Erő és önbizalom, ezt adja a női thai box: interjú Erdős-Sávoly Dóra Muay thai edzővel

thai box, savoly dora Forrás: Szabó Tibor
A különböző küzdősportok nem feltétlenül számítanak a legnépszerűbb edzéstípusok közé a nők körében, pedig mindre igaz, hogy lehengerlő önbizalmat és erőt adnak. Én magam a thai boxot próbáltam ki néhány éve, és már az első edzésen megtapasztaltam, mennyire komplex mozgásforma, ami a testre és lélekre is egészen elképesztő hatással van!

Önbizalomerősítés, testedzés és stresszlevezetés

Nem könnyű megtalálni azt a mozgásformát, amit motiváltan és kitartóan tudunk űzni, szeretjük és jó hatással van a testünkre, egészségünkre és mentális jóllétünkre. Ez mindenkinek más, lehet jóga, pilates, tánc, futás, úszás, erősítő edzés vagy bármi! Gyerekkorom óta számos sportot kipróbáltam, és felnőttként is szívesen vetettem bele magam újdonságokba, aztán beragadtam a megszokott kedvenceimbe: futás, úszás, erősítő edzés. Az egyik kolléganőm, Katinka elcsábított egy női páros thai box edzésre azzal a felütéssel, hogy milyen jól le lehet vezetni ott a feszkót. Arra gondoltam, hogy oké, egyszer megnézem, hogy ne nyaggasson többet, de minek, annyi feszültség nincs bennem, ami meg igen, arra jó a többi sport is, meg este egy pohár bor... Aztán egyből magával ragadott a box terem bája, az az izzadtságszag, a ring és mindenféle eszköz, már attól keménynek érzed magad, hogy oda belépsz.

Forrás: Szabó Tibor
Erdős-Sávoly Dóra, Muay thai edző, sportmenedszer, édesanya, cikkünk megszólalója

De mi is a thai box?

„Az ökölvívással és a kick-boksszal szokták keverni, de a thai box egy Thaiföldről származó harcművészetet jelent, amiben a kezünket, könyökünket, térdünket és lábunkat is használjuk. Az ökölvívásban nem használhatjuk a lábunkat, a kick-bokszban pedig sokkal kevesebb minden megengedett, ott a szabályok jobban bekorlátozzák, hogy mit szabad, és mit nem” – kezdi Sávoly Dóra muay thai edző. Dóri maga fitneszversenyző volt, csak a fiútesói miatt egyszer lenézett egy ökölvívó edzésre, és mivel nagyon megtetszett neki, oda szokott, viszont azt vette észre, hogy egy nő sincs ott. „Én voltam ott meg negyven srác. Nem értettem, hogy miért nincs itt más nő, pedig nagyon jó alakformáló edzés, miközben önvédelmet is tanulunk?” – teszi hozzá. Aztán, amikor áttért a thai boxra, és ott sem volt egy lány sem, már edzőként kitalálta, hogy csinál női csoportot. „Ez nem egy aerobik óra, nem úgy kell elképzelni. Ez egy egy igazi thai box edzés, számottevő különbség nincs a felépítésben ahhoz képest, ahogy a férfiak végzik, csak annyi, hogy itt nők edzenek együtt, és komfortosabban érezhetik magukat ezáltal. Az óra bemelegítésből, zsákolós és technikai feladatokból áll, van lehetőség küzdeni (sparring) is azoknak, akik szeretnének (de ez nem kötelező), majd pedig jönnek az erősítő feladatok és a nyújtás” – mondja Dóra. Nagyon komplex és a végén olyan fáradtságot érezhetsz, amit ritkán tapasztalsz meg, viszont hihetetlenül motiváló, hogy nagyon hamar elkezded érezni a fizikális változásokat, hiszen ezek az ütések és rúgások gyorsan formálnak és erősítenek. Több szempontból is érdemes kipróbálni, ha eddig eszedbe sem jutott volna elmenni egy ilyen típusú edzésre. Ráadásul van lehetőség személyi, illetve páros edzésre is menni, ha valaki nem szeretne csoportban edzeni.

Forrás: Szabó Tibor

Erdős-Sávoly Dóra, Muay thai edző, sportmenedszer, édesanya

  • Önvédelmi szempont: Ütő, rugó technikákat tanulunk, és van lehetőség arra is, hogy párban dolgozzunk, szóval szituációs feladatok is lehetnek, amikor megtanuljuk, hogyan kell például egy ütést eltéríteni, blokkolni, vagy hova érdemes beadni egyet. Nyilván, így éles helyzetben az ember sokkal magabiztosabban tud fellépni, mint ha soha életében nem csinált volna ilyet.
  • Alakformálás: Ez egy kőkemény intervall jellegű edzés, hiszen ahogy a meccseken, itt is menetidő szerint dolgozunk. Például 2-3 perces intenzív blokkok után 1 perc pihenő következik. Ez csúcsra járatja a zsírégetést, miközben a rúgások, ütések és erősítő edzések alatt az izmaid is formálódnak.
  • Technika: Vannak olyan technikai jellegű feladatok, amikor az edző vagy a másik sportoló visel paót (utőpajzsot), és oda kell ütni, ahova az edző mondja. Ilyenkor az ütések és rúgások technikáját csiszoljuk, a reakcióidő, koncentráció is fejlődik, illetve fizikálisan ugyanúgy fárasztó és nehéz, mint az edzés többi része. Annak is, aki a párnát tartja, hiszen fogadnia kell az ütéseket a teljes testével, mert ez például a törzsizmokat is remekül erősíti.
  • Stresszlevezető: Az ütések és rúgások által kifejezetten jól használható ez az edzés a feszültség levezetésére, Dóri példádul pánikbetegeknek is segít, akik orvosi utasításra érkeztek hozzá.
Forrás: Szabó Tibor

Dóri célja főként az volt, hogy a nőkhöz hozza közelebb ezt a mozgásformát, de időközben a gyerekeknek is elkezdett edzéseket tartani. A férjével, Erdős Attilával az Erdős Muaythai Sportegyesületben a felnőttek, nők és férfiak mellett kisgyerekeket is edzenek. Ide már 4 éves kortól el lehet vinni a kicsiket. „Eleinte csak megismertetjük őket ezzel a sporttal, meg kell nézni, hogy egyáltalán tetszik-e nekik. (Mondjuk, általában szokott.) Ott kezdjük, hogy megtanítjuk, hogy melyik a jobb- és bal kezük, és az alapján kapnak feladatokat, hogy melyik kezüket vagy lábukat kell használni. Nagyon jól fejlődik a koncentráció, a testtudat és az egyensúlyérzék is ezáltal. Arról nem is beszélve, hogy itt a szabályokat is be kell tartani. Illetve sok olyan alapozó gyakorlat van, ami az izomzat fejlődését támogatjuk. Speciális nevelési igényű gyermekek számára kifejezetten ajánlott, jár hozzám hiperaktív és autista kislány is, mindkettőjük számára nagyon jót tett ez az edzés. Nagyon sok játékos feladat van egyébként, így abszolút szórakoztató számukra.” Dóri és Attila olyan edzéseket is tartanak, ahol egyszerre a szülő és a gyerek sportolhat, így időhatékonyan sportolhatunk egyszerre a gyerekeinkkel náluk.

A CIKKET SOK MÁS ÉRDEKES TARTALOM MELLETT MEGTALÁLOD A TAVASZI ÉVA MAGAZINBAN: