Csillogóan fehér mosoly

Borítókép: Csillogóan fehér mosoly
A gyönyörű fogsor az első dolog, amit észreveszünk valakin. A szép, ápolt fogak és a csábító száj több mint figyelemreméltó, önbizalmat ad és még vonzóbbá tesz. Ráadásul manapság már nem is luxus.
Annak is lehet fehérebb a foga, aki nem Fortuna kegyeltje, és nem villog a fogsora természettől fogva. A fogak színe genetikailag meghatározott, ha tehát szeretnénk tudni, hogy fogunk kinézni húsz év múlva, elég egy pillantást vetni a szüleink fogazatára. Az alkati okok mellett az elszíneződését okozhatja kávé, tea, dohányzás, egyes gyógyszerek, amelyeket a fogak kifejlődése alatt szedtünk, régi tömések vagy korábbi gyökérkezelések.

Történelem
Az emberiség már az ókorban is megkísérelte például hamuval és szódával fehéríteni az elszíneződött fogakat, de a próbálkozások nem vezettek eredményre, jelentős sikerek csak az elmúlt évszázadban következtek be. Az Egyesült Államokban évente több millió fogfehérítést végeznek, és ma már Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít az úgynevezett kozmetikai fogászat. A fehérítésnek két fő típusát különböztetjük meg: az egyik orvosi felügyelettel történik, gyorsan, professzionálisan, a másik otthon, saját felelősségre. A legkomolyabb fogfehérítésen az éjszakai, elasztikus fogfehérítő sínekkel végzett eljárás, melynek során a sínekbe helyezett, speciális anyagtól a fogak világosabbá, „fehérebbé” válnak. A síneket orvos készíti, a művelet második fele pedig otthon zajlik.
Létezik saját kezű fogfehérítés is, mely az újdonságok kedvelői előtt egyszerűbbnek, gyorsabbnak és kényelmesebbnek tűnhet, mivel a zselé néhány másodperc alatt rászárad a fogra, észrevétlenül hat, és nem kell időpontot kérni a fogorvoshoz. A házi fehérítő stiftet bármikor – utazás közben, sportoláskor, sminkelés alatt – elő lehet kapni, az apró, tollszerű szerkezet elfér egy retikülben is. Egy jó gyorsfehérítő két hét alatt 4-5 árnyalatnyit fehérít az elszíneződött fogakon. Ilyen például a White Go: S.O.S fogfehérítő stift (3990 Ft).

Fogkrém
Óvatosabbaknak sem kell csüggedniük, hiszen egyre nagyobb választékban kaphatók remek fehérítő fogkrémek, mint például a Vademecum Laboratories: S.O.S. White (1199 Ft). A normál fogkrém helyett egy héten át naponta kétszer 3 percig kell használni: a tükör nem csal, a változás szembetűnő lesz.

Az Európai Uniós törvények szigorúan tiltják a 0,1%-nál nagyobb hidrogénperoxid-tartalmú fogfehérítők forgalmazását. Ám a fogorvosi rendelőkben használt fogfehérítők 6 százalék vagy még több hidrogénperoxidot tartalmaznak, használatuk tehát illegális. Ez nagyon barátságtalanul hangzik, de a valóságban még egyetlen fehérítő fogorvost sem büntettek meg, a törvényhozókra pedig egyre nagyobb nyomást gyakorol a tudományos közvélemény, hogy enyhítsenek a szabályon.
Aki fogfehérítésen gondolkozik, annak azt tanácsoljuk: körültekintően válasszon fogorvost, továbbá vegye tekintetbe, hogy a fogfehérítés érzékenységet okozhat, és nincs rá bizonyíték, hogy az akármilyen tökéletesen elvégzett fogfehérítés nem káros-e.


Ha a fogfehérítő szerkezet használatától fogunk érzékennyé válik, csökkentsük a kezelés hosszát és gyakoriságát.

Felmérések szerint a fogfehérítő sínekkel végzett kezelés után fogaink 1 év után 90 százalékban, 3 év után 62 százalékban, 7 év után 35 százalékban tartják meg új színüket.


A fogápolás legfontosabb eszköze a jó fogkefe és a megfelelő fogkrém. Sok időnek kellett eltelnie, hogy ez a két alapvető tisztálkodási szer a mai szintre tökéletesedjen. Az ókori egyiptomiak fogtisztítás céljára még az ujjukat használták kefe helyett. Babilóniában az igényesebbek gyökér rágcsálásával tisztították fogsorukat, a római és görög időkből rágható és ehető fogpiszkálókról vannak feljegyzések. Kínában ugyancsak sajátos ízű faágakat használtak: nyers botocskákat faragtak egy mai ceruza méretére, ezek egyik vége fogpiszkáló volt, a másik, puhább rész pedig harapdálásra szolgált. Találtak olyan kínai fogkefét is, mely csontból vagy bambuszból készült, és erős disznósörtét erősítettek rá. Belegondolni is rossz, mi lenne velünk, ha ez így marad.
Tudtad, hogy az első fogpasztát egy Ottomar Heinsius von Mayenburg nevű drezdai gyógyszerész állította elő 101 évvel ezelőtt? Napjainkban fogkrémvásárláskor a bőség zavarával kell megküzdenünk. Létezik fehér, színes vagy csíkos, mentolos, gyógynövényes, sőt vaníliás és fahéjas fogkrém is, a választék szinte végtelen. Vásárláskor azonban nem csak a szín és íz számít. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy hajlamosak vagyunk-e fogszuvasodásra, plakk- és fogkőképződésre vagy akár kellemetlen szájszagra. A mai fogkrém több mint tíz összetevőből áll. A sok alkotóelemnek részben az a rendeltetése, hogy tisztítsa és védje a fogat, részben, hogy megadja a fogkrém ízét és javítsa állagát, részben pedig, hogy könnyebben ki lehessen kinyomni a tubusból.

