Mikulásvirág, karácsonyi kaktusz: így gondozd őket, hogy ne csak 1 hétig díszítsék a lakást

Borítókép: Mikulásvirág, karácsonyi kaktusz: így gondozd őket, hogy ne csak 1 hétig díszítsék a lakást Forrás: Jessica Fadel / Unsplash
A mikulásvirág és karácsonyi kaktusz legalább annyira hozzátartozik az ünnepekhez, mint a szaloncukor és bejgli. Nagy bánatunkra azonban legalább annyira gyorsan elvesztik színes pompájukat, mint amilyen gyorsan befaljuk az édes finomságokat. Hogy idén ne járj így, összegyűjtöttük a legfontosabb praktikákat.

Emlékszem, hogy gyerekkoromban azzal indult a karácsonyi szezon, hogy mi, gyerekek megkaptuk az adventi csokinaptárunkat, anyukám pedig beszerezte a szokásos mikulásvirágját. Az első héten gyönyörködtünk a piros leveleiben, a második héten már aggódva figyeltük, hogy dobálja le a leveleit, és mire az utolsó ablakokat bontogattuk az adventi naptárban, szegény mikulásvirág megcsupaszítva, elsárgulva, kiszáradva a kukában landolt.

A karácsonyi kaktuszoknak – amit szintén minden évben lelkesen megvett anyukám – a mikulásvirágoknál egy fokkal jobb sors jutott. Ők ugyan általában átvészelték az ünnepeket, ám soha többet nem virágoztak, fittyet hányva arra, hogy nevükhöz hűen következő karácsonykor illene újra virágpompába borulniuk. Néhány év alatt egész sor karácsonyi kaktusz borította el az emeleti folyosó ablakait, mi pedig minden évben hiába vártuk, hogy gyönyörködhessünk a virágaikban. Ők megmakacsolva magukat csak leveleket növesztettek, bimbókat nem.

Forrás: Robert Woeger / Unsplash
A mikulásvirág elnevezése megtévesztő, mert virágja jelentéktelen, apró, díszítőértéket a színes fellevelek adják.

Nem téli, hanem trópusi növények

De miért ilyen problémás a mikulásvirág és karácsonyi kaktusz gondozása? Ennek oka abban gyökerezik, hogy bár Európában mindkettőt a téli ünnepekkel párosítjuk, eredendően meleg éghajlati növényekről van szó. A mikulásvirág (latin nevén Euphorbia pulcherrima) Közép-Amerika, a karácsonyi kaktusz (latinul Schlumbergera) pedig Brazília trópusi esőerdeiben őshonos. A mikulásvirág például a melegebb vidékeken akár 3-4 méteresre is megnő, de az öreg kontinensen kisebb méretű szobanövényként nemesítve terjedt el, akárcsak a karácsonyi kaktusz.

A származásukból következik, hogy nem bírják a hideget, 15-20 fok alatt már „dideregnek". Nem szabad tehát hűvös, huzatos helyen tartani őket, sőt arra is ügyelni kell, hogy vásárláskor becsomagolva juttassuk haza, ne utaztassuk sokat a téli hidegben. De hiába élnek vígan a trópusokon, a túlzottan meleget sem kedvelik virágzási időben. 20 fokos szobában érzik a legjobban magukat, nagyon maximum a 22 fokos hőmérsékletet még elviselik, de az ennél jobban fűtött helyiségekben hamar elpusztulnak.

Forrás: shinichi4849 / Pixabay
A karácsonyi kaktusz szárai lefelé csüngenek, a végükön nyílnak a virágok.

Most már tudom, hogy anno nálunk ezért nem húzták ki még karácsonyig sem, a panellakás túl meleg volt nekik. Persze ma már, a rezsicsökkentés idején a legtöbb háztartásban nem megy ezerrel a fűtés, de így sem egyszerű megfelelő helyet találni számukra. Ráadásul nemcsak a huzatra, hanem a tűző napra is érzékenyek, ugyanakkor akkor pompáznak sokáig, ha világos helyre kerülnek.

Mikor és mennyit kell öntözni őket?

Ha megtaláltad a hűvös, de nem huzatos, világos, de nem túl napfényes helyet számukra a lakásban, túl vagy az első kihíváson. A következő kényes kérdés a vízszükséglet. Bár a kaktuszok alapvetően szárazságtűrő növények, virágzási időszakban ajánlott nedvesen tartani a karácsonyi kaktusz földjét. Ugyanez igaz a mikulásvirágra is, szóval amikor azt látod, hogy picit már szárad a földjük teteje, ideje megitatni őket. A pangó vizet viszont egyikük sem bírja, ezért ügyelj rá, hogy ne álljon a víz a cserepük alatt.

Az öntözés mellett pedig a levegő páratartalmára is figyelni kell, hiszen mindkét növény alapvetően a trópusi párás környezetet szereti. Márpedig itthon a fűtés miatt a legtöbb lakás levegője száraz. Ha nálatok is ez a helyzet, akkor segíthetsz azzal, hogy kavicsokat helyezel a cserép alátétük szélére, és pár naponta benedvesíted őket.

Forrás: Annie Spratt / Unsplash
A nemesítésnek köszönhetően ma már a piros mellett a cirmostól kezdve a fehérig sokféle színű mikulásvirág létezik.

Túlélték a karácsonyt, hurrá! De hogyan tovább?

Az már a fentiekből is kiderült, hogy sajnos a mikulásvirág és a karácsonyi kaktusz gondozása majdnem olyan nehéz feladat, mint elaltatni egy szaloncukortól felpörgött óvodást. De a legnagyobb kihívás csak azután jön, ha sikerült őket életben tartani a tél végéig! Ahhoz ugyanis, hogy a következő karácsonyi szezonban is pompázzanak, különleges bánásmódot igényelnek.

Tavasszal mindkét növény nyugalmi fázisba kerül, ami miatt kevesebb vízre van szükségük, tehát mindenképp csökkentsd az öntözést, de ilyenkor sem szabad, hogy kiszáradjanak. Nyár elején akár ki is lehet ültetni őket a kertbe, félárnyékos helyen, a déli tűző naptól óvva vidáman ellesznek, és mivel ilyenkor növekednek, ismét több vizet igényelnek.

Forrás: Pollydot / Pixabay
A karácsonyi kaktusz is sokféle árnyalatban tündökölhet: fehér, sárga, narancssárga, rózsaszín, lila vagy piros.

Szeptember végétől pedig újra a hűvösbe (15-20 fok körül) kívánkoznak, és mivel úgynevezett rövidnappalos növények, legalább napi 12 órára sötétséget kell biztosítani számukra. Ha a kelleténél több világosságot kapnak ősszel, akkor elmarad a virágzásuk, illetve a mikulásvirágok nem hoznak színes felleveleket. Egy átlagos lakásban, házban nehéz biztosítani a teljes sötétséget ennyi időre, ezért az is működik, ha estére letakarod őket kartondobozzal, reggel pedig leveszed róluk. Túlzásnak hangzik, de nemcsak a természetes fényre, hanem a villanykapcsolgatásra is érzékenyek ilyenkor, szóval a teljes sötétséget itt tényleg komolyan kell venni. Ha már megjelentek az első bimbók, színes levelek, nem kell takarnod őket, viszont hetente-kéthetente kapjanak tápoldatot. Innentől kezdve pedig nincs más dolgod, mint nézni, ahogy a gondos törődésnek hála ismét felöltik ünnepi ruhájukat!

Úgy érzed, a mikulásvirág és a karácsonyi kaktusz gondozása túl nagy feladat? Az alábbi galériába összegyűjtöttünk néhány olyan szobanövényt, amelyek kevés törődéssel is beérik.

Megjelent az idei ÉVA ADVENT különszám, melyben számos karácsonyi inspirációt találhatsz a lakásdekorációtól elkezdve, a kopogtatókon át az asztaldíszekig és a csomagolásokig! Természetesen néhány nagyszerű karácsonyi receptet is olvashatsz!