Robbanásszerűen megugorhat a válások száma idén: egy átlagos házasság 13 évig tart

Borítókép: Robbanásszerűen megugorhat a válások száma idén: egy átlagos házasság 13 évig tart Forrás: cottonbro studio/Pexels
Az elmúlt években a különböző családi kedvezményeknek köszönhetően robbanásszerűen megnőtt a házasságkötések száma. Ugyan a válásoké még egyelőre stagnál, mégis szakértők úgy tartják, hogy várhatóan a válások száma is hamarosan nőni fog.

A 2021-es és 2022-es évben a házasságkötések száma több mint a duplájára nőtt az előző évekhez képest. Miután hamarosan itt a házasság hete, Tóth Mihály az Ökumenikus Egyház lelkésze arra hívja fel a figyelmet, hogy a házasságok átlagosan, a hivatalos statisztika szerint mindössze 13 évig tartanak.

A házasságok a hivatalos statisztika szerint átlagosan 13 és fél évig tartanak, de ha közelebbről megnézzük ezt az átlagot, ez a szám abból következik, hogy a másfél, illetve a 18 év a vízválasztó a házaspárok esetében. A másfél éves határ jelentheti a kapcsolatban az első komoly válságot, hiszen vagy ekkor érkezik meg az első közös gyermek, vagy éppen azért alakul ki feszültség, mert nem jön össze a vágyott utód. A 18 év utáni válság pedig akkor következik be, amikor a gyerekek felnőttek, elkezdenek önállóvá válni, és már nincs az a belső kényszer a szülők részéről, hogy a válságba került házasságot mindenáron fenn kell tartani a gyerekek érdekében” – hívta fel rá a figyelmet az Ökumenikus Egyház lelkésze.

A lelkész szerint annak ellenére, hogy remek hír az, hogy ily mértékben megnőtt a házasságkötések száma, mégis ezzel párhuzamosan a bontóperek is megsokasodtak. Ezentúl arra is felhívja a figyelmet, hogy sok esetben már másfél év után olyan komoly problémákig jutnak el a kapcsolatok, hogy bekövetkezik a válás. Ezt a logikát követve pedig a 2022-ben kötetett házasságok elképzelhető, hogy idén futnak zátonyra.

Forrás: cottonbro studio/ Pexels

A lelkész szerint ráadásul az sem segít a helyzeten, hogy a házasságkötési életkor mára jócskán kitolódott. Véleménye szerint ebben a korban már sokkal nehezebben tudnak összecsiszolódni a párok, ez pedig sok esetben addig fajul, hogy kénytelenek külön válni.

Míg korábban a húszas éveikben esküdtek a párok, ma ez már leginkább a harmincas korosztályra jellemző. Ez persze jelentheti azt is, hogy megfontoltabban választunk, de ugyanakkor nehezebb az összecsiszolódás is abból a szempontból, hogy a harmincas korosztály már külön-külön egzisztenciával lép be a házasságba, nem pedig együtt építik fel közösen. A két egzisztencia összehangolása pedig nehezebb feladatot adhat a feleknek” – tette hozzá a lelkész.

A pároknak fel kell készülni a házasságra

Tóth Mihály szerint többek között ezért is lenne fontos, hogy a párok felkészüljenek a házasságra, és alaposan átgondolják azt, hogy a megfelelő embert választják-e életük párjának. Sőt, azt tanácsolja, hogy ahogyan a párok az esküvőre készülődnek, úgy készüljenek a házasságra is.

„Az esküvő mindössze egy nap, a házasság azonban egy hosszú életszakasz. Nagyon fontos lenne, hogy a jegyespár felkészüljön a közös életre, és ha szükséges, szakemberrel beszélgessen erről. Az Ökumenikus Egyház által szervezett jegyes-beszélgetések is nagyon hasznosnak szoktak bizonyulni, sok pár később is visszatér beszélgetni, amikor a kapcsolatukban valamiféle krízist vagy problémát észlelnek. Sokan mondják, hogy nehezen hisznek a házasság intézményében, és abban valóban nehéz is. Hiszen ki szeretne egy intézményben élni egy életen át, ami tele van szabályokkal, ahelyett, hogy egy erős és kölcsönös szövetséget alkotnának” – fejtette ki Tóth Mihály.

Forrás: cottonbro studio/ Pexels

A lelkész szerint jó megoldás lehet, ha a párok leírják, mit jelent számukra a házasság az esküvőre készülve, majd ugyanezt megteszik minden fontos mérföldkőnél. A válasz ugyanis mindig más lesz, hiszen a változásokkal együtt is újradefiniálhatjuk a kapcsolatot.

Mindannyian változunk az évek során, de ezt a változást képesek vagyunk lekövetni. Nem kell, hogy azt érezzük, gúzsba köt a házasság, ehelyett érzelmi szövetséget kössünk. Mert ha mindkét félben megvan az akarás, hogy a másikat támogassa, akkor igazi szövetség alakulhat ki, ami nem összekeverendő egy olyan szerződéssel, amely feltételeket szab” – mondta el Tóth Mihály, aki szerint az egyik legnagyobb gondot az szokta jelenteni, hogy a párok nem tudnak jól beszélgetni egymással, mert nem működik közöttük a kommunikáció. Ilyenkor szintén segíthetnek a beszélgetések, a terápia, vagy akár egy közösen olvasott könyv.

Az alábbiakban 8 meglepő dolgot hoztunk, ami jelezheti, hogy a házasság nem fog sokáig tartani!

Forrás: Ökumenikus Egyház