4 egyszerű technika, amivel sokat tehetsz mentális frissességedért

Borítókép: 4 egyszerű technika, amivel sokat tehetsz mentális frissességedért Forrás: unsplash/Gian Cescon
Egyre több mindenen befeszülsz, szorongsz, és azért nem lépsz meg valamit, mert félsz? Olyan könnyű, otthon is elvégezhető gyakorlatokat mutatunk, amikkel hosszú távon sokat tehetsz azért, hogy jobban bírd a gyűrődést és a változásokat.

Clifford N. Lazarus professzor szerint a testünkre sokkal több figyelmet fordítunk, mint a mentális egészségünkre, pedig a szakembernek az a véleménye, hogy nemcsak az izmok, hanem a pszichénk rugalmassága is fontos ahhoz, hogy érzelmileg és mentálisan is jó állapotban legyünk. Ehhez ad 4 egyszerű módszert, amit mindenféle felhajtás nélkül te is elvégezhetsz otthon.

Időről időre tanulj valami újat!

Próbáld arra ösztönözni magadat, hogy folyamatosan tanulj valami újat. Nem kell bonyolult vagy nagy horderejű dologra gondolnod, már az is elég, ha tanulsz egy új kifejezést, ha más útvonalat próbálsz ki a munkába menet, vagy próbálsz olyan dolgokat is megjegyezni, amiket eddig felírtál – például valamelyik barátod telefonszámát. A professzor szerint ezek a mentális gyakorlatok segítenek fejlődni és frissen tartani a memóriánkat.

Csinálj valamit másként!

A rutin fontos, mert biztonságot és kereteket ad, de a professzor arra bíztat, hogy időnként csinálj valami olyat, amivel változatosságot viszel a megszokott dolgaidba. Itt sem kell világmegváltó dolgokat tenned: például, ha megszoktad, hogy a kanapé jobb oldaláról tévézel, akkor ülj át a bal oldalra. Ha jobbkezes vagy, és mindig a jobb kezeddel fogod a csészét, akkor minden második alkalommal tudatosan a bal kezeddel emeld meg. Ha ezekhez hasonló dolgokat beiktatsz a mindennapjaidba, akkor az agyad olyan részeit is aktiválod, amiket kevésbé használsz. Ezek az apró változtatások növelhetik a kreativitásodat és a problémamegoldó képességedet is.

Forrás: unsplash/Antonino Visalli

Csinálj új dolgokat!

Ahelyett, hogy mindig ugyanazt csinálnád, váltogasd a tevékenységeket! A kávé helyett igyál teát, vegyél fel olyan ruhát, amit csak ritkán viselsz, az edzőteremben az ellipszis tréner helyett használd a kerékpárt, vagy próbálj ki új ételeket. A változtatások, még akkor is, ha nem nagyok, stimulálják az agyat, és segítenek egyensúlyban tartani az elmét, valamint a pszichét.

Hagyd el a komfortzónádat!

Ez az a tanács, amit milliószor hallhattál az elmúlt években – nem a semmiért. A komfortzóna természetesen nem ördögtől való, szükség van rá, hiszen attól, hogy a legkisebb ellenállás útja könnyű, ismerős és kényelmes, még nem feltétlen rossz. De éppúgy, ahogy edzés közben az izmainknak is ellenállásra van szükségük ahhoz, hogy erősödjenek, az agyunknak, pontosabban az idegpályáinknak is ellenállásba kell ütközniük a fejlődés érdekében. Ne feledd, a legkisebb ellenállás útja sokszor olyan helyre vezethet, ahol nem valójában nem akarsz lenni. Éppen ezért érdemes időről időre olyan helyzetekbe is belemenni, amik nem feltétlenül komfortosak, de ha beleállsz, meghaladhatod önmagadat. Például mondd ki, amit magadban szoktál tartani, vállalj be egy olyan feladatot, amit eddig még soha nem csináltál, menj olyan helyre, olyan társaságba, ahol eddig még nem jártál.