7 apró változtatás, amivel csökkentheted a gyerekek cukorfogyasztását: észre sem fogja venni!

Borítókép: 7 apró változtatás, amivel csökkentheted a gyerekek cukorfogyasztását: észre sem fogja venni! Forrás: Aleks / Pexels
Hiába ismert a finomított cukor rövid és hosszú távú káros hatása, a legtöbb gyerek a decemberi mikuláscsoki és szaloncukor-dömping nélkül is túl sokat fogyaszt belőle naponta. Az alábbiakban olyan trükköket mutatunk, amikkel még a legédesszájúbb gyerekek étrendjét is sikerülhet egészségesebbre hangolni.

Elhízás, 2-es típusú cukorbetegség, szív- és érrendszeri gondok, bőrproblémák, koncentrációs zavarok, tanulási nehézségek: csak néhány mellékhatás, amely a túlzott cukorfogyasztás számlájára írható. Márpedig az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt a hozzáadott cukor bevitele világszerte minden korosztályban. Nem véletlen, hogy a WHO (az Egészségügyi Világszervezet) és a CDC (az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ) is kongatja a vészharangot. Előbbi szervezet hivatalos ajánlása szerint 1 éves korig például csak olyan élelmiszereket lenne szabad fogyasztani, amelyek egyáltalán nem tartalmaznak mesterségesen hozzáadott cukrot. 1 éves kor felett pedig ideális esetben maximum a napi bevitt kalóriamennyiség 10%-át tehetné ki a finomított cukor mennyisége. A CDC egyébként még szigorúbb, ők 2 éves korig nem ajánlják a cukrozott ételeket.

Forrás: Kelly Sikkema / Unsplash
A gyerekek egyik kedvenc harapnivalója, a joghurt töltelékes keksz lehetne akár cukormentes is, de általában nem az.

Ehhez képest azonban, ha végignézzük egy átlagos élelmiszerbolt kínálatát, a gyerekeknek szánt élelmiszerek, ételek többségében rengeteg mesterséges cukor található. Mindig is megdöbbentem rajta például, hogy egyes gyártók még a natúran is édes sárgabarackos bébiételbe is képesek plusz cukrot adagolni, de ovisoknak uzsonnára vagy iskolásoknak tízóraira sem könnyű olyan kekszet találni, amiben ne dúskálna a hozzáadott cukorban. Nem elég tehát az üdítőket, édességeket, harapnivalókat mellőzni az étrendből, mert rengeteg cukorcsapdába eshetsz bele ezeken túl is.

Ha te is szeretnéd visszafogni a gyerekek cukorbevitelét, akkor érdemes kipróbálnod az alábbiakat: