Miért fáj annyira, ha papírral vágjuk meg magunkat?

Borítókép: Miért fáj annyira, ha papírral vágjuk meg magunkat? Forrás: Getty Images/ temmuzcan
Egyet elárulunk: nem csak a papír tehet róla.

Ez a cikk az Éva egy korábbi számában jelent meg először. Tudtad, hogy korábbi lapszámainkat meg is vásárolhatod? Kattints ide a részletekért!

Miért fáj annyira, ha papírral vágjuk meg magunkat?

A papír ártalmatlan jószágnak tűnik, de mindenki tapasztalta már, milyen gonosz sebet tud ejteni, ha óvatlanul nyúlunk hozzá.

Forrás: Unsplash/Diana Polekhina

Miért fáj ez a seb jobban, mint amit a kés okoz? A válasz bonyolultabb, mint hinnénk.

A papír szélével általában az ujjunkat vágjuk meg, márpedig ott több a receptor, mint a bőrfelület többi részén. Ennek egyszerű az oka: a külvilággal általában az ujjainkon keresztül kerülünk testi kapcsolatba, ezért a természet gazdagon ellátta őket idegvégződésekkel, hogy idejében jelezzék a veszélyt. A sok idegvégződés pedig egyenlő a nagyobb fájdalommal.

A papír széle ráadásul csak látszólag sima, valójában fűrészhez hasonlít, és brutálisan felszaggatja a bőr felszínét.

Végül – és ez a papír legpiszkosabb trükkje – nem okoz olyan mély sebet, hogy beindítsa a vérzést, így az idegvégződéseket nem védi a var, és folyamatosan ki vannak téve az irritációnak. Ha tehát megvágjuk magunkat papírral, feltétlenül tegyünk rá ragtapaszt, így a seb gyorsabban gyógyul majd meg.

Ha nem ijesztettünk el a papírtól túlságosan, mutatunk pár hasznos tippet arra, hogy hogyan hasznosítsd újra a kidobásra szánt irodai papírt!