A haladás ára

Borítókép: A haladás ára
A számítástechnika olyan gyorsan fejlődik, hogy otthoni számítógépünk már néhány éves korában is elavultnak számíthat. Ilyenkor jön a csere, a kérdés csak az: részben vagy egészben?
Fejlesztés kicsiben és nagyban
Először is tisztázzuk, hogy mire használjuk a számítógépet. Az erős, új gép a játékok futtatásához, grafikus alkalmazások használatához és tömörítéshez szükséges, más programokhoz elég lehet a meglévő fejlesztése is. Mielőtt azonban boltba szaladnánk, nézzünk (vagy nézessünk) át néhány dolgot a komputerünkön: valóban szükségünk van-e minden feltelepített programra, nem randalíroznak-e rajta kémprogramok, illetve melyek azok a gép indulásakor automatikusan töltődő programok, amelyeket valójában nem is használunk.
Persze jóval hatékonyabb lehet a hardveres bővítés, attól függően, hogy a gép melyik részével van baj. Ha nem tudunk elegendő anyagot tárolni a merevlemezen, vegyünk egy nagyobbat, például egy 160 gigabájtos hagyományos csatlakozásút (IDE) 8900 forintért. Kisebbet nem éri meg vásárolni, hiszen már egy 80 gigás is 7500 forintba kerül. Használtat sem érdemes venni, mivel nem sokkal olcsóbb, és nincs rá három év garancia. Ha gépünk gyakran lefagy, akkor a memória bővítése a megoldás, különösen, ha az alaplap memóriafoglalatában van üres hely. Ez könnyen megoldható, kivéve, ha olyan régi az alaplapunk, hogy már nem kapni hozzá megfelelő típust. Használtan azonban ilyesmit is beszerezhetünk szaküzletből, és ha tényleg csak memória hiányzik, néhány ezer forintból megússzuk a fejlesztést. Ha sokáig kell várni a programok betöltődésére, az alaplap vagy a processzor cseréjére lehet szükség. De ha cseréljük az alaplapot, a régi processzor nem fog működni az újjal, ráadásul új memóriát is vásárolnunk kell, és a régi videokártyánkat is eldobhatjuk. Némileg jobb a helyzet, ha egy új, gyors processzorral hajlandó együtt dolgozni az alaplapunk. A kulcs az alaplap processzorfoglalata, ez ugyanis egyértelműen meghatározza, hogy milyen típusú egységet illeszthetünk bele.

Részekből újat vagy komplett másikat?
Egy új gép vásárlásánál általában olcsóbb, ha alaplapot, processzort, memóriát, esetleg videokártyát cserélünk, hiszen a gép többi részét még hasznosítani tudjuk. Alaplapot szaküzletben gyártótól függetlenül 8–27 ezer forintért vásárolhatunk. Egyeseken van integrált videokártya is, felár nélkül. Az új processzorokért 6500–15900 forintot kell fizetni, 20–25 ezer forintért pedig korszerű, kétmagos processzort is kaphatunk, amit több évig tudunk használni. A memóriára szánjunk 3500–10000 forintot. Ha összeadjuk, kiderül, hogy 26 900–59 800 forintból felépíthetünk egy korszerűbb gépet. Egy szaküzletben 37 500 forinttól kaphatunk komplettet (plusz 17 900 forint a Windows operációs rendszer), az egyik műszaki áruházban egy hasonló 47 990 forintba kerül Windows nélkül, hipermarketben akciósan vásárolhatunk ötvenezer forintért gyengébbet.

Honnan szerezzük be?
Hipermarketben lehetőleg ne vásároljunk asztali számítógépet, mert ezek minősége legtöbbször nem megbízható. Először érdeklődjünk szaküzletekben (és csak azután keressük fel a műszaki áruházakat), mert itt magunk válogathatjuk össze a gépünket. Olcsóbban is jövünk ki, hiszen szaküzletben egy inteles csúcsgép 145 ezer forintba kerül, ám műszaki áruházban egy kicsit gyengébb gépért Window-zal együtt 205 ezer forintot kell fizetnünk. A szaküzletek árai többé-kevésbé egyformák, vásárlás előtt három-négy bolt aktuális árlistáját érdemes összehasonlítani.
A szakemberek szerint a jövő a notebook (laptop) gépeké – ezek vásárlásánál a műszaki áruházakat, illetve az internetes kínálatot érdemes előbb megnézni. Azt azonban vegyük számításba, hogy notebook későbbi alkatrészcseréje nehezebben megoldható, esetleg a memória- vagy a merevlemez-bővítés jöhet szóba.