Ne szégyelljük, hanem ünnepeljük a változókort! Ezt hirdeti a menopauzaparti

Borítókép: Ne szégyelljük, hanem ünnepeljük a változókort! Ezt hirdeti a menopauzaparti Forrás: Jonathan Borba / Pexels
Szerencsére ma már nem számít tabunak a klimax, de a nők nagy hányada még mindig negatív mérföldkőként éli meg. Az új trend követői viszont cseppet sem bánkódnak a menopauza miatt, hanem bulival ünneplik!

Hőhullámok, hangulati ingadozások, alvászavarok, has tájékon megjelenő pluszkilók, memória- és koncentrációzavarok, fokozott fáradékonyság: a változókor tipikus fizikai panaszai. Ezek mellé társul egy sor lelki teher, hiszen a klimaxra az öregedés első ijesztő szakaszaként tekintenek, és sokan azt is nehezen élik meg, hogy el kell búcsúzniuk termékenységüktől. Szerencsére ma már a testi tünetek enyhítésére többféle kezelés, gyógymód áll rendelkezésre, de ahhoz, hogy ne fájdalmas, kellemetlen időszaknak éljük meg, teljesen át kell kereteznünk, mit gondolunk a menopauzáról.

Forrás: Kaylee Garrett / Unsplash
A menopauzapartit nem feltétlenül kell szó szerint értelmezni, lehet az egy privát jógatábor a barátnőiddel közösen.

Már nem az öregkort jelzi!

A klimaxot nem véletlenül nevezzük magyarul változókornak, hiszen ebben az időszakban gyökeresen átalakul a hormonrendszer, majd szépen lassan megszűnik a női ciklus és a menstruáció. Ez a változás általában már a negyvenes évek közepén-végén elindul, és a nők többségénél 55 éves korukra lezajlik. De míg évtizedekkel, évszázadokkal ezelőtt a menopauza az öregkort, az élet végének közeledtét jelentette, ez ma már egyáltalán nem így van. A KSH legutóbbi adatai szerint Magyarországon a nők születéskor várható élettartama 78,7 év, ami azt jelenti, hogy életünk legalább 30%-át a változókor után éljük le. Ráadásul, ha odafigyelünk életmódunkra, akkor egészségünket és fittségünket is sokáig megőrizhetjük. Emellett a nyugdíjkorhatár is jóval a változókor után esik, tehát munka szempontjából sem mondható, hogy a menopauzával vége az aktív éveknek.

Sajnáljuk, de a tartalmat időközben eltávolították az Instagram-ról.

Ünnepeljük!

A klimaxszal kapcsolatos tabuk, tévhitek ledöntésében nagy szerepe van annak is, hogy egyre több híresség vall nyíltan arról, hogyan élte vagy éli meg ezt az időszakot. A közösségi oldalakon is elszaporodtak a menopauza pozitív vagy éppen humoros oldalát hirdető posztok. Újabban pedig egyre többen szerveznek menopauzapartit, hogy megünnepeljék a változókor végét. Ez elsőre talán furcsán hangzik, de a klimaxszal ugyanúgy új fejezet kezdődik az életünkben, mint az esküvőnkkel vagy családalapítással. Szóval, ha lánybúcsút és babaváró bulit tartunk, miért ne rendezhetnénk menopauzapartit is?!

Ha Instagramon és TikTok-on rákeresel a #MenopauseParty hashtagre, láthatod, hogy az ünneplésnek többféle módja lehet. Van, aki szó szerint partit rendez petefészek alakú pinatával, vicces táblácskákkal, feliratos sütikkel, piros ételekkel és italokkal. Van, aki egy közeli parkban piknikezik. Van, aki pedig barátnőivel elutazik egy wellness hétvégére. Nem is igazán a hogyan és a hol a fontos, hanem az, hogy a nők közösen ünnepeljenek, és nem utolsó sorban tapasztalatot, információt cseréljenek. Mert végre nem kell szégyellni vagy eltitkolni, ha valaki a hőhullámok miatt szenved. Sőt, ideje megünnepelni, hogy a menstruációs görcsök, a PMS és a szülés után ezt is kibírjuk!

Van, akinél a menopauza az átlagosnál előbb kezdődik. Az alábbi galériában összefoglaltuk, milyen jelek esetén érdemes erre gyanakodni: