Nehezen mondasz nemet és mindenkivel jó fej akarsz lenni? Akkor lehet, hogy te is ebben a szindrómában szenvedsz!

Borítókép: Nehezen mondasz nemet és mindenkivel jó fej akarsz lenni? Akkor lehet, hogy te is ebben a szindrómában szenvedsz! Forrás: Getty Images / Westend61
Azt mondják, mindig légy kedves másokkal, de mi történik akkor, ha a túlzott kedvesség miatt elfojtod az igazi érzelmeidet, és nehezedre esik úgy viselkedni az emberekkel, ahogy valóban szeretnél? Akkor bizony könnyen előfordulhat, hogy neked is jókislány-szindrómád van.

A gyerekekkel, főleg a kislányokkal kapcsolatban szinte alapelvárásnak számít, hogy csendesek és kedvesek legyenek, ne sírjanak, azaz jól viselkedjenek. Nem is lepődünk meg, hiszen amikor kisbaba születik, akkor is az első kérdések egyike, hogy „jó baba”-e? De ki dönti el, hogy mi számít jónak? Ha mindig jó akarsz lenni, és elnyomod a valódi érzelmeidet, az hosszú távon, felnőtt korodban komoly lelki problémákhoz vezethet.

Mikor beszélhetünk jókislány-szindrómáról?

A nőkben született ösztönként jelen van a másokról való gondoskodás, ezt tesszük a párunkkal, a gyerekünkkel és a családunkkal, hiszen fontosnak tartjuk, hogy mindenki jól érezze magát. De sosem szabad megfeledkezned saját magadról, arról, hogy a gondoskodás ne kényszerből, hanem szívből jöjjön, és sose származzon rossz érzésed vagy esetleg károd belőle.

Ha a mások felé irányuló kedvesség nem szívből, hanem egyfajta kényszerből fakad, ha gyakran érzed úgy, hogy muszáj jót cselekedned másokkal, mert félsz, sőt rettegsz attól, hogy elítélnek vagy nem fogadnak el, akkor nagy valószínűséggel neked is jókislány-szindrómád van.

Vannak egyértelmű jelei?

Gyakran küszködsz az érzelmeid kifejezésével? Gyakran vagy dühös vagy félsz, hogy vajon mit gondolnak rólad mások? Azok, akik jókislány-szindrómával küzdenek, hajlamosak neheztelni azokra, akik mindig megkapják, amit akarnak, mert azt látják, hogy ők képesek kiállni magukért. Az elfojtás nemcsak a saját érzelmeidre, hanem akár a párkapcsolatodra is kihathat.

Forrás: Getty Images / Adam Hester
A túlzott kedvesség és az állandó megfelelési kényszer komoly önértékelési problémákhoz vezethet.

Ezek a tulajdonságok utalnak a jókislány-szindrómára

Félsz kiállni magadért, főleg nagyobb tömegben

Mivel mindig azt hallottad, hogy legyél jó, maradj csendben, ne tűnj ki a tömegből, ezért azt a normát hozod magaddal, hogy mindig úgy cselekedj, ahogy mások mondják neked, és sose kérdőjelezz meg semmit. Ez azzal járhat, hogy nem a saját érzelmeidet követed, csak próbálsz megfelelni annak, amit a társadalom elvár tőled. Ezzel nemcsak az érzelmeidet fojtod el, de olyan határokat szabsz, mellyel a saját fejlődésedet gátolod. Azzá válsz, amit elvárnak tőled, nem pedig olyanná, amilyen valóban szeretnél lenni.

Félsz, hogy mások csalódni fognak benned vagy visszautasítanak

Úgy gondolod, hogy mindig és mindenkivel kedvesnek kell lenned. De ez az érzés nem belülről jön, hanem abból a gondolatból fakad, hogy mások csalódni fognak benned, ha nem úgy cselekszel, ahogy elvárják tőled. Ez azonban nem így van, hiszen bárhogy is igyekszel, sosem fogsz tudni mindenkinek megfelelni. Amíg ezt nem fogadod el és tisztázod magadban, nem találod meg a saját lelki békédet sem.

Állandóan a tökéletességre törekszel

Az állandó maximalizmus hajszolásával olyan követelményekkel kell megküzdened, amelyeket képtelen vagy teljesíteni. Ezeket azonban nem a külvilág, hanem te állítod fel saját magadnak, ezzel felesleges nyomás alá helyezve magad. Állj meg egy pillanatra, gondold végig, mi az, ami neked igazán fontos, és reális célokat tűzz ki magad elé. A jókislány-szindrómában szenvedők hajlamosak másokhoz hasonlítani saját magukat, ezzel tovább rontva a saját önértékelésüket. Tévesen.

Forrás: Pexels / Daniel Xavier
Tedd fel magadnak a kérdést: valóban boldog vagy vagy csak annak akarsz látszani?

Kerülöd a konfliktusokat és konfrontációt

Azok, akiknek jókislány-szindrómája van, minden felelősséget a saját nyakukba tesznek, és azt gondolják, hogy mindenki más érzéseiért ők felelnek. Ezért szeretnéd folyton boldognak és elégedettnek látni a körülötted lévőket, miközben a saját valós érzelmeidet elfojtod. Ha pedig valami nem úgy sikerül, ahogy szeretted volna, és valakit boldogtalannak látsz, magadat hibáztatod. Ezért kerülsz minden konfrontálódást és konfliktust, nehogy „baj” legyen belőle.

Képtelen vagy nemet mondani

Szintén klasszikus tünet, ha nem látod a saját határaidat, mert mindig mások elvárása alapján szeretnél élni, ami ahhoz vezet, hogy sosem tudsz nemet mondani másoknak. Mindig a megfelelésre törekszel, de ezzel teljesen elnyomod a saját érzéseidet és gondolataidat, egyúttal sebezhetővé válsz.

Ne aggódj, ha a fentiek közül több leírásban is magadra ismertél. Bár a jókislány-szindróma egészen fiatalkorban, a rossz példák hatására alakul ki, tudunk pár tippet, amivel a helyes irányba terelheted a látásmódodat. Nézd végig őket a galériánkban!