Hideg fürdő láz esetén? Tippek, amik tényleg csillapítják a lázat

Borítókép: Hideg fürdő láz esetén? Tippek, amik tényleg csillapítják a lázat Forrás: Pexels / Andrea Piacquadio
Tisztán emlékszem, hogy amikor gyerekkoromban hirtelen belázasodtam, anyukám hideg vizes borogatással, majd hideg fürdővel próbálta csillapítani a lázamat. Ma viszont már megoszlanak a vélemények az utóbbi hatékonyságával kapcsolatban, ezért utánanéztünk, hogy milyen módszerek bizonyulhatnak hasznosnak, ha lázcsillapításról van szó, és nem szeretnél rögtön gyógyszerekhez nyúlni.

Az emberi test hőmérséklete alaphelyzetben 36 és 37 Celsius-fok között számít normálisnak, ha ez a (hónaljban mért) érték 37 fok felé esik, hőemelkedésről, 38 fok felett mérsékelt lázról beszélünk. Azonban emiatt nem kell rögtön megijedni, hiszen a láz a szervezet védekező mechanizmusa a különböző kórokozók ellen. Nemcsak egy fertőzés vagy egy baktérium lehet a kiváltó ok, hanem akár egy gyógyszer vagy napszúrás, esetleg autoimmun megbetegedés is okozhatja.

Mikor érdemes csillapítani a lázat?

Mindenki máshogy reagál a lázra, ezért a legfontosabb tudnivaló a lázcsillapítással kapcsolatban az, hogy felnőttek esetében akkor érdemes gyógyszerekhez nyúlnunk, ha a láz rossz közérzettel és levertséggel, esetleg hidegrázással, sőt gyermekeknél lázgörccsel jár.

Kivételnek számít, ha a láz idős betegeknél, szív- és tüdőbetegségben szenvedő vagy csecsemők esetén lép fel, akkor fokozott odafigyelést igényel a test hőmérsékletének csökkentése. Abban az esetben is csökkenteni kell a lázat, ha 39 vagy esetleg 40 fok felé kúszik a beteg hőmérséklete, illetve ha láz tartósan fennáll, és több nap után sem múlik el, mindenképpen fordulj orvoshoz!

Forrás: Unsplash / Matteo Fusco
Lázról 38 Celsius-fok feletti hőmérséklet esetén beszélhetünk.

Ezeket ne csináld, ha lázas vagy!

Ne fűtsd túl a szobát!

Lázasan könnyen előfordulhat, hogy fázol, sőt még vacogsz is, és úgy érzed, jólesne befűteni a szobát, de ne tedd! A tested hőmérséklete így is a normál tartományon felül esik, ezért ezekkel csak súlyosbítod a helyzeted. A legjobb, amit tehetsz, ha lefekszel, és betakarózol egy nem túl vastag, puha pléddel.

Ne ülj jéghideg fürdővízbe!

A hideg vizes fürdő lényege, hogy a tested hőmérsékletével megegyező hőmérsékletű vízben ülve, langyos víz hozzáadásával fokozatosan hűtöd le a vizet, de semmiképpen se csinálj jéghideg fürdőt magadnak. Inkább használj hideg vizes borogatást a homlokodon, csuklódon vagy a nyakadon, amelyek a közérzeted is javítják majd.

Forrás: Getty Images / Catherine Falls Commercial
A hideg vizes fürdővel többet árthatunk, mint használunk, ha nem megfelelően alkalmazzuk.

Ne sportolj!

Az egészséges szervezet számára fontos a mozgás, de semmiképpen sem akkor, ha beteg vagy. A sport és az edzés rengeteg energiát von el a szervezettől, amellyel a védekező mechanizmusát gyengíted, így előfordulhat, hogy sokkal rosszabbul leszel majd utána, mint korábban. Csak akkor térj vissza fokozatosan a sporthoz, ha már elmúlt a lázad, és biztosan meggyógyultál, de akkor is érdemes inkább egy könnyebb mozgásformával kezdened.

Kíváncsi vagy rá, hogy mivel segítheted még a gyógyulás folyamatát? A galériában adunk pár tippet ahhoz, hogyan segítheted a láz csillapítását!

Ebben a galériában pedig 8 tippet találsz, melyek segítségével a lehető leghamarabb felépülhetsz az influenzából!