A régi nagy havazásokra emlékezünk: így nézett ki az igazi téli Budapest

Borítókép: A régi nagy havazásokra emlékezünk: így nézett ki az igazi téli Budapest Forrás: Fortepan / Jankovszky György
Hányszor hallottuk nagyszüleinktől, hogy bezzeg az ő idejükben nem voltak ilyen enyhék a telek! Ha visszagondolunk az utóbbi évekre, szinte alig esett hó. Így már az sem meglepő, hogy a mi gyermekeink talán nem is éltek át igazi nagy havazást és hideget, amikor szinte megfagy a lélegzetünk. Hallottál már a híres ’87-es télről? Utánajártunk, hogyan nézett ki a téli Budapest a régi időkben!

Az idei év extrémen csapadékos volt, így bíztunk benne, hogy a tél jó nagy adag havazással kárpótol majd minket a sok esős nap miatt. Szerencsére igazunk lett, mert még csak december eleje van, és már többször is havazott: a napokban fehérbe borult szinte az egész ország és ezzel együtt Budapest is.

Milyen volt a tél az 1950-es években?

A korabeli feljegyzések szerint a legcsapadékosabb tél 1947-ben volt, amikor januárban annyira hosszan és intenzíven havazott, hogy hatalmas hótakaró alá borult az egész ország. Sőt, a havazás még februárban és márciusban is folytatódott.

A havazásnak köszönhetően volt olyan hely az országban, például a Dunántúlon, ahol a hóréteg vastagsága már a 60 centimétert is elérte. Olyan fagyos volt az időjárás, hogy a Dunát egy hónapig jégpáncél fedte. Azt mondják, a jégréteg annyira vastag volt, hogy februárban át lehetett gyalogolni a pesti oldalról Budára.

Forrás: Fortepan / Urbán Tamás
A nagy '87-es tél Budapesten.

Az a bizonyos 1987-es tél!

Én még meg sem születettem akkor, de rengetegszer hallottam már arról a nagy ’87-es januárról, amikor annyi hó esett Budapesten, hogy napokra megbénult a közlekedés, és szinte megállt az élet. Sőt, voltak olyan települések az országban, amelyeket a havazás teljesen elzárt a külvilágtól. Az intenzív havazás január 11-től 16-ig, azaz 5 napon át tartott, aminek hatására a hótakaró több helyen az 50-70 centimétert is elérte.

Mivel azon a télen nemcsak nagyon hideg, de szeles idő is volt, több helyen olyan hófúvások is keletkeztek, amelyek másfél méteres torlaszokat is kialakítottak. Sőt, az éjszakai órákban mínusz 20-28 fokra hűlt le a levegő. Az extrém hideg időjárásnak köszönhetően a hó tartósan, egészen február közepéig megmaradt.

1993-ban sem maradtunk havazás nélkül

Novemberben több mint egy héten át tartott a havazás, ami több hullámban érte el az országot, így akadt olyan régió, ahol a hóréteg a 60 centimétert is elérte. A nagy hidegnek köszönhetően decemberben is folytatódott a havazás, több hétig tartó összefüggő hóréteget kialakítva az országban.

Emlékeztek még, amikor március 15-én a havazás miatt megbénult az egész ország 2013-ban és többen az autóutakon rekedtek?

Az emlékezetes SMS-eket a Belügyminisztériumtól sokan megkapták, miszerint csak „akkor hagyjuk el az autókat, ha elfogyott a benzin, és üljünk át egy másik autóba”!

Ha kíváncsi vagy rá, hogyan nézett ki a havas Budapest a régi időkben, nézd végig a képeket a galériánkban!