A rendetlenség természetes vagy mentális probléma következménye? Így hat a kupi a pszichénkre

Borítókép: A rendetlenség természetes vagy mentális probléma következménye? Így hat a kupi a pszichénkre Forrás: pexels/cottonbro studio
A rendetlenség könnyen vezethet szorongáshoz, de fordítva is igaz: a szorongás egyik jellemzője a rendetlen környezet. A kettő oda-vissza hat, de honnan tudjuk, hogy melyik volt előbb?

Érezted már úgy, hogy egy káosz uralta szobában, irodában nehéz koncentrálni? Ez nem véletlen, mert az agyunk a rendet szereti. A rendetlenség elvonja a figyelmet, és plusz mentális terhet tesz ránk, de olyan is van, amikor a mentális probléma jelentkezik először, és csak utána a rendetlenség.

A rendetlenség hatása az agyra: harc a figyelemért

A zsúfolt környezet mentális túlterheltséghez vezethet, mivel a káosz elvonja a figyelmünket, lefoglalja az agyunkat, így szabályosan küzdeni kell azzal, hogy éppen mire figyeljünk, mi a prioritás. Ez akkor is így van, ha pontosan tudod, hogy például a munkád az első, nem a széken felhalmozott ruha, mivel a környezet annyira túlterheli az elménket, hogy nem tudunk koncentrálni.

De miért is annyira stresszkeltő a rendetlenség? Amikor egy rendetlen környezetben vagyunk, az agyunkat rengeteg inger éri – amellett, hogy a 21. században eleve nagyon sok inger ér minket nap mint nap. Tehát, amikor az alapból is túlterhelt agyunkat, idegrendszerünket egy rendetlen környezetbe kényszerítjük, csak tovább rontjuk a helyzetet. Amikor sok a zavaró tényező, agyunk lényegében a figyelem csataterévé válik: minden a fókuszunkért verseng. Az agy azonban nem szereti a multitaskingot, jobban kedveli azt, amikor egyszerre egyvalamire koncentrálunk.

A rend éppen ezért segít csökkenteni a figyelmünkért folyó versenyt, és ezáltal mérsékeli a mentális és a lelki terhelést is. De miért van az, hogy amíg egyesek képesek jobban figyelmen kívül hagyni a zavaró tényezőket, míg mások szinte addig nem is tudnak semmihez sem kezdeni, amíg rendet nem tesznek?

Forrás: pexels/Ketut Subiyato

A megoldás több összetevős: egyrészt függ attól, hogy kit, mennyi dolog nyomaszt éppen, függ az egyéni toleranciaképességünktől, valamint a koncentrálási képességünktől és attól is, hogy mennyire engedünk a társadalmi nyomásnak.

A nők jobban tartanak a rossz megítéléstől, mint a férfiak?

Előfordult már olyan, hogy hazaértél, és a mosogatóban tornyosuló mosatlan, a szétszórt papírok és ruhák látványának hatására elöntött a stressz? Kutatásokat végeztek azzal kapcsolatban, hogy kiderítsék, kiket érint jobban a rendetlenség okozta stressz, és úgy találták, hogy minket, nőket a társadalmi elvárások miatt jobban feszélyez.

60 házaspárt vizsgáltak, és azt állapították meg, hogy a zsúfolt, rendetlen otthonokban élő párok közül a nőknél magasabb volt a stresszért felelős kortizolszint, és a depresszió tünetei is őket érintették jobban. Mindeközben a vizsgálatban résztvevő férfiakat nagyrészt nem befolyásolta az otthoni környezetük állapota. Ezek az eredmények akkor is megállták a helyüket, amikor olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a házassággal való elégedettség és a személyiségjegyek.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a nők nagyobb felelősséget érezhetnek az otthon rendjéért. Szociális aspektusból vizsgálva a kérdést kiderült, hogy a nők jobban tartanak attól, hogy rossz megítélés alá esnek a rendetlen otthonuk miatt, mint a férfiak.

Forrás: Pexels/Wendelin Jacober

Szorongás és rendetlenség: melyik volt előbb?

Rendetlen időszakai mindannyiunknak vannak, azonban a folyamatos és nagyfokú rendetlenség összefüggésbe hozható a mentális állapotunkkal. Különböző kényszerbetegségek, figyelemhiányos hiperaktivitás, szorongás és depresszió esetén nagyobb a hajlam a rendetlenségre. Ez felveti azt a kérdést, hogy melyik volt előbb? Amíg egyesek számára a rendetlenség a szorongás forrása, másoknak a rossz mentális egészség a rendetlenség forrása.

Meg kell jegyezni azonban, hogy a rendetlenség nem mindig, minden esetben rossz, bizonyos esetekben még a kreativitást is növelheti – persze, a mérték nem mindegy. Sokszor ártalmasabb, ha kényszeresen a tökélyre törekszünk, hiszen az igazi otthonok nem úgy néznek ki, mint a magazinokban. Állandó rendetlenségben élni nem produktív, de a perfekcionizmusra való törekvés is kontraproduktív lehet, hiszen az is a túlterheltség érzésével, szorongással jár együtt.

Fontos, hogy tudd: mindenki magának határozza meg, mi jelent számára rendet, és hol kezdődik a rendetlenség. Élj olyan környezetben, ami jó érzéssel tölt el, és ne ostorozd magadat, ha éppen nincs akkora rend, mint amekkorát szeretetnél. Ha megérted, hogy a rendetlenség miként hat rád, átveheted az irányítást az élettered és az életed felett is.

Galériánkban 6 tipikus hibát mutatunk, amitől rendetlennek tűnik az előszoba!