Miért növeli a szorongás a rák kialakulásának kockázatát és mit tehetsz ellene? Ezekre érdemes odafigyelned

Borítókép: Miért növeli a szorongás a rák kialakulásának kockázatát és mit tehetsz ellene? Ezekre érdemes odafigyelned Forrás: Pexels/ Anna Shvets
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a mentális egészség, és annak megőrzése. Ez napjainkban különösen aktuális, hiszen rengeteg olyan behatás ér minket, ami szorongást válthat ki belőlünk. Számos szerepben kell helytállnunk, jól teljesítenünk, így nem csoda, hogy ezt folyamatos belső feszültség kíséri. Azonban a krónikus stressz, ami egy hosszú időn át tartó érzelmi nyomásból ered, a stresszhormonok felszabadulásának növekedését okozhatja, ami hosszú távon mentális és fizikai problémákhoz vezethet.

Québec University kutatói egy tanulmányban vizsgálták a stressz és a rákbetegségek kialakulása közötti összefüggést. A kutatás során megközelítőleg 3000 rákbetegséggel diagnosztizált ember életmódját tanulmányozták. Az eredmények alapján pedig szoros összefüggést találtak a rák kialakulásának esélye és a stressz között.

A stressz hatásai okozhatnak rákot

A megfigyelések alapján a stressz a gyomor-, a tüdő- és a végbélrák kialakulását eredményezte a legtöbb esetben. A kutatás szerint, aki 15 évnél tovább végez stresszes munkát, annak esetében rendkívül komoly hatások figyelhetőek meg. Fontos tudni, hogy konkrétan nem a stressz maga és a rák hozható közvetlen összefüggésbe. Sokkal inkább a stressz folytán létrejött pótcselekvések azok, melyek végső soron, akár módfelett súlyos következményekkel is járhatnak. Ugyanis a krónikus stressz depresszióhoz és szorongáshoz is vezethet. A rossz életszemlélet megviseli a testet és az elmét. A szorongó és depressziós emberek pedig számos esetben egészségtelen viselkedéssel próbálnak úrrá lenni a helyzetük felett. Egyesek alkoholfogyasztással vagy dohányzással kezelik, míg mások túlzásba viszik a táplálkozást. Továbbá a stressztől kialakult depresszió fáradtságot okozhat, ami gyakran a testmozgás hiányát eredményezi. Mindezek a viselkedések olyan egészségügyi problémákat eredményezhetnek, amelyek rákhoz vezethetnek.

Forrás: Pexels/ Engin Akyurt

Mi okozhat stresszt?

Hogy egészen pontosan mi okozhat szorongást, azt egyénileg eltérő, hiszen mindenkit más dolog feszélyez. Azonban vannak olyan meghatározott helyzetek, melyek a legtöbb embernél komoly stresszt válthatnak ki. Ezek a következők:

  • stresszes munkahely
  • túlterheltség
  • kiszámíthatatlan vagy aggasztó helyzet
  • túl nagy felelőség
  • betegség
  • traumák
  • családi problémák
  • párkapcsolati problémák
  • magánéleti problémák
  • pénzügyi problémák

A fenti felsorolás a teljesség igénye nélkül készült, hiszen mint az előbbiekben említettük, egyénileg eltérő lehet, hogy kinél mi okoz tartósan szorongást.

Forrás: Pexels/ Andrea Piacquadio

Fizikai tünetek jelentkezése

Krónikus stresszről leginkább akkor beszélünk, mikor a stressznek már fizikai tünetei is jelentkeznek. Ezek a következők lehetnek:

  • heves szívdobogás
  • gyomorégés
  • ingerlékenység
  • hányinger
  • alvászavar
  • szédülés
  • magas vérnyomás
  • hányinger
  • pánikrohamok

Az ilyesfajta állandósul stressz azonban már rendkívül káros a szervezetre, olyannyira, hogy nemcsak életveszélyes szív- és érrendszeri következményekkel járhat, hanem a különféle daganatok kialakulásának kockázata is megnő. Különböző állatkísérletek ugyanis már bizonyították, hogy immungyengítő hatása lehet a tartós szorongásnak. Bizonyított, hogy krónikusan stresszelt egereknél az első tumorok már fiatalabb korban megjelennek.

Ugyan arra jelenleg még nincs bizonyíték, hogy a stressz közvetlen módon rákot okoz, azonban arra van, hogy rákos betegek esetében az áttétképződést befolyásolhatja. A már rákos betegeknél a vizsgálatok kimutatták, hogy a stressz összefüggésben áll a daganat növekedésével.

Összegzésképpen a kutatások ugyan még nem igazoltak határozott ok-okozati összefüggést a stressz és a rák kialakulása között, azonban miután a mentális és a fizikai egészség közötti kapcsolat roppant összetett, így közvetett hatása igenis van a krónikus szorongásnak. Egyes tanulmányok szerint 3 kockázati tényezőt is a stresszhez lehet kötni.

Ezek a következők:

1. A stressz gyengítheti az immunrendszert. A legyengült immunrendszer pedig jelentős szerepet játszik bizonyos ráktípusok kialakulásában.

2. A stressz megváltoztathatja bizonyos hormonok szintjét a szervezetben. Ez nagyobb kockázatot jelenthet a rák kialakulására is.

3. A stressz egészségtelen viselkedéshez vezethet. A túlevés, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás mind olyan életmódbeli tényezők, amelyek növelik a rák kockázatát.

Végezetül nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a mentális egészség megőrzése és gondozása rendkívül fontos. Érdemes odafigyelni az egészséges életmódra és a rendszeres fizikai aktivitásra, ugyanis ezek mind segítenek ápolni az egészségünket. A legfontosabb pedig, hogy fordíts időt önmagadra, és amennyiben úgy érzed, hogy nem tudsz megküzdeni a szervezetedet ért stresszhatásokkal, feltétlen fordulj szakemberhez.