Nem akarok a szüleim barátja lenni! Mit tegyek, ha csak a velem töltött idő élmény nekik?

Borítókép: Nem akarok a szüleim barátja lenni! Mit tegyek, ha csak a velem töltött idő élmény nekik? Forrás: Pexels/ Andrea Piacquadio
Fesztiválok, koncertek, kirándulások, mozi – szuper baráti programok, de anyukád és apukád is veled tart, mert szerintük ez buli? Ha te másként látod, elmondjuk, hogyan szabhatod meg a határaidat!

Jó fej szülőnek lenni sok mindent jelenthet, és az biztos, hogy jó dolog, ha olyan szüleink vannak, akikkel lehet közös programot szervezni időnként – de nem állandóan. Ha úgy érzed, hogy a szüleid túlságosan bevonódnak az életedbe, elmondjuk, hogyan nyerhetsz nagyobb teret.

Kommunikáld a határaidat!

Az önállóság és a szülőkkel való jó kapcsolat közötti egyensúlyt nem feltétlen könnyű megtalálni, de nem is lehetetlen. Tudnod kell, hogy mi az a pont, ameddig számodra jól eső érzés a szüleiddel lenni, és mikortól érzed túlzónak a jelenlétüket. Miután ezt tisztáztad magadban, ülj le anyukáddal, apukáddal, és mondd el nekik, hogy szükséged van olyan szabadidőre és programokra is, amikor ők nem tartanak veled. Tudasd velük, hogy szereted és tiszteled őket, de fontos, hogy önállóan is el tudj menni a barátaiddal. Önálló személyiség vagy, akinek szüksége van autoritásra, és a kiegyensúlyozott élethez a külön töltött idő is hozzátartozik.

Forrás: Unplash / Oren Atias
Sokszor idegesítő lehet, hogy a szüleink mindig velünk akarnak lenni.

Mondd el, miért fontosak a barátok!

Lehet, azt gondolod, hogy egyértelmű dolgokra kár szót fecsérelni, mi mégis azt mondjuk, jó, ha kimondod akár a nyilvánvalót is. Ha kiteszed az asztalra a tényeket, akkor a megértés is könnyebb lehet: emlékeztesd a szüleidet arra, hogy a baráti kapcsolatoknak az életben fontos szerepük van, a saját korosztályhoz való kapcsolódás nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott élethez. A barátok a választott családunk, és ugyanúgy helyük kell legyen az életünkben, mint a szüleinknek.

Értesd meg a szüleid álláspontját is!

Fontos, hogy tudasd az érzéseidet, de az is, hogy a szüleid oldaláról se felejtkezz meg. Kérdezd meg, ők hogyan éreznek azzal kapcsolatban, amit elmondtál, és hallgasd őket teljes figyelemmel. Az esetek egy részében kiderül, hogy féltenek, és azért szeretnének melletted lenni, a másik részében pedig arról van szó, hogy nem találják fel magukat egyedül, nincs stabil baráti körük. Az előbbi esetében igyekezz megnyugtatni őket, hogy felelősségteljes embert neveltek belőled, éppen ezért tudsz vigyázni magadra. Ha viszont a második eset igaz rátok, akkor az a szüleid feladata, hogy kialakítsanak egy olyan baráti kört, akikkel a szabadidejüket tölthetik, és ezt finoman, de határozottan el is mondhatod. Segítségként ajánlhatsz nekik különböző közösségi oldalakat is, ahol hasonló érdeklődési körű emberek vannak, de a kapcsolatok menedzselése már nem a te felelősséged.

Forrás: Unplash/ arty
Bármennyire is szeretjük a szüleinket, fontos meghúzni a határainkat.

A baráti és a szülői szeretet nem zárja ki egymást

Ha úgy érzed, hogy a szüleid féltékenyek a barátaiddal töltött időre, akkor mondd el nekik, hogy a kettő nem zárja ki egymást: attól, hogy a barátiddal is vagy, az nem jelenti azt, hogy őket kevésbé szeretnéd. Azt azonban vedd észre, ha érzelmi manipuláció szövi át a kommunikációt a szülők részéről: azért, mert határozott vagy és határt szabsz, senki nem büntethet vagy manipulálhat. Lehet, elsőre rosszul fog esni a nagyobb távolság gondolata a szüleidnek, de egy egészséges felnőttnek ezt fel kell tudnia dolgozni. Természetesen, segíthetsz az átmenetben, de a szüleidnek is bele kell tenni az energiát, nem csak neked.

Légy türelmes!

Ha eddig minden szabadidejét veled töltötte az anyukád, apukád, akkor ne várd el tőlük azt, hogy csettintésre meg fognak változni. Légy türelmes, de határozott, és fokozatosan növeld a távolságot, közben pedig ne felejtsetek el kommunikálni arról, ki, hogyan érzi magát. Az sem kizárt, hogy néhány vitán keresztül vezet az út az egészséges egyensúlyig, de a tiszteletet mindvégig tartsátok fenn egymással szemben.