Ruhacímke-kisokos: mi minden van a címkén?

Borítókép: Ruhacímke-kisokos: mi minden van a címkén?
Mitől környezetbarát egy öltözék? Mit jelent a bio megjelölés a címkén? Megfejtjük a kódot!

Egy ruha általában attól környezetbarát, ahogyan csinálják. A természetes anyagokból készült ruhák inkább környezetbarátok, mint a szintetikus szálúak – mondja Udvardi Sarolta, az Iparművészeti Egyetemen végzett textiltervező. Egy pamutruha sokkal könnyebben lebomlik, mint egy poliészter holmi. Mindazonáltal nincs olyan alapanyag, amelyet a kikészítés során ne érne valamilyen kémiai hatás.

Környezetbarát faktornak számít a csomagolás és a forgalmazás is: nem mindegy, hogy hány kilométert utazik a már kész ruha. És ne feledkezzünk meg a nem természetes anyagú darabok újrahasznosításáról sem.

Egyszerű tippek
• Gondold át előre, milyen ruhára van szüksége a családnak, és vásárolj kevesebb, de időállóbb darabokat. Biztos, hogy a tavalyi csizmád kiment a divatból?
Turkálóba járni menő. Ott olcsón szerezhetsz olyan ruhát, amilyen biztos nem jön szembe az utcán. Vagy vadássz
újrahasznosított dizájn-remekekre a havonta egyszer megrendezett WAMP-on.
• Megunt vagy megrongálódott ruháidat hasznosítsd újra házilag. Elő a textilfestékkel, az ollóval, a varrógéppel!
• Textíliát ne dobj a kukába: ha a ruha még hordható, ajándékozd el segélyszervezeteknek vagy ismerősöknek. Rendezzetek
ruhacserélő házibulikat! A
bababörzéket ugye már nem is kell említenünk?
• Néhány hipermarket foglalkozik textilgyűjtéssel – kidobandó rongyaidat valamelyikük textilgyűjtő konténerébe is elviheted.
• Ha már műanyagot vásárolsz, válassz olyat, amelynek a címkéjén fel van tüntetve, hogy
hamar lebomlik.

A természetes anyagok közé soroljuk a növényi és az állati eredetű szálas anyagokat, mint a gyapjú, a hernyóselyem, a pamut, a len és a bőr.

A legjobb viselési tulajdonságai a sokoldalú pamutnak vannak: belőle készül akényelmes farmer, a lezser póló és a barátságos fehérnemű. A biopamut alapanyagául szolgáló gyapot termesztéséhez nem használnak semmiféle vegyi anyagot. Több üzletlánc is árul biopamut ruhát.

--pagebreak--

A bőrcipőkbe, -ruhákba nem izzadunk bele – mondja Udvardi Sarolta –, a valódi bőr viszont, előállítása során, valójában nem esik át kevesebb kémiai folyamaton, mint a műbőr. Utóbbi előnye egyedül az, hogy olcsóbb, és nem nyúznak meg érte állatokat. (A bőr vagy műbőr kérdéséről részletesen is olvashatsz itt.)

A selyem hasonlóan készül, mint a többi természetes szál: felbontják a hernyó gubóját, lefejtik a szálat, és különböző kémiai fázisokon vezetik át.

A poliészter szálakból készült anyagok legalább annyiféleképpen használhatók, mint a természetesek. Egy fehérnemű vagy póló alatt nem túl kellemes, ha az ember bőre nem lélegzik rendesen. Egy 100 százalékban poliészter pulcsi azonban, ha a póló fölé vesszük, kellemesebb, melegebb és puhább, mint egy szúrós gyapjúcucc.

A fair trade (amiről ugyancsak írtunk már) nemzetközi jótékonysági kezdeményezés a szegény országokért, a nélkülözők támogatására. Ha olyan tárgyakat vásárolsz, amelyeket egy-egy szűkölködő ország kistermelői gyártottak, segíthetsz ahelyiek életkörülményein. Ezek a termékek drágábbak ugyan, de jobb minőségűek.

Szöveg: Nikodém Vanda, fotó: Jágfai Eszter