes, elzsongító tárgyat, gondolatot, vagy képzeld magad egy déltengeri szigetre.


fotó: Pinterest

Az alváshiány 11 lehetséges hosszú távú hatása
  1. Akik csak napi öt-hat órát alszanak, azoknak nagyobb eséllyel lesznek szívpanaszaik, mint a nyolc órát alvóknak.
  2. Az alváshiány a test szénhidrát-anyagcseréjét is felborítja, ami magas vércukorszinthez vezet.
  3. Idővel inzulinrezisztencia alakulhat ki, mely a felnőttkori cukorbetegség leggyakoribb oka.
  4. Új anyáknál az alváshiány eredményezheti a szülés utáni depressziót.
  5. De a depresszió azt a rossz alvót is fenyegeti, akinek nincsenek kicsi gyerekei, az érzelmeket és a napi problémákat ugyanis az agy éppen alvás közben dolgozza fel.
  6. A tartós alváshiánytól meghízunk, mert megváltozik a szénhidrátok lebontási folyamata, az étvágyat szabályozó hormonok szintje veszélyesen ingadozni kezd.
  7. A krónikus alvászavar az immunrendszert is károsítja, vagyis aki keveset alszik, az nehezebben küzdi le a fertőzéseket.
  8. Azoknál a nőknél, akik nyolc-kilenc órát alszanak naponta, kisebb a mellrák kockázata, mint álmatlan társaiknál.
  9. A rendszeresen éjszakázók szervezetének melatoninszintje csökken, ami növeli a rák veszélyét.
  10. Az alváshiány rontja a koncentrációkészséget, megzavarja az ítélőképességet.
  11. És akkor a hangulatingadozásról, egykedvűségről, lelassult gondolkodásról, pontatlan fogalmazásról még nem is beszéltünk.