Tudtad, hogy a lazac nem is rózsaszín? Felderítettük a legnagyobb gasztro tévhiteket

Borítókép: Tudtad, hogy a lazac nem is rózsaszín? Felderítettük a legnagyobb gasztro tévhiteket Forrás: Unsplash / Alex Haney
Rengeteg olyan információ terjed a konyha világában, amelyekről sokan megrögzötten állítják, hogy az bizony úgy van. De azt tudtad, hogy a paradicsom nem is zöldség? Vagy azt, hogy a lazac valójában nem is rózsaszín? Utánajártunk a legnagyobb gasztro tévhiteknek!

A lazac húsa rózsaszín.

Alapvetően van benne igazság, hiszen a vadon élő lazac olyan apró tengeri rákokkal táplálkozik, amelyekben egy olyan vegyület található, melytől a lazac húsa tényleg rózsaszín lesz. Azonban a fogyasztásra tenyésztett állatok esetében a lazacokat mesterségesen összeállított táppal táplálják, amelyhez génmódosított élesztőt és szintetikus vegyületet adnak, hogy elérjék a kívánt színt. A lazac húsa tehát valójában szimplán a fogyasztott ételek hatására nyeri el a szép színét.

A vegetáriánus fogások nem tartalmaznak elég proteint.

Az egyik legnagyobb tévhit, hogy csak a húsok gazdagok proteinben, és ha vegetáriánus étrendet folytatunk, akkor a szervezetünk nem jut elég proteinhez. Valójában ez nem igaz, hiszen számtalan zöldség kifejezetten gazdag proteinben, mint például a babok, a lencse vagy akár a vega étrendben gyakran használt tofu is.

A fehér cukor rosszabb, mint a barna cukor.

Nem igazán! Az utóbbi években egyre elterjedtebb a köztudatban, hogy ha a barna cukrot választod a fehér verzió helyett, akkor jót teszel a szervezetednek. Pedig valójában a barna cukor sem sokkal jobb választás, hiszen nagyon kevés ásványi anyagot tartalmaz, amelyeknek nem sok haszna van a szervezeted számára. A barna cukor is CUKOR, akárhonnan is nézed.

Forrás: Unsplash / CA Creative
A lazac húsa nem is rózsaszín.

Egy diéta akkor egészséges, ha kevés zsírt tartalmaz.

Ezt az elméletet már számtalanszor megdöntötték, hiszen nem minden alacsony zsírtartalmú ételekre épülő diéta számít egészségesnek. Több olyan élelmiszer van, amelyben ugyan kevesebb zsír van, de tele van cukorral, mint például az ízesített joghurtok. Arról nem is beszélve, hogy az egészséges zsírokra a vitaminok hasznosításához is szükségünk van, amelyek a koleszterinszint csökkentésében is segíthetnek, és a szívnek is jót tesznek. Ilyen például az avokádó, több dióféle, az olívabogyó és a lazac.

A paradicsom zöldség.

Bár a legtöbben úgy gondolunk a paradicsomra, mintha egy zöldség lenne, de a tudományosan vett definíció alapján valójában gyümölcsnek minősül, hiszen magvak vannak benne és egy növény virágjából fejlődik ki. Hasonlóan a paradicsomhoz, az avokádó, a tök és a zöldborsó is a gyümölcsök közé sorolható.

Forrás: Unsplash / Josephine Baran
Most akkor zöldség vagy gyümölcs?

Végezetül pedig hoztunk pár érdekességet, amelyek tényleg igazak, és amiket talán te sem tudtál ezekről az ételekről!

1. A pisztácia nem is mag, hanem gyümölcs.

2. A brokkoli több proteint tartalmaz, mint egy steak.

3. A málna a rózsafélék családjába tartozik.

4. A kígyóuborka 95%-a víz.

5. A füge nem is egy gyümölcs, hanem virág.

6. A citrom lebeg a vízen, míg a lime elsüllyed.

7. A répák kezdetben lilák és sárgák voltak, nem narancssárgák, és télen sokkal édesebb az ízük.

8. A túl sok szerecsendió fogyasztása hallucinációt okozhat.

9. A ketchupot az eredeti recept alapján gyógyszernek használták az 1800-as években.

10. Több ősi civilizációban a csokoládét pénzként használták.

Galériánkban most olyan tévhiteket oszlatunk el, amelyek a nap első étkezésével, a reggelivel kapcsolatosak.