Túl sok állati fehérjét fogyasztanak a magyarok: az olajos magvak 8 jótékony hatása, amiért megéri növelni a növényi fehérjebevitelt!

Borítókép: Túl sok állati fehérjét fogyasztanak a magyarok: az olajos magvak 8 jótékony hatása, amiért megéri növelni a növényi fehérjebevitelt! Forrás: Pexels/Marta Branco
A magyarokra annak ellenére jellemző az állati fehérjék túlfogyasztása, hogy fele-fele arányban ajánlott bevinni növényi és állati forrásból származó proteint. A növényi étrendet követők számára pedig különösen fontos, hogy figyeljenek arra, hogy elegendő fehérjét juttatnak be szervezetükbe, például olajos magvak által.

A fehérjebevitel fontosságáról sokszor esik szó, azonban azt már kevesebben tudják, hogy pontosan mennyi fehérjére van szükségünk napi szinten, milyen forrásból érdemes bevinni az ajánlott mennyiséget és mire kell odafigyelni, ha vegetáriánus vagy vegán életmódot folytat valaki. Fehérje ráadásul nemcsak az állati termékekben, hanem például az olajos magvakban is van – derült ki a Mogyi Kft. összeállításból.

Hazánkban az állati fehérjék túlfogyasztása jellemző

„Az egészséges felnőttek számára a napi fehérjebevitelre vonatkozó általános ajánlás 0,8 g/testtömeg kg. Ezt 50-50 százalékban javasolt növényi és állati forrásból bevinni, ezzel szemben Magyarországon az állati fehérjék túlzott fogyasztása jellemző, 50 helyett 63 százalékot visznek be állati eredetű élelmiszerekből a magyarok” – emelte ki Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

Hozzátette: „Amennyiben 100 százalékban növényi alapon táplálkozik valaki, akkor a változatos növényi fehérjebevitelre érdemes odafigyelni, vagyis arra, hogy az étrendben napi szinten szerepeljenek a különböző fehérjeforrások”.

A fehérjék nélkülözhetetlenek a növekedéshez, a test fejlődéséhez, regenerációjához, ugyanis ezek adják például az izmok, csontok és a bőr szerkezetét. Emellett számos fontos életműködésben is részt vesznek, többek között enzimek, hormonok, antitestek, vagy akár az oxigén szállításához elengedhetetlen hemoglobin formájában.

Forrás: Pexels/Vie Studio
A diófélék és az olajos magvak számos jótékony hatással bírnak.

A magvak pozitív hatása

A dietetikusok ajánlása szerint az egészséges táplálkozás három pillére a változatosság, a mértékletesség és a rendszeresség, hiszen a szervezet sokrétű tápanyagigényének biztosításához színes táplálkozásra van szükség. Minden élelmiszercsoport esetében kiemelt fontosságú a mértékletesség, és egyes csoportoknál a rendszeresség is. A főétkezések mellett, a sokak által kedvelt, kisétkezések/snackek esetében ideális választást jelenthetnek a nem sózott diófélék/olajos magvak, amelyekből heti 2-3 alkalommal érdemes kis maréknyi mennyiséget fogyasztani.

A magvaknak ugyanis számos pozitív hatása van a szervezetre, a diófélék, olajos magvak értékes tápanyagtartalommal bírnak, kiemelkedő a fehérje-, élelmi rosttartalmuk, valamint E- és B-vitaminban is gazdagok.

Galériánkban mutatjuk az olajos magvak, diófélék 8 pozitív hatását!