Mi mehet a kukába? Szemét kisokos 4. rész: Üveg

Borítókép: Mi mehet a kukába? Szemét kisokos 4. rész: Üveg Forrás: Unsplash / Ice Tea
Az üveg az egyik legkörnyezetkímélőbb anyag, bármennyiszer újrahasznosítható. De csak akkor, ha helyesen gyűjtjük és ott tesszük le hulladékként, ahol kell.

Miért fontos, hogy külön gyűjtsük az üveget?

Ha az üveget (miután elfogyasztottuk a tartalmát), csak egyszerűen a kommunális hulladékgyűjtőbe dobjuk, rendkívül felelőtlen cselekedet lenne, ezenfelül pazarló is. Az üveg értékes anyag és végtelenszer újra lehet hasznosítani anélkül, hogy csökkenne az anyag minősége. Az üveg előállítása rendkívül energia- és nyersanyag igényes folyamat, cserébe bármennyiszer újrahasznosítható, ha megtanulunk vigyázni rá.

Ma már szinte az egész országban lehetőség van arra, hogy az üveget szelektíven gyűjtsük. Jelenleg hazánkban külön gyűjtik a fehér és zöld üveget. Ezekre a Közterület Fenntartó külön gyűjtő konténereket helyez ki a településeken. Valamint vannak üvegek (sajnos egyre kevesebb), amik betét díjasok, azaz a termék megvásárlásakor egy fix összeget fizetünk, de ha visszavisszük a boltba akkor ezt az összeget visszakapjuk.

Az üveg (ipari) újrahasznosításának egyik legkörnyezetkímélőbb módja az olvasztás, melynek a módszerét használva újabb üveget lehet gyártani.

Az üveg (és bármilyen más újrahasznosítható anyag) újbóli feldolgozásával nemcsak energiát spórolunk meg a Földnek, hanem csökkentjük a CO2 kibocsátást, a hulladékot ami a szeméttelepre kerülne, illetve spórolunk a nyersanyag forrásainkkal is.

Gyakori kérdések

  1. Miért kell az üveg hulladékot máshol gyűjteni? (hulladékszigeteken, boltokban)

    A legkézenfekvőbb magyarázat, hogy első a biztonság. A üveg, és törmeléke erősen balesetveszélye,s ezért ezt nem lakóházanként gyűjtik, hanem egy-egy nagyobb területet összefogva hulladékszigeteken vagy kihelyezett tárolókban.

  2. Miért kell külön gyűjteni a színes és fehér üvegeket?

    Ha sikerül szín szerint valóban külön gyűjteni az üveget, akkor 100%-ban újrahasznosíthathóvá válik. Valamint a válogatás során 10-20% energiát spórolunk meg. Továbbá fontos észben tartani, hogy a kupakokat, fémgyűrűket lehetőség szerint távolítsuk el.

  3. Mi gyűjthető üveghulladékként?

    A szelektív hulladékgyűjtőbe dobhatjuk a különféle boros, sörös-, a bébiételes-, befőttes üvegeket, továbbá a szörpös és konzerves üvegeket is.

  4. Mi NEM gyűjthető üveghulladékként?

    Ablaküveg, tükör, villanykörte, hőálló üvegtál, szemüveg, neoncső, porcelán, kerámia, orvosságos üveg.

Természetesen az üveg nem csak iparilag hasznosítható újra, otthon is bátran nekikezdhetsz egy-egy kreatív projektnek és egy-egy régi befőttesüveg a lakásod díszévé válhat.

Nézz körül a galériánkban ötletekért!