Mi mehet a kukába? Szemét kisokos 3. rész: Fém

Borítókép: Mi mehet a kukába? Szemét kisokos 3. rész: Fém Forrás: https://unsplash.com/photos/vIKeyDt4miU
Ha sok konzervet használsz otthon vagy szereted az alumínium doboz üdítőket, akkor mindenképp olvasd el, hogyan tudod a legtovább a körforgásban tartani ezt az értékes anyagot.

Az eldobható hulladékok közül a fém az egyik legtovább újrahasznosítható anyag.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy nagy valószínűséggel az, amit fém csomagolásban vásárolsz meg, annak alapjáraton az 50%-a már egyszer legalább újra volt hasznosítva.

Az alumínium anyagnak a tulajdonságai megengedik, hogy sokszor lehessen dolgozni az anyaggal, minőségveszteség nélkül.

Magyarországon például több gyár is ennek az anyagnak (alumínium) az újrahasznosításával foglalkozik, később ezek járműipari alkatrészekként funkcionálnak tovább.

Nézd csak! A tokiói olimpia érmei is újrahasznosított fémhulladékból készültek:

Mely típusú fémeket lehet újrahasznosítani?

A legelterjedtebb fémek a vas, acél, réz és az alumínium. A lakosság ezek közül a vas és alumíniummal találkozik a leggyakrabban.

A fémújrahasznosítás lépései:

  1. A megfelelő szelektív hulladékgyűjtőbe dobni (Budapesten együtt gyűjtik a műanyaggal, de ez területenként, régiónként változhat).
  2. A hulladékközpontban kézzel vagy géppel válogatják őket, majd bálázzák.
  3. A bálákat tisztítják, aprítják majd olvasztóba küldik.
  4. Az olvasztókemencékből tömbökbe érkezik a feldolgozókhoz, akik új tárgyakat, csomagolásokat készítenek belőle – hengerlés, sajtolás és egyéb eljárások során.

Mit tehetsz Te ebben a folyamatban?

Az első lépés, hogy tudd ezt az anyagot, ha szelektíven gyűjtöd, akkor már sokat tettél azért hogy kíméld a Földünket. Tájékozódj, hogy a lakóhelyeden hogyan gyűjtik ezt a fajta a hulladékot, hova kell dobnod, esetleg vinned.

Elsősorban viszont figyelj arra, hogy csak tisztítva dobd a szelektív hulladékgyűjtőbe a már nem használatos csomagoló anyagot. A konzerves dobozokat öblítsd el, a papír csomagolást vedd le róla és dobd a papír hulladékba! Ugyanígy járj el az alumínium üdítődobozokkal is.

EXTRA TIPP haladóknak: A joghurtos/tejfölös és egyéb kisebb fém fedeleket gyűjtsd és gyűrd egybe egy nagy gombóccá, így a gépi és kézi válogatás során is könnyebben megtalálják és nem vész el ez a hulladék sem.

Az egyéb típusú fémeket (elektronikai) TILOS bedobni a lakossági szelektív hulladékgyűjtőbe. Ezeket érdemes szaküzletben leadni vagy elvinni egy Hulladékszigetre.

Ha valakinek pedig kreatívkodni támadna kedve, az rengeteg ötletet talál arra, hogyan tud házilag új életet adni egy-egy fém csomagolásnak!

Nézzetek szét például a galériánkban!