Ég az Amazonas-esőerdő: már az űrből is látszik a kár „Földünk tüdejében”, mégsem tesznek ellene - de Te tehetsz!

amazon wildfire,amazon rainforest,amazonas,amazonas tűz Forrás: WWF
Zokog a szívünk a képek és hírek láttán! A brazil miniszterelnök reakciója nagy felháborodást keltett, csak úgy, mint a helyzetre való világszintű reakció... Ha te sem szeretnél tovább a tétlenek táborában állni, elmondjuk, hogyan segíthetsz Te is, hogy ne fajuljon tovább a helyzet.

Az Amazonas-esőerdőt azért is nevezik "a Föld tüdejének", mert bolygónk atmoszférájában az oxigéntermelés 20%-áért felelős. A brazíliai esőerdő erdőtüzei sajnos egyre gyakoribbak – egészen pontosan 84 százalékkal (!!!) a tavalyi év azonos időszakához képest az INPE (brazil űrkutatási hivatal) adatai alapján – ám a legutóbbi tűzvész már olyannyira aggasztó mértékű, hogy már az űrből is látszik a tűz pusztítása. A NASA felvételei szerint Brazíliát füst borítja be, az erdőtől több mint 1700 mérföldre található Sao Paolo városának égboltja pedig konkrétan elsötétült a föléjük szálló korom miatt.

amazonas,amazon wildfire,amazon rainforest
Forrás: NASA

Hogyan indult a tűz?

Az erdőtűz gyakori az esőerdőben, az INPE idén eddig 72 ezer erdőtüzet figyelt meg , ebből 9500-at csak a múlt héten, amit határozottan abnormálisnak minősítettek. Az idei döbbenetes eredmények egy részét több forrás is ember által okozott szándékos gyújtogatás eredményének tudja be, az illegális földterülethez jutáshoz szarvasmarhatenyésztés céljából...

Sajnáljuk, de a tartalmat időközben eltávolították az Instagram-ról.

Mit reagált a brazil miniszter?

Jair Bolsonaro a nem kormányzati szervezeteket és a környezetvédőket hibáztatja a tűzért. (Hogy tessék?!) Az egyébként is megosztó politikus főképp környezetvédelemhez való hozzáállása miatt vitatott, ezzel a feltételezésével pedig még egyel emelte a tétet, mivel az eseményeket a kormányt lejárató „kampánynak” titulálta. Ezzel párhuzamosan a CNN szerint „szövetségi beavatkozás” könnyíti meg az esőerdők területeinek megkérdőjelezhető kiaknázását, és Bolsonaro beiktatása óta jelentősen csökkent Brazília környezetvédelmi tevékenysége...

Miért háborodtak fel a világ reakcióján?

Az Amazonas-medence három hete(!!!) ég, ám a világsajtó csak most kezdte el felkapni a történteket. Ennek oka egyrészt a brazil kormányfő teljesen passzív magatartása - példának okáért kirúgta a brazil űrkutatási hivatal vezetőjét, amiért "rossz színben tüntette fel hazájukat, és negatív kampányt indított az űrből készült felvételek és adatok nyilvánosságra hozásával". A közhangulatot azonban nem csak Bolsonaro viselkedése korbácsolta fel, hanem sokan az idei évben korábban történt tűzesettel, a párizsi Notre Dame-mal történt esettel hozták párhuzamba. "Bezzeg azért rögtön elkezdődött a gyűjtés, jöttek a milliárdos támogatók, mindenhonnan erről kommunikáltak. Hol vannak most a hírek, a milliárdosok??" - panaszkodtak sokan. Persze a két eset ennyire könnyen nem összehasonlítható, mert az egyik egy történelmi, a másik pedig egy természeti katasztrófa...de van igazság abban, hogy nem kellett volna ennyit várni azzal, hogy a világ szeme az Amazonas felé forduljon, hiszen már korábban is voltak tűzesetek, erőirtás, aggasztó jelek.

Mi lesz az esőerdő pusztulásának látható következménye?

Nemcsak az esőerdő fáinak eltűnése a probléma, ugyanis ez beindít egy láncreakciót: ha a fák elégnek, több szén-dioxid kerül a levegőbe, ami hozzájárul a globális felmelegedés felgyorsulásához. És ez még csak a sor eleje...az állatok jelenleg hangosan sírva menekülnek a tűz elől, élőhelyük megsemmisül illetve veszélybe kerül, az eddig is veszélyeztetettnek minősített fajok - például az Amazóniában honos jaguár - pedig akár a teljes kihalás szélére is sodródhat rohamos gyorsasággal.

Forrás: Twitter
Mit tehetsz Te? Hogyan segíthetsz?

1. Hallasd a hangod! Posztolj, oszd meg az e témájú cikkeket, beszélj a barátaiddal, mutasd meg felháborodásodat és segíts, hogy másokhoz is eljusson, valamit tenni kell.

2. Tájékozódj, tanulmányozd, mi is történik pontosan az esőerdőkkel. Támogasd az Amazon Aid Foundation munkáját, akik az edukálással, közösségi aktiválással és kampányokkal, valamint a a fenntartható technológiák kutatásával foglalkoznak.

3. Védj meg egy holdnyi esőerdő területet a a Rainforest Action Networkön keresztül.

4. Írd alá a Greenpeace petíciójat, ami az Amazonas őserdő megmentésének állami beavatkozással való sürgetését támogatják.

5. A Rainforest Truston keresztül segíts adományoddal, hogy földet vásárolhassanak az Amazonas-medence területén, hogy ne kerülhessen rossz kezekbe illegális földterületnyerés céljából.

6. Támogasd az amazóniai bennszülötteket az Amazon Watchon keresztül, akik testközelből tapasztalják a katasztrófát, és próbálják évek óta felhívni a figyelmet a problémára - akár a saját életük árán is.

7. Figyelj oda az esőerdő állataira, és keresd az olyan szervezeteket, akik őket támogatják, például támogasd a WWF munkáját.

ITT tudsz "örökbe fogadni" veszélyeztetett állatokat, például az Amazonas-esőerdőben élő jaguárt.

8. Keress olyan cégeket, művészeket, alkotókat, akik termékeikkel, alkotásaikkal az esőerdők megmentését támogatják.

Például a Livelokai azt ígéri, minden egyes megvásárolt karkötő után egy banánfát ültetnek az Amazonas-esőerdőbe, segítve az elpusztult területek rehabilitálását.

9. Próbálj meg kevesebb papírt használni, figyelj arra, hogy újrahasznosított papírt vásárolj.

(a JOY például 50%-ban újrahasznosított papírra készíti a magazint!)

10. Támogasd az önkéntesek munkáját a Rainforest Alliance-en keresztül.

11. Csökkentsd a marhahús fogyasztásodat, például egyél kevesebb hamburgert, tarts húsmentes napokat a héten - a szarvasmarhatenyésztés az egyik leggyakoribb oka az Amazonas őserdejének szándékos irtására, és így szabad földterületekhez jutáshoz.

Segíts úgy, ahogy lehetőségeidhez mérten módodban áll, mert tudod, ahogy a szeptemberi, tudatos lapszámunkban is sokszor emlegettük: kis lépésekkel is előre haladhatunk, és kis háztartásonként, magánemberekként is lehet forradalmat csinálni.