A szőrme azé, aki beleszületett

Borítókép: A szőrme azé, aki beleszületett
Ma van a Nemzetközi Szőrmementes Péntek, azaz a Fur Free Friday.

Az első valamire való szőrme ellenes tüntetés 1985-ben, vagyis 33 évvel ezelőtt volt New Yorkban, a Macy-s előtt, amikor is két aktivista csoport vonult az áruház elé, békés felvonulást tartani. Bár a megmozdulás valóban békés volt, több embert is letartóztattak.

A következő évben George Cave és Cres Vellucci aktivisták megismételték az demonstrációt egy héttel hálaadás utáni pénteken, azon a napon, amikor a fogyasztás az egekbe szökik a Black Friday miatt. Az esemény nevet is kapott, Fur Free Friday – azaz Szőrmementes Péntek. Ez volt az első lépés ahhoz, hogy mára olyan horderejű márkák hagytak fel a szőrme használatával, mint az Armani, Gucci, Donna Karan/DKNY, Calvin Klein, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Stella McCartney, Michael Kors, Vivienne Westwood, Hugo Boss, Jimmy Choo, Maison Margiela, Yoox Net-a-Porter.

Hozzátartozik a dologhoz, hogy a nagy márkák általában akkor lépik meg a szőrme elengedését, ha valamilyen botrányba keverednek, például kiszivárog egy felvétel arról, hogy bánnak az állatokkal a szőrmefarmokon. A PETA rendszeresen és nagyon hatékonyan csap le az ilyen szőrmefarmokra, nem kímélve se brandet, se tervezőt. Az év elején például hiteles videófelvételekkel támasztották alá, hogy milyen kegyetlenül bánnak az angórakecskékkel azokon a dél-afrikai farmokon, ahonnan számos márka beszerzi az angóragyapjút. A botrány hatására májusban a Gap, a Banana Republic, az Old Navy, a H&M és a Zara is bejelentette, kivonja az angóragyapjú-szövetet a kínálatából.

Jó látni, hogy egyre több nagyvállalat és designer csatlakozik az etikus divathoz. Te is tehetsz az etikus divatért! Ne vásárolj szőrmét, mert azt csak élő állat, vagy buta ember hord.