Miért van a szállodákban Biblia? Két idegen véletlen találkozásának köszönhető

Borítókép: Miért van a szállodákban Biblia? Két idegen véletlen találkozásának köszönhető Forrás: Getty Images
Miért van bizonyos szállodákban Biblia? Ki találta ki, és mennyire működő szolgáltatás ez napjainkban?

Biblia egy amerikai hotelben

Egy közepesen sokat utazó barátnőm – és tényleg nem én! – egyszer megszállt egy amerikai szállodában, és – mivel még nem látott hasonlót – nagyon meglepődött az éjjeliszekrényen heverő Biblia láttán. A töméntelen hollywoodi film hatására először azt gondolta, biztos valami titkos társaság hálójába keveredett, akik erőszakkal meg akarják téríteni, majd inkább levitte a recepcióra, hátha az előző vendég felejtette ott. A recepciós fiú persze alig tudott egy lenéző, szarkasztikus mosolyt elfojtani, amivel némileg el is rontotta a barátnőm hátralévő pár napját a hotelben.

Ha nem is jártál ennyire kellemetlenül, első alkalommal bizonyára te is eltöprengtél a hotelszoba kisasztalán vagy fiókjában pihenő Biblia láttán. Mégis miként került az oda? Miért gondolja úgy a vezetőség, hogy a vendégek elalvás előtt Mózes vagy Jézus szavait akarják forgatni?

Véletlen találkozás

A Bibliák szállodai szobákban való elhelyezésének hagyománya egészen a 19. századi Egyesült Államokba nyúlik vissza: az érdekes szolgáltatást a (egyébként ma is létező) Gideon Internationalnek köszönhetjük. A szervezet 1899-ben alakult, miután három utazó eladó véletlenül találkozott egy Montana állambeli hotel egyik szobájában, és megbeszélték, hogy a Bibliát a lehető legtöbb ember számára elérhetővé akarják tenni. Mivel a szállodai szobák vendégeit eddig kiaknázatlan, de ígéretes befogadó közönségnek tekintették, nekifogtak a vállalkozásnak, és 1908-ra már sok Bibliát terjesztettek el az Egyesült Államok szállodáiban.

Forrás: Getty Images
Egy véletlen találkozás az oka annak, hogy miért van Biblia a szállodákban.

A Gideon International tagjai gyakran találkoztak új szállodák új vezetőivel, ajándékba adták nekik a Könyv egy példányát, és felajánlották, hogy a szálloda minden szobáját ellátják másolatokkal. A vezetők ezt az ajánlatot többnyire el is fogadták.

A sikeres kampányt követően az 1920-as évekre a Gideon International név már a Biblia ingyenes terjesztésének szinonimájává vált, sokan csak Gedeon Biblia néven emlegetik. A népszerűségen felbuzdulva más vallási csoportok, például a mormonok úgyszintén felajánlották a hoteleknek saját szent szövegeiket, és egyes szállodákban több vallás könyvét is elkezdték a szolgáltatás részévé tenni.

Miért van még mindig Biblia a szállodákban?

A hotelszobákban elhelyezett Szentírás szokása még a kétezres évek után is hódít szerte a világon. Bizonyos hotelekben Magyarországon is megtalálhatók, és van, ahol a mai napig alapfunkciónak számít – népszerűségét mutatja, hogy a vendégek szívesen lovasítják meg utazási szuvenírként. A hagyomány tisztelete mellett a siker oka az is lehet, hogy sok ember számára az utazás nehéz és megterhelő feladat, a Biblia olvasgatása, vagy akár csak a jelenléte támogatást és biztonságot nyújthat számukra a pihenés óráiban. Bizonyos szállodák más vallások szövegeit, például a Koránt vagy a Tórát is kínálják a vendégeknek, ami azt mutatja, hogy kizárólagosság helyett tiszteletben tartják a vallási sokszínűséget.

Azonban hiába a hagyomány és a tolerancia, ma már egyre kevesebb hotelben találunk rá a Szentírásra: az elmúlt évtizedben a szállodák egy része leállította ezt a szobaszolgáltatást.

Forrás 1., forrás 2., forrás 3.