Fogkefe
A modern fogkefék feje általában ovális, amin rövid sörték és meghosszabbított szálcsomók helyezkednek el. Jó példa az Oral-B: 3D White (689 Ft) Signal Integral Perfection fogkefe (679 Ft).
A fogorvosok a kis fejű, közepes szálerősségű (medium feliratú), polírozott végű sörtével ellátott, jól megmarkolható fogkefét javasolják. A kicsi fej előnye, hogy könnyen el lehet érni vele valamennyi fog külső és belső felszínét. A kemény sörtéjű fogkefe senkinek sem ajánlott, mert csak kárt okoz az ínyben és a fogzománcban; a puha sörtéjű ínygyulladás esetében indokolt. Ha csak üde leheletet szeretnénk, elég lenne egy mentolos cukorkát elszopogatnunk, de a fogmosással fő célunk a fájdalmas és költséges fogászati beavatkozások elkerülése.

Fogmosás
Ennek érdekében naponta többször és alaposan kell fogat mosni. A fogmosás helyes technikájáról már hosszan értekeztünk más helyütt is, például az Éva 2007. decemberi számában, most pedig összefoglaljuk a legfontosabbakat. Tehát: nem elég a reggeli egy-két perces dörzsölés, szánjunk 3–5 percet az alapos tisztításra naponta háromszor, 10–15 perccel a főétkezések után. S bár sokan nem tudják, a fogakat nem vízszintesen, hanem apró, sepregető mozdulatokkal az íny szélétől föntről lefelé, illetve alulról fölfelé, függőlegesen mossuk, ha jól mossuk.
A fogkefét nem szabad erősen a fogakra nyomni, mert tönkremegy a fog és az íny is, a sörtéket pedig ne vizezzük be fogmosás előtt, mert így dörzsölő hatás kisebb lesz. Annyira fontos ez, hogy fogmosás után átlag 24 óra kell a fogkefe teljes kiszáradásához, ezért napi kétszeri fogmosáshoz kettő, háromszori fogmosáshoz három fogkefét érdemes tartani (ez az elektromos fogkefe fejére is igaz). A legújabb, legkényelmesebb és leghatékonyabb az elektromos, illetve elemes fogkefe, mert segítségével kiküszöbölhetőek a rossz fogmosási technikák.
Nekünk leginkább az Oral-B: Vitality Pro-White elektromos fogkefe jött be (4790 Ft)
Egy-két havonta mindenképp érdemes fogkefét cserélni, és ez az elektromos fogkefék fejére is vonatkozik. Ha ennél sokkal hamarabb tönkremegy, akkor vagy túl gyenge márkát választottunk, vagy túl erősek bánunk a fogainkkal.

Fogselyem
A neszesszerből nem hiányozhat egy aprócska segítség, amely megmenthet a fogaink közé szorult, kellemetlen ételmaradékoktól. Ez a fogselyem, amellyel makulátlan tisztaságot érhetünk el a fogak között, tehát ott is, ahol a hagyományos fogkefék csődöt mondanak. Ilyen az OralB: Ultra Floss fogselyem (899 Ft). Kezdőknek fejlesztették ki, előre lemért szálakkal. Speciális rostjai húzásra elvékonyodnak, így beférnek a fogak közé, később viszont visszaugranak, hogy kisöpörjék a lepedéket.
Az OralB: Hummingbird fogselyem (1199 Ft) egy gombnyomásra gyengéden vibrálni kezd, ami meglepő élményt nyújt. Már az első naptól érezhetjük a javulást. Akár a fogselymet, akár a puha, mentolos fogpálcikát használunk, ínyünk és fogaink tisztábbak és frissebbek lesznek.

4 tipp, hogy fogunk egészséges és fehér legyen:
- Elmex: Sensitive Plus 75 ml (869 Ft)
Az érzékeny fogak védelmére és a fognyaki szuvasodás megelőzésére.

- Parodontax: fluoride 75 ml (1199 Ft)
Fluorid- és gyógynövénytartalmú fogkrém, fogínyvérzés és ínysorvadás megelőzésére.

- Vademecum: Sensitive Gums Aloe Vera 75 ml (349 Ft)
Érzékeny fogak ápolására készült. Vitaminokat, nyomelemeket és aloé vera kivonatot tartalmaz, ezáltal nyugtatja és megerősíti a fogínyt.

- Blend-a-med: 3D white 100 ml (379 Ft)
Segít a 3 dimenziós fehérítő hatás kialakításában a nehezen hozzáférhető, de még látható fogfelületeken is.