5+1 intő jel, hogy túl sok koffeint iszol: nem csak a kávé pörget!

Borítókép: 5+1 intő jel, hogy túl sok koffeint iszol: nem csak a kávé pörget! Forrás: Pixabay/Engin Akyurt
A kávéfogyasztásnak számtalan előnye van, többek között kitűnő antioxidáns, gyorsítja az anyagcserét, mérsékli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását és csökkenti a Parkinson-kór és a rák kockázatát. Ugyanakkor van egy mennyiség, aminél többet nem ajánlott fogyasztani belőle, mert súlyos következményei lehetnek. Ráadásul azzal is vigyázni kell, hogy nemcsak a kávéban van koffein, hanem például a kakaóban és a kedvenc csokidban is!

A koffein előnyös hatásai

Számtalan kutatás bizonyítja, hogy a kávéivásnak számtalan előnyös hatása van a szervezetünkre. Sokak számára meglepő lehet, de a kávé rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között B1-, B2-, B3-, B5 vitamint, Folsavat, Mangánt, Kalciumot, Magnéziumot, Foszfort és antioxidánsokban – például polifenolokban – is gazdag. A kávé a számtalan jó – és rossz – hatását a benne levő koffeinnek köszönheti. Nézzünk csak párat a legfontosabbak közül:

  • serkenti az agyműködést
  • csökkenti az infarktus veszélyét
  • gyorsítja az anyagcserét
  • elősegíti a fogyást
  • mérsékli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását
  • csökkenti a Parkinson-kór, az Alzheimer és a rák kockázatát

A rendszeres kávéfogyasztók a fentieket olvasva biztosan fellélegeznek, ugyanakkor azzal nem árt tisztában lenni, hogy ezek az előnyös tulajdonságok csak akkor érvényesülnek, ha nem visszük túlzásba a koffeinbevitelt, mert egy ponton túl a pozitívumok negatívumba fordulnak át.

Forrás: Pixabay/fancycrave1
A kávézásnak számtalan előnyös hatása van, de csak akkor, ha be tudjuk tartani a mértéket.

5 intő jel, hogy túl sok koffeint iszol

A koffein az elfogyasztása után körülbelül húsz perccel kezdi stimulálni a szervezetünket, hatása pedig akár órákig is eltarthat. A koffeint, csakúgy, mint bármelyik másik stimulálószert, túl lehet adagolni, amelynek 5 intő jele van:

1, Gyors szívverés

A magas koffeinbevitel miatt a szív gyorsabban verhet. Ez akár szívritmuszavarhoz is vezethet, amit pitvarfibrillációnak neveznek, és olyan fiataloknál is beszámoltak már róla, akik rendkívül nagy adag koffeint tartalmazó energiaitalokat fogyasztottak.

2, Gyakori, sürgető vizelési inger

A koffein serkentő – és irritáló – hatással van a húgyhólyagra, ezért jellemző mellékhatása a gyakori vizelési inger. Ha úgy érezzük, hogy ez már túl sok, inkább vegyük vissza a koffeinfogyasztást.

3, Emésztési problémák

A kávé hashajtó hatását a gasztrin felszabadulásának tulajdonítják. Ez egy gyomor által termelt hormon, amely felgyorsítja a vastagbél aktivitását. Ennek ismeretében nem meglepő, hogy a nagy adag koffein egyeseknél akár hasmenéshez is vezethet. Sokaknál pedig puffadást és hányingert is okoz.

4, Alvászavarok

Bár a kávét sokszor azért isszuk, hogy fenn tudjunk maradni, ha túl sokat fogyasztunk belőle, az megváltoztatja az alvásritmusunkat, ami hosszú távon alvászavarokhoz vezethet. Nem fogunk tudunk elaludni és az alvásunk felületessé válik, sok-sok megébredéssel, aminek az a következménye, hogy sosem tudjuk magunkat rendesen kipihenni. A koffein „becsapja” a szervezetet: felpörgeti, miközben nem ad valódi energia-utánpótlást, ezáltal ún. visszapattanó fáradtságot okoz, miután elhagyja a szervezetet. Ezzel magyarázható, hogy ha fáradtak vagyunk és iszunk egy csésze kávét, egy darabig úgy érezzük, visszanyertük az energiánkat, majd egy idő után ólmos fáradtság lesz úrrá rajtunk. Ilyenkor nem egy újabb adag koffein, hanem egy kiadós alvás a megoldás.

5, Szorongás

A koffein közismerten növeli az éberséget, azonban ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor ez az éberség átcsaphat idegességbe, szorongásba. Érdemes megfigyelni a saját reakcióinkat a sokadik csésze kávé vagy pohár kóla után, így ki tudjuk tapasztalni, mennyinél álljunk meg azért, hogy ne legyünk feszültek.

Forrás: Pixabay/Averyanovphoto
A túl sok koffein szorongást, idegességet és függőséget is okoz.

+1: Függőséget okoz

A koffein ugyanúgy képes függőséget okozni, mint a nikotin vagy az alkohol. Próbáld csak ki! Ha egy napig nem iszol kávét és megvonod magadtól a szokásos koffein adagod, fáj a fejed, levert és fáradt vagy? Ez bizony annak a jele, hogy koffeinfüggőség alakult ki nálad és elvonási tüneteid vannak!

Nézd meg, kedvenc italaidban és csokidban mennyi koffein van! Ugye nem gondoltad volna?