Mi történik pontosan, amikor ropognak az ízületeink?

Borítókép: Mi történik pontosan, amikor ropognak az ízületeink? Forrás: europress
Nagyjából eddig is tudtuk, de egész pontosan most derült ki.

Kétféle ember létezik a világon: a szenvedélyes ízületropogtató, valamint azok, akiket ki lehet kergetni a világból ezzel a hanggal. De mi történik egész pontosan, mik az okai, amikor „a kezünket tördeljük”?

Azzal eddig is tisztában volt a tudomány, hogy amikor megropogtatjuk az ujjunkat, akkor nem a csontok és az izmok „ütköznek” egymásnak, hanem az ízületekben található nedvességhez van köze a jelenségnek. Az ízületi folyadék megakadályozza, hogy a csontok és a porcogók túlságosan összedörzsölődjenek, és ettől rugalmasabbá tesz bennünket.

Amikor kinyújtóztatjuk az ujjainkat, gázbuborékokat küldünk az ízületeinkbe. Ezt tribonukleációnak hívják. Ezek a buborékok gyorsan képződnek és szinte azonnal kipukkadnak.

Egy MRI-videó kimutatta, hogy a ropogás hangja már a buborékok képződése során keletkezik, nem a kipukkadás során.

Ugyanakkor ultrahangos vizsgálatok során az derült ki, hogy akár 100-szor gyorsabban történnek ezek a folyamatok, mint eddig hittük.

Egy kaliforniai kutatócsoport szerint ráadásul az ultrahangfelvételen látható ahogy a kéz csontjain, az ujjakon apró robbanások is keletkeznek; az egész úgy néz ki, mint egy tűzijáték – nyilatkozta a kutatócsoport vezetője, Robert D. Boutin radiológus a Washington Postnak.

A kutatás egy másik fontos eredménye, hogy a ropogó ízületek rugalmasabbá válnak – még ha csak átmenetileg is. Nemrég ért véget egy másik, 60 éven át tartó kutatás, amely kimutatta, hogy az ízületropogtatásnak nincsenek káros hatásai az egészségre. Most pedig az is kiderült, hogy ha ideiglenesen is, de még hasznos is ez a szokás.

A nyakropogtatás se sokkal jobb. :-) Neked sokat mondták, hogy ideje leszokni róla? Nehéz a leszokás? Most végre megtudtad, hogy bár zavaró, de nincsenek káros következményei.

via ifiscience.com