A te állapotodban

Borítókép: A te állapotodban
A terhesség alatt tilos festetni a hajunkat és hanyagolnunk kell a szaunát? Szakértőink segítségével próbáljuk megtalálni a helyes választ.

A terhesség alatt – főleg az elsőnél – a tökéletességre törekszünk. Itt az alkalom, hogy bebizonyítsuk önmagunknak és a környezetünknek: mi valóban erre születtünk. Ennek a missziónak természetesen az egyik vezérgondolata, hogy képesek legyünk az utolsó percig ápoltak, szépek, fittek és szexik maradni. Mindez borzasztóan egyszerű volna, ha ugyanazt az életet élhetnénk, amit korábban. De erről szó nincs. Már aborsószemnyi gyermeked is óriási változtatásokat fog követelni, amelyeket olykor-olykor duzzogva talán, de muszáj lesz betartani.

Jöjjön a neheze
Ez lehet, hogy fájni fog, de essünk túl rajta rögtön az elején: jobb, ha a terhességed egész idejére felhagysz a hajfestéssel, a színezéssel, a dauerral, a fogfehérítéssel, a szaunával, az infraszaunával, a szoláriummal. Az is elképzelhető, hogy sokkal érzékenyebbé fog válni abőröd, ezért a gyantázás sem lesz a régi móka, de ez csak neked fog jobban fájni, a babát nem veszélyezteti – csakúgy, mint a borotválás és az epilálás sem. Aszőrtelenítő krémet inkább mellőzd!

Mit miért ne?
A terhesség alatti hajfestéssel, dauerolással, műköröm-felhelyezéssel, szőrtelenítő krémmel nem az agond, hogy a felvitt anyag esetleg felszívódik és így okoz károsodást, hanem az, hogy a festés, kezelés időtartama alatt az oldószerek gőzeit-gázait szívja be a kismama. Ezért ha jól szellőző helyen történik aművelet, akkor különösebb baj nem származhat belőle, ennek ellenére mi festés helyett sokkal inkább a highlightolást (a melír egyszerűsített változata) és atermészetes alapanyagú hajfestékek (henna) használatát ajánljuk.
„A hajfestékek közül ma már léteznek olyanok, amelyek nem tartalmaznak ammóniát és resorcint, ezeket nyugodtan lehet használni. A probléma inkább az, hogy a megváltozott hormonális viszonyok miatt általában nem fogják be tökéletesen a hajat, ezért nem avárt színárnyalatot kapjuk a festés végeztével” – tudtuk meg dr. Altmayer Anita bőrgyógyásztól.

Kád, uszoda, termál
Otthon, a kádban elnyúlva továbbra is szabad relaxálni, csak arra vigyázz, hogy a víz ne legyen túl meleg, maximum langyos. Ekkor semmi baj nem fog történni. A hagyományos, tiszta vizű sportuszodákat aterhesség első kétharmadában javasolják az orvosok, de csak akkor, ha a méhszáj zárt és nincs semmi panasz, a termálvizű fürdőket viszont az első perctől az utolsóig mellőzni kell. A tengerben nyugodtan lubickolhatsz egészen a 30. hétig. Tévhit, hogy fürdőzéskor a tampon használatával távol tarthatjuk abaktériumokat. Sokkal inkább megülnek benne, ezért nem ajánlatos a használata.

Nyaralás, napozás
Nem csak a terhesség alatt érdemes megfogadni adoktornő tanácsát: „Májfoltok csökkentésére vagy kivédésére az egyetlen lehetőség, ha tavasztól őszig 50+ fényvédőkrémet használunk és kerüljük a napozást és a szoláriumot.” A terhesség alatt a meglévő anyajegyek, szeplők megsötétedhetnek, szülés után viszont újra elhalványodnak. Az újonnan keletkező májfoltokat a terhességi hormon okozza. Ezeket sminkeléssel prímán el lehet takarni, szülés után pedig nyomtalanul eltűnnek. Ha terhes vagy, a nyaralás alatt sokkal körültekintőbben kell eljárnod a fényvédelem tekintetében, a tengerpartokon ugyanis a sós levegő és a légáramlás miatt kisebb a melegérzet, mint azonos hőfokon mondjuk a Balatonnál. A lehető legkevesebbet tartózkodj a napon, és a hasadat soha ne érje közvetlen égető napsugárzás.
A nagy meleg elsősorban a folyadékháztartásban okozhat zavarokat, nagyon fontos tehát a megfelelő folyadékbevitel – természetesen ásványvíz és gyümölcslé formájában. „Napi két liternél több viszont nem javasolt, mert ez fokozza a toxémia kialakulásának veszélyét, illetve az ödémásodást” – figyelmeztet a doktornő.

Edd magad szépre
A bőrünk tolmácsolásában érkező „üzenetek” szoros kapcsolatban állnak belső szerveink egészségével. A bőröd – akár terhes vagy, akár nem – mindig úgy hozza a legjobb formáját, ha kellő figyelmet szentelsz a tested belső egészségére. A terhesség alatt különösen fontos, hogy egészséges, teljes ételeket egyél, kerüld a túlzott cukorbevitelt és az olajban sült ételeket, a tengeri halak, rákok, olajos magvak fogyasztását. Igyál sok vizet, mozogj rendszeresen, szervezeted kapjon egészséges esszenciális zsírsavakat. Kérd a nőgyógyászod vagy gyógyszerészed segítségét egy jó minőségű, megfelelő C-vitamin-tartalmú, kifejezetten várandósoknak szánt vitamin felkutatásában. Kockázatok és mellékhatások: a vitaminkészítményekkel óvatosan kell bánni. „Aki eleve túlsúlyos vagy sokat hízott már az első trimeszterben, annak nem árt vigyáznia, mert ezek a készítmények mind étvágy- és testsúlyfokozók. Étkezz változatosan, fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, és akkor nincs is feltétlenül szükséged vitaminkomplexre” – mondja a doktornő.

Ne kísérletezz
Ha nem muszáj, ne most fedezd fel a legújabb testkezeléseket és a soha nem látott eredményt hozó mélyhámlasztásos arcpakolásokat. A terhességi hormonok hatására ugyanis a bőr reakciói kiszámíthatatlanok lesznek, és előfordulhat, hogy a kezelés pont az ellenkező hatást váltja ki, mint amit vársz. A terhességi csíkok ellen ne általános cellulitiszkrémekkel harcolj, hanem olyan – állapotosok számára tesztelt, striák elleni – készítményekkel, amelyek gyógyszertárban kaphatók. A megelőzéshez az a fontos, hogy őrizd meg a bőröd rugalmasságát. A legjobb eredményeket bizonyítottan masszázsolajokkal érheted el.

Kényeztetés
A manikűrrel, a pedikűrrel, a masszázzsal (természetesen kizárólag szakértői kezekben) nem kell felhagynod, sőt! Testnek-léleknek egyaránt jól fog esni. Asminkeléssel általában nem szokott probléma lenni, nyugodtan használd a bevált termékeidet. Ritkán, de előfordul allergia, ebben az esetben válts natúr dekorkozmetikumokra.

Összeállította: Schuster Lili, fotó: Red dot, tárgyfotó: Jágfai Eszter
Ez a cikk a 2011. évi májusi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.