Szőrtelenítés, sminkelés, dezodorozás: mikortól ideális és hogyan készítsük fel a gyerekeket, hogy ne tragédiaként éljék meg a testi változásokat?

Borítókép: Szőrtelenítés, sminkelés, dezodorozás: mikortól ideális és hogyan készítsük fel a gyerekeket, hogy ne tragédiaként éljék meg a testi változásokat? Forrás: Canva (Boriskina)
A gyönyörű, 11 éves unokahúgom nem mer szoknyát húzni, mert szőrösödik a lába, a később érő osztálytársai ráadásul rendszeresen gúnyolják őt emiatt. A 16 éves Milánnak pedig fogalma sincs, mit kezdjen makacs pattanásaival, amelyek miatt, úgy érzi, esélye sincs a lányoknál. Rengeteg serdülő éli meg tragédiának az ilyenkor természetes testi változásokat.

Ez a cikk az ÉVA Magazin egy korábbi lapszámában jelent meg először „Segítség, serdülök!" címmel.

Tudtad, hogy a korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

Bár a fenti panaszok a kamaszkor elmúltával többnyire eltűnnek, a gyerekek önbizalmában súlyos károkat okozhat a testi-lelki tünetek bagatellizálása. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdést, amelyeket Tihanyi Lilla, a Budai Egészségközpont bőrgyógyásza válaszolt meg, Lipták Zita gyerekpszichológussal pedig a probléma lelki oldaláról beszélgettünk.

Forrás: Canva (AntinioGuillem)

Pattanások, szőrösödés, izzadás

Miből álljon az otthoni bőrápolási rutin pattanásos bőr esetén?

Bőrtisztítás minden reggel-este, nagyon jó bőrkímélő arclemosókat lehet kapni zsíros-pattanásos bőrre. Ezt követően valamilyen faggyútermelést szabályozó krémmel érdemes kezelni az érintett területet. Egy-egy gyulladtabb pattanásra stiftet is lehet használni, melynek gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatása is van. Ezek többnyire zöld színűek, így fedő hatásúak is.

Érdemes-e kozmetikushoz fordulni pattanások esetén, és ha igen, hány éves kortól ajánlott?

Nem annyira az évek száma, mint inkább a tünetek súlyossága határozza meg az első arctisztítás időpontját. Azt azonban érdemes tudni, hogy ez legfeljebb csak tüneti terápia, tehát átmeneti – néhány napos-hetes – javulást hoz. Amennyiben szakszerűen végzik, mindenképpen jobb az otthoni nyomkodásnál.

Mi a helyzet a gyógyszeres kezeléssel (akné kezelésére való gyógyszerekkel vagy fogamzásgátlóval kimondottan pattanások miatt)? Hány éves kortól alkalmazható?

Súlyosabb esetekben szükség lehet szájon át szedendő készítményekre, például antibiotikumokra, nőgyógyásszal történt egyeztetést követően fogamzásgátlóra. Az erős hatású szerek többnyire végleges hatásúak, ám mint minden - ilyennek, mellékhatásai is lehetnek. Leggyakoribb ilyen hatás az ajakszárazság, a legsúlyosabb a magzatkárosítás, ezért kell mellette szigorúan védekezni a teherbe esés ellen.

Forrás: Canva (pixelshot)

Hogyan értessük meg kamasz gyerekünkkel, hogy a pattanás kinyomása a lehető legrosszabb, amit tehet?

El kell mondani neki, hogy ha a gyulladást szétpréselik a szövetek közé, barna pigmentáció és esetleg maradandó, mély, úgynevezett aknés hegek alakulhatnak ki.

A lányok manapság már egészen fiatal korban elkezdenek sminkelni, de többnyire tapasztalatlanul. Meggátolni ezt nyilván nem lehet, de mit hangsúlyozzon a szülő?

Négy fontos szempontot.

1. Lefekvés előtt mindig el kell távolítani a sminket. Nagyon jó micellás lemosókat lehet kapni, melyekkel elég letörölni az arcot, utána nem kell külön vízzel lemosni.

2. Kifestett arccal nem szabad napozni, mert - a pigmentszemcsék beleéghetnek a bőrbe, maradandó elváltozást okozva.

3. Amennyiben az arcbőrön piros, száraz, viszkető foltok jelennek meg, - bőrgyógyászhoz kell fordulni, mert a bőr valószínűleg allergiássá vált a smink valamelyik összetevőjére, amit allergiateszttel tudunk kimutatni.

4. Csak olyan kozmetikumokat tanácsos használni, melyekre rá van írva a „nem comedogen” kifejezés (comedo = mitesszer). Ez azt jelenti, hogy nem provokál mitesszerképződést.

Forrás: Canva (eggeeggjiew)

Hány éves kortól ajánlott a dezodor, kell-e valamire figyelni a vásárlásnál?

Dezodort szükség szerint. Ha valami bevált, akkor nem érdemes újabbakat próbálgatni, mert minél többféle vegyi anyag éri a bőrt, annál könnyebben alakulnak ki kontakt allergiák. Kevesen tudják, hogy létezik izzadásgátló kristály, mely - tisztán ásványi eredetű, és nem tartalmaz allergéneket. Érzékeny bőrűeknek ajánlom.

Hány éves kortól ajánlott lányoknak a szőrtelenítés (hónalj, bikinivonal, láb) és kamaszkorban milyen eszközökkel?

Talán a borotva a legkevésbé fájdalmas, de a gyanta és a szőrtelenítő krém is használható. A közhiedelemmel ellentétben a tudomány nem igazolta azt a feltevést, hogy a borotválástól meg erősödnek a szőrszálak.

Van a tartós szőrtelenítésnek alsó korhatára?

Lézeres szőrtelenítést 18 éves kor alatt általában csak szülői beleegyezéssel végzünk.

Kamasz fiúk mikortól borotválkozzanak? Van-e szükségük borotválkozás utáni szerekre?

Az első borotválkozás időpontját és a borotválkozások gyakoriságát a szőrzet növekedése határozza meg. Az arcszeszek jó szolgálatot tehetnek - pengés borotválkozásnál, mert megakadályoz hatják a keletkező mikrosérülések elfertőződését, ami különösen pattanások esetén fordulhat elő könnyen. Örök szabály, hogy más borotváját nem szabad használni! A szakálltájékon lévő anyajegyekre nagyon kell vigyázni, mert ha gyakran sérülnek, rosszindulatúvá válhatnak. A későbbiekben érdemes elektromos borotvára áttérni, mert az nem sérti az anyajegyeket.

Mikor forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz?

Akkor, ha ezek a tünetek a hétköznapi életben zavaróvá válnak, hiszen hormonális elváltozásokat, gyulladásos vagy allergiás megbetegedéseket is jelezhetnek. Orvosi segítségre azért is szükség lehet, mert a kamaszok különösen érzékenyek a megjelenésükre, és ha úgy érzik, a külsejük nem felel meg a saját elvárásaiknak, könnyen gátlásosakká, szorongóvá válhatnak.

Lelki egyensúly

Hogyan készítsük fel a gyerekünk lelkét a kamaszkori testi változásokra?

Az lenne fontos, hogy kicsi korától ne legyen tabu a testiség, a nemiség. A gyerek nőjön bele abba, hogy a szülővel intim, kényes, zavarba ejtő dolgokról is beszélhet, mert ha a gyerek-szülő kapcsolat ilyen értelemben is őszinte, akkor a serdülőkor változásairól is nyíltabban mer majd kérdezni, beszélni. A szülőnek akkor is érdemes szóba hoznia a témát, ha a gyerek még nem kérdez.

Beszélgessünk vele arról, hogy mindenkinek az életében eljön egy olyan időszak, amikor gyerekből fiatal felnőtté válik. Van, akinél korábban, van, akinél később kezdődik, az is változó, hogy kinél meddig tart, és az is, hogy kinél mennyire intenzív, viharos.

Mondjuk el, hogy ez milyen testi átalakulásokkal jár, mire számítson, milyen lelki, érzelmi változások fognak történni – például lehet, hogy időnként ingerültebb lesz, többet fog vitatkozni a szüleivel, esetleg úgy fogja érezni, érzelmi hullámvasúton ül. Előre is biztosítani kell őt arról, hogy ez természetes folyamat, amin mindenki keresztülmegy, a szülei is átélték. És a legfontosabb: a szülő mindenben mellette fog állni, bármi történik, rá mindig számíthat.

A kamaszkori testi változások sok serdülő lekét megtépázzák. Mit tehet a szülő?

Legfőképpen azzal segíthet, hogy nem bagatellizálja a problémát, nem intézi el legyintéssel, hogy „ne foglalkozz vele, majd elmúlik”. Kamaszban fokozza a meg nem értettség amúgy is gyakori érzését. Valóban, a serdülő önbizalma nagyon törékeny, a külsőségek felnagyítódnak, - rendkívül fontossá válnak. A testi változások nagyon sok gondot okozhatnak neki. Tisztázni kell vele, hogy ezek is a folyamat részei, ezeken is átesik mindenki. Aztán segíteni kell neki a megoldások keresésében. Nem biztos, hogy meglesz a tökéletes megoldás a problémára, de az már önmagában sokat segít, ha a kamasz azt éli meg, hogy a szülő partner ezekben a dolgokban, lehet hozzá fordulni; ha úgy érezheti, hogy a problémáit komolyan veszik.