5 etikettszabály, amit sokan nem ismernek - Kínos, ha nem tartod be őket

Borítókép: 5 etikettszabály, amit sokan nem ismernek - Kínos, ha nem tartod be őket Forrás: Getty Images
Az etikett nem felesleges udvariaskodás, hanem olyan szabályok rendszere, ami sokszor megkönnyíti egy-egy helyzet kezelését, ha viszont nem igazodsz ki, kellemetlenül is érezheted magadat. Gyorstalpaló a kevésbé ismert etikett szabályokból.

Az etikettszabályok betartásával megmutathatjuk másoknak, hogy tiszteletben tartjuk, figyelembe vesszük őket. Az alapvető szabályokat a legtöbben ismerik, de van néhány, amivel jó, ha tisztában vagy, hogy ne hozd magad kínos helyzetbe!

Nassolási etikett

Még ha elsőre furcsán is hangzik, a nassolásnak is van etikett szabálya – és ha kellően erős vagy, talán arra is képes leszel, hogy betartsd. A szabály pedig úgy szól, hogy ha sok édesség, csoki, cukor, desszert van az asztalon, bátran vehetsz belőle, ha viszont már megfogyatkozott a mennyiség, nem illik rárabolni kérdezés nélkül: mielőtt elveszed az édességet, illik megkérdezni a többieket, hogy elveheted-e. Tegyük hozzá, kevés az a helyzet, ahol erre az a válasz, hogy nem.

Bocsánatkérés a rendetlenségért

„Ne haragudj a rendetlenségért!” – te is gyakran használod ezt a mondatot, amikor épp nem a legtisztább a lakás? Megnyugtatunk: nem kell, sőt az etikett szerint nem is illik szabadkozni a vendéged előtt. Vagy vegyél magadon erőt, és tegyél rendet az érzekésük előtt, vagy meg se említsd a rendetlenséget – senki nem várja el tőled, hogy az év 365 napján olyan legyen a lakásod, mint egy múzeum.

Forrás: Unsplash/Jason Leung

E-mailek és szöveges üzenetek válaszideje

Mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, amikor valami miatt halogattuk a válaszadást. Ha viszont ez nálad már egy szokás, akkor több szempontból is jó, ha változtatsz rajta. Sokan nem is gondolnánk, de a válaszadási határidőnek is vannak szabályai: ha valaki e-mailt vagy üzenetet küld neked, az etikett szerint 24-48 órán belül illik válaszolni. Ha huzamosabb ideig nem reagálsz, az a másikban rossz benyomást kelthet, és úgy érezheti, hogy nem tiszteled. Kivételek természetesen, mindig vannak: ha sürgős dologról van szó, vagy ha megbeszéltek egy határidőt, ameddig a válaszodra számíthat a másik.

Találkozók lemondása

Bármilyen okból kell lemondanod egy találkozót, azt ne halogasd – akkor sem, ha kellemetlen. Ne várj az utolsó pillanatig, mert az utolsó pillanatban lemondott program a legrosszabb, és óhatatlanul azt közvetíted a másik felé, hogy nem fontos a vele való találkozás. Az időben történő értesítés azt mutatja, hogy tisztában vagy a másik idejének és tervezett programjainak fontosságával. Ilyenkor a legjobb, ha egyből fel is ajánlasz egy másik alkalmat – amennyiben valóban pótolni szeretnéd a találkozót.

Ki ajánlja fel a tegeződést?

Az, hogy ki, kinek ajánlja fel a tegeződést, a mai napig kavarodást okoz, éppen ezért jó, ha tudod: a nő a férfinek, az idősebb a fiatalabbnak, a magasabb rangú a rangban alacsonyabb pozícióban lévőnek. Ennyit kell csak megjegyezned, és mindig az adott helyzetnek megfelelően alkalmazni, azaz, ha például a főnököd egy fiatalabb férfi, akkor – mivel munkahelyi környezetben vagytok –, neki kell kezdeményezni a tegeződést.