Hogyan lassíthatunk ebben a rohanó világban? Sziget Ágnes HR-vezetőt és pilates trénert kérdeztük

Borítókép: Hogyan lassíthatunk ebben a rohanó világban? Sziget Ágnes HR-vezetőt és pilates trénert kérdeztük Forrás: Sass Judit
Folyton mozgásban vagyunk, mindenhova sietünk, állandóan rohanunk, és sosem tudjuk megélni igazán a pillanatot, mert fejben már a következő lépést tervezzük. Hogyan tudjuk elérni, hogy ne csak testben, hanem lélekben is lelassítsunk végre? Sziget Ágnest, a Lassan a testtel… és lélekkel mozgalom megálmodóját többek között erről kérdeztük.

– Az egyik legnagyobb magyar cégnél dolgozol HR vezetőként. Hogyan sodródtál el a HR irányába?

– A HR terület mondhatni véletlenül jött az életembe. Színésznőnek készültem, többször is felvételiztem az SZFE-re, de gondoltam, biztos, ami biztos, közben elkezdek egy másik egyetemet. Színész nem lettem, de lediplomáztam kommunikáció szakon, és már 20 évesen alapképzés közben elkezdtem gyakornokként dolgozni egy nagyvállalatnál, ahol munkáltatói márkaépítéssel foglalkoztam, ez pedig a HR csapathoz tartozott. Így lassan beletanultam ebbe a szakmába is.

– Ez a terület egy teljes állást kitesz, de te mellette pilates trénerként is dolgozol, és amatőr futó is vagy.

– Igen, a futást az apukám hozta az életembe, aki tucatnyi maratont futott le, kiváló eredménnyel. Elkezdtem én is kocogni, ami egyre komolyabbá vált, hosszú ideig edzővel készültem különböző amatőr versenyekre. A pilates egy ilyen felkészülés során jött velem szembe: egy sérülés során derült ki, hogy nagyon gyengék a törzsizmaim, a gyógytornász pedig a pilatest ajánlotta. Elmentem egy reformer pilates órára, és instant szerelem lett.

– A két irány, a pilates oktatás és a HR vezetői poszt elsőre két nagyon eltérő iránynak tűnik. Hogyan fér meg egymás mellett ez a két terület az életedben?

– Valóban sok mindenben különbözik a kettő. A HR területen általában hosszútávú projekteken dolgozunk, és csak a projektzárás után jön a sikerélmény, a pilatesben viszont instant visszajelzést kapok a vendégektől. Mindig nagyon jó érzés látni, hogy munka után megfáradt emberek mosolyogva távoznak a stúdióból. Ezért bár néha megterhelő, mikor egy ledogozott nap után még megtartok két edzést, mégis úgy érzem, hogy feltöltődve zárom a napot általuk.

Forrás: Sass Judit

– Látsz hasonlóságot a két terület között?

– Persze, van hasonlóság is, hiszen edzőként és vezetőként is a csapatom fejlődésén dolgozom, jól kell olvasnom az embereket, mindenkivel másképp kell kommunikálnom, meg kell értenem őket, akár pilates, akár a HR hoz össze minket.

– Nemrégiben létrehoztad a „Lassan a testtel… és lélekkel” mozgalmat és oldalt. Mi a célod ezzel a kezdeményezéssel?

– Nagyon fiatalon kerültem bele a vállalati életbe, és azóta rengeteg stádiumon mentem keresztül: voltam napi 12 órát dolgozó karrierista és égtem már ki annyira, hogy a munkahelyemre menet nem tudtam leszállni a metróról, annyira nem akartam bemenni az irodába. Rengeteget tanultam a saját tapasztalataimból és mások példájából, most már jól vagyok. Sajnos azonban, ha körülnézek, azt kell, hogy mondjam, hogy az emberek jelentős része nincs jól.

– Mit gondolsz, mi lehet ennek az oka?

– Teljesen bedarálja őket a munka, a mindennapok mókuskereke, nem tudják megélni a jelent, még a sikereiket sem, csak mennek előre és közben elmegy mellettük az élet.

Szeretnék minél több olyan embert látni, aki figyel magára, aki nemcsak túléli a mindennapokat, de meg is éli őket, és nem utolsósorban, aki tudja, hogy minden, amit tesz, hosszú távon is hatással van a fizikai és mentális egészségére, még akkor is, ha rövid távon nem érzi ennek a hatását.
Forrás: Studio Aeden

– Említetted a folytonos rohanást. Te hogyan tapasztaltad ezt a pilates oktatás során?

– Azt vettem észre, hogy az első pilates órán szinte minden ember rohan, még a gyakorlatok elvégzésével is. Ez szinte minden új vendégnél probléma, sőt vannak, akik már hónapok óta járnak hozzám, és még mindig emlékeztetni kell őket arra, hogy itt most nem kell rohanni.

– Szerinted hogyan lehet elérni az embereknél, hogy lassítsunk? Milyen tippeket javasolnál?

– Ebben szerintem nagyon fontos a tudatosság, mert az első lépés az, hogy fel kell ismernünk, hogy állandóan rohanunk, hiszen annyira megszoktuk már, hogy általában fel sem tűnik. Azt szoktam például tanácsolni az embereknek, hogy figyeljék meg, milyen tempóban sétálnak, ha éppen nem időre kell menniük. A legtöbben fizikailag is állandóan rohannak, akkor is, ha semmilyen tényező nem kényszeríti őket erre, egyszerűen megszokták. Ezen például könnyen lehet változtatni, ha valaki figyel rá, és egészen más lesz az illető napjának az összképe, megélése. Kezdetnek az is szuper, ha valaki dedikáltan szán időt arra, hogy egy kicsit csak magával foglalkozzon. Ez lehet edzés, olvasás, meditáció, de ha valakinek az esik jól, hogy megnézem egy olyan filmet a tv-ben, amin semennyit nem kell gondolkodni, az is teljesen rendben van.

– Hogyan segíthet a mozgás, akár a pilates, ebben a folyamatban?

– Bármilyen sport segíthet ebben, ahol közben nincs arra lehetőségünk, hogy még közben is a problémákon, teendőkön pörögjünk. A reformer pilatest egy olyan gépen végezzük, ami közben mozog alattunk. Nagyon erősen kell koncentrálnunk, egyensúlyoznunk ahhoz, hogy a gépen maradjunk. Közben még erőt is kell kifejtenünk, figyelnünk a tartásunkra, vagyis nincs nagyon lehetőségünk arra, hogy máshol járjanak a gondolataink. Imádok futni, de az például nekem ezt kevésbé adja meg, olyankor sokszor pont hogy inkább ötletelek, megoldok egy csomó problémát fejben. De vannak más sportok is, amelyek szuperek erre, én most például kick-boxolni kezdtem el, nekem az is meditatív, 100%-os fókuszt igényel. Mindenkinek érdemes megkeresni a neki legjobban passzoló sportot.

Forrás: Sass Judit

A mozgás nemcsak a testi, hanem a lelki feltöltődést is pozitívan befolyásolja. Nézd végig a galériánkat, amelyben segítünk, hogy mely jógatípus lehet a neked való!