Hogyan győzzük le a pusztító féltékenységet az elménkben? A pszichológus stratégiája

Borítókép: Hogyan győzzük le a pusztító féltékenységet az elménkben? A pszichológus stratégiája Forrás: Getty Images
Úgy érzed, nehezedre esik kordában tartani a féltékenységedet? Ne hagyd, hogy a zöld szemű szörny irányítson, a pszichológus elmondja, mit tudsz tenni.

A féltékenység természetes emberi érzelem, és bárki átélheti – tény azonban, hogy nem mindegy, milyen mértékben van jelen az életünkben. A túlzott féltékenység komoly gondot okozhat a kapcsolatodban, de ha hajlandó és képes vagy az önreflexióra, a saját dolgodat is megkönnyítheted. Dr. Dena DiNardo klinikai pszichológus, családterapeuta mondja el, mit tehetsz.

Mardos a féltékenység? Ezek a pszichológus tanácsai!

Ismerd fel, és ismerd be, hogy féltékeny vagy!

Az első lépés a féltékenység kezelésében az, hogy felismerd és elfogadd az érzéseidet. Ne próbáld meg letagadni – magad előtt sem –, hogy féltékeny vagy, mert ez még nagyobb feszültséget okozhat benned és a kapcsolatodban is. Inkább adj időt magadnak arra, hogy megértsd, mi váltja ki belőled ezt az érzést, és vizsgáld meg, milyen hatással van az életedre.

Forrás: Getty Images
A pszichológus szerint az első lépés, hogy felismerd, a féltékenység jelen van a kapcsolatotokban.

Nézd meg, milyen érzelem van a féltékenység mögött!

Az önismeret kulcsfontosságú a féltékenység kezelésében (is). Keress egy-két nyugodt órát, és próbáld meg beazonosítani, mi van a féltékenység mögött valójában. Dr. Dena DiNardo szerint régi, rossz minták, hiedelmek, tapasztalatok, a szülők elvesztése, a magánytól való félelem, sőt akár a versenyhelyzetekhez való kötődés is állhat a féltékenység mögött:

„Engedd meg magadnak, hogy ember légy, ami gyakran azt jelenti, hogy olyan dolgokat érzünk, amiket nem akarunk, és olyan gondolataink vannak, amikről a legszívesebben tudomást sem vennénk. Ismerd meg a féltékenységed gyökereit, történetét, és ítélkezés helyett próbálj meg együttérző kíváncsisággal tekinteni magadra.”

Ha a féltékenységed extrém módon van jelen az életedben, akkor nagy eséllyel az önértékelésed nincs a helyén – a magunkkal kapcsolatos bizonytalanságok, önmagunk alulértékelése majdhogynem egyenes út ahhoz, hogy mindenre és mindenkire féltékenyek legyünk.

Forrás: Getty Images
A féltékenység a pszichológus szerint akár tönkre is teheti a kapcsolatot.

Kommunikálj őszintén a pároddal!

A féltékenység akkor válik igazán nagy gonddá, ha nem kommunikálunk nyíltan. Éppen ezért, ne tartsd magadban az érzéseidet, hanem beszélj róluk – akkor is, ha szégyelled őket. Tudatosítsd magadban, hogy azt, amit érzel, soha kell szégyellni, az viszont fontos, hogy megfelelő módon fejezd ki magadat: figyelj arra, hogy a ne támadólag lépj fel, ne vádolj, ne bánts, helyette a saját érzéseidről beszélj. Ezután pedig légy nyitott a párod érzéseire és szempontjaira is.

Növeld az önbecsülésedet!

Ez a pont a legnehezebb, és nem is fog menni néhány motivációs idézet hatására. Idő és nem kevés önmunka árán juthatsz el oda, hogy egyszer csak azt érzed, hogy könnyebben viseled a helyzeteket. A folyamat azért nehéz, mert a saját magadhoz való hozzáállást és képet kell megváltoztatnod pozitív irányba, ami nem fog csettintésre menni, de nem is lehetetlen. Ehhez bátran kérj segítséget szakembertől, mert amint képes leszel meglátni az értékeidet, és – ami ugyanolyan fontos – elfogadni a gyengeségeidet, könnyebb lesz az életed.

Hogyan ismerheted fel a féltékeny férfit? Mutatjuk!