Miért nem alszik a baba? Kreatív képeken mutatjuk a lehetséges okokat és megoldásokat!

Borítókép: Miért nem alszik a baba? Kreatív képeken mutatjuk a lehetséges okokat és megoldásokat! Forrás: Unsplash / Tim Bish
Egy baba érkezése számos nem várt nehézséggel állíthatja szembe a szülőket. Talán a kicsi altatásával kapcsolatos nehézségek és az alvás hiánya a legnehezebb mind közül. Miért nem alszik vagy miért csak rajtunk alszik? Csak úgy röpködnek a kérdések a fejünkben, miközben a minden irányból érkező, legtöbb esetlen kéretlen tanácsokkal is meg kell birkóznunk.

Az élet egyik legigazságtalanabb helyzete, amikor egy hullafáradt anyuka órákig próbál elaltatni egy csecsemőt, aki egyáltalán nem tűnik álmosnak. Pedig biztos, hogy az, és számos ok állhat a háttérben, hogy miért nem megy olyan egyszerűen az altatás.

„Aludj, ha a baba alszik!” Ugye te is hallottad már? De mi történik akkor, ha a baba nem akar aludni, vagy ha csak az ölünkben sétálva, esetleg hordozókendőben felkötve tud békésen szundikálni? Összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat, melyek megzavarhatják a babák alvását.

Miért nem alszik a baba?!

Felcseréli a napszakokat

Gondolj csak bele, nemrég még a méhed jelentette neki a biztonságos fészket, ahol mindegy volt, hogy nappal van-e vagy éjszaka. Sajnos a babák a születésük után nincsenek annak tudatában, hogy éppen melyik napszak van, és könnyen előfordulhat, hogy nappal rengeteget alszanak, így az éjszakák kínkeservesen és sokszor órákig tartó altatással telnek.

Éhes

A kisbaba érkezése utáni időszak sokszor egy végeláthatatlan etetési és altatási kísérletnek tűnhet. De az egyik legegyszerűbb és természetesebb ok, amely felkeltheti a babát, az az éhség.

Forrás: Unsplash / Pexels Dominika Roseclay
A babák alvását számos dolog befolyásolhatja.

Nem érzi jól magát

A tényezők, amelyek egy baba alvását megzavarhatják, egy végtelennek tűnő listán kapnának helyet, melyek ráadásul minden életszakaszban változnak. Lehet, hogy bekakilt vagy bepisilt, fájhat a hasa, az is lehet, hogy fázik, vagy ellenkezőleg, melege van, vagy éppen benne van egy növekedési ugrásban. Az is előfordulhat, hogy egy kisebb megfázás van a dologban, bedugult az orra, így nehezen kap levegőt, vagy jönnek a fogai.

Túl sok az inger

A zajok, a fény és a túl sok külső inger mind-mind befolyásolhatják a babák alvását. Ezért kiemelten fontos, hogy a babának a lehető legnyugodtabb környezetet biztosítsuk, mert annak hiánya bizony megnehezítheti az alvást is.

Szimplán szüksége van rád

Gondolj csak bele, kilenc hónapon keresztül teljes szimbiózisban fejlődött benned, aztán megszületett, és rögtön azt várjuk tőle, hogy az anyukájától távol, egyedül aludjon a kiságyban. A babák természetes igénye, hogy a születésük után minél többet az anyukájuk közelében legyenek, nem véletlenül nevezik ezt az időszakot negyedik trimeszternek. Ezért is szeretnek a babák anya vagy apa mellkasán szunyókálni.

Forrás: Unsplash / Jonathan Borba
Az egész napunkat befolyásolhatja, ha folyton az alvással/altatással kell küzdenünk.

Ahogy látod, számos oka lehet annak, hogy miért nem alszik a baba. Ha kíváncsi vagy trükkös megoldási javaslatokra, nézd végig a galériánkat!