A hosszú élet titka - Népi jóslások szeptemberre

Borítókép: A hosszú élet titka - Népi jóslások szeptemberre
Szeptemberi népi jóslatainkból minden kiderül.

Melyik nap jár égi áldás a hajnali harmat gyöngyözésével? Mi köze van a bikatajtéknak a télhez, és a régiek szerint mi a hosszú élet titka? Szeptemberi népi jóslatainkból kiderül.

Szeptember 1., Egyed

Amilyen Egyed napja, olyan a hónapja, sőt az egész ősz is. Azaz ha Egyedkor esik, esős lesz a két 'ember', a szeptember és a november, de a köztük lévő október is. Viszont ha a nap süt, szárazságban lépkedhetünk az őszi avarban. A napját 1-én ünneplő Egyed kultusza a középkorban virágzott. Életében hústalan böjtöt tartott, leginkább túrót evett, ezért esznek a napján túrós tésztát. Régi magyar szokás ezt a napot a túrós csusza névnapjának nevezni.


Szeptember 8., Kisboldogasszony, népies nevén Kisasszony napja

Ezt a napot tartják Szűz Mária születésnapjának. Régen virrasztva töltötték a megelőző éjszakát, és amikor pirkadni kezdett, kitették a vetőmagot a tornácra, mivel a néphit szerint ilyenkor - pap közbenjárása nélkül - maga az Úristen adja rá áldását, a hajnali harmat gyöngyözésekor.


Szeptember 12., Máté apostol ünnepe

Szántani tilos ezen a napon, a Máté hetében vetett búza viszont gazdag termést ígér.


Szeptember 29., Szent Mihály arkangyal napja

Ha e napon "összebúvik a birka", hideg lesz a tél, a Mihálykor itt repülő fecske ellenben enyhe telet ígér. Egykoron Mihály napja volt a gazdasági év fordulónapja. Ekkor hajtották a faluba haza a Szent György napkor legelni vitt állatokat, ekkor számoltak el a pásztorok, és általában Szent Mihálytól Szent Mihályig fogadták fel a juhászokat. Költözésre is rendkívül alkalmas ez a nap, mert aki Mihálykor új lakba költözik, azt szem elől téveszti Mihály, azaz sokáig nem jön érte Szent Mihály lova, vagyis hosszú életű lesz.

Fotók: Pinterest