Hogyan készülnek az igazán jó karácsonyi családi fotók? A profi fotós tippjei

Borítókép: Hogyan készülnek az igazán jó karácsonyi családi fotók? A profi fotós tippjei Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Anya, apa, gyerekek meghitten ölelkezve mosolyognak a gyönyörű háttér előtt… Te is ilyen tökéletes karácsonyi családi fotóról álmodozol, de minden évben félresikerül? Izgatottan csillogó arcok helyett a gyerkőcök úgy festenek, mint a Grincs? A férjed 30 perc után besokall, rólad pedig a stressztől folyik le az ünnepi smink? Vagy most először szántátok el magatokat, hogy elmentek egy profi fotóshoz az otthoni önoldós bénázás helyett, de előre félsz, hogyan fogják bírni a gyerekek és a te idegeid? Tanácsainkat követve csodás élmény lesz a fotózás, a végeredményt pedig elégedetten akasztod majd ki a falra, vagy csomagolod be ajándékként a nagyszülőknek.

Három évtizede még annyit jelentett a karácsonyi családi fotózás, hogy apuka vagy anyuka lőtt néhány képet a féltve őrzött fényképezőgéppel, és két hét múlva, mikor előhívták a fotókat, kiderült, hogy a fele rosszul sikerült. Nagy ugrást jelentett aztán a digitális fényképezőgépek térhódítása, mikor aztán már önkioldóval lehetett fotózni, és azonnal csekkolni, hogy senki nem pislogott-e bele a képbe. Mostanában pedig egyre többen bízzák profi fotósra a karácsonyi családi fotó elkészítését.

De a műterem csodás ünnepi dekorációja, a beállított fények, a méregdrága fotós felszerelés még önmagában nem garancia arra, hogy olyan képek készülnek, amilyet elképzeltél (és amilyeneket sorra lájkoltál Instagramon). Rabloczky Szilvi fotóst kérdeztük, hogyan érdemes rákészülni, és mikre kell figyelni a stúdióban, hogy a karácsonyi családi fotózás a szó minden értelmében életre szóló szép emlék legyen.

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Fontos, hogy a karácsonyi családi fotózás nem a merev pózolásról, hanem a felszabadult vidámságról szóljon.

Morgóból nehezen lesz vidám karácsonyi manó

Az első és legfontosabb dolog, hogy a család összes tagja lelkesen érkezzen a fotózásra. Ez persze nem mindig egyszerű, mert hát valljuk be, elsőre nem minden férj tapsol az örömtől, mikor felmerül a családi fotózás ötlete. Rabloczky Szilvinek is ez a tapasztalata: „A gyerekeknek könnyebb kedvet csinálni hozzá, viszont az apukák látványosan tudnak szenvedni a műteremben. Főleg, ha először jönnek, és negatív prekoncepciójuk van az egészről, mert azt hiszik, hogy itt 1 órán keresztül mereven pózolni kell. Ezért segít, ha megfelelően kommunikálják otthon, mire számíthatnak. Ha elmagyarázzák, hogy valójában a stúdióban is azt csinálják majd, mint otthon: egyszerűen játszanak a gyerekekkel" – tanácsolja a szakértő.

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Félsz, hogy kisgyerekkel macerás lesz a fotózás? Dehogy, igazi élmény!

Csíííz helyett csikizés

Az „ülj, nézz a kamerába és mosolyogj" felállás egyébként sem szerencsés, kőkemény küzdelem tud lenni. Persze jó, ha összejön néhány ilyen csoportos felvétel, de a játékos pillanatképek adnak igazán meghitt, szeretetteljes családi hangulatot. Ezért érdemes olyan fotóst keresni, akinek a referenciái között többségében ilyen stílusú képeket találunk. Ezeket a látszólag „elkapott pillanatokat" ugyanis többnyire a fotós generálja és instruálja. „A szülőnek nem szabad rágörcsölnie arra, hogy vajon hogyan fogja kihozni a gyerekéből azt, hogy szépen mosolyogjon, partner legyen a pózolásban, ne legyen hisztis vagy akaratos. Ezért nem ők, hanem mi, fotósok vagyunk a felelősek, mi irányítjuk a gyerekeket" – mondja Rabloczky Szilvi.

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
A csikiszörny karácsonykor is akcióba lendülhet.

És hogyan tud a jó szakember huncut ördögfiókákból szófogadó angyalkákat varázsolni? „Családi fotózás közben picit a gyerekek cinkostársává válok, mivel olyan dolgokat is megengedek nekik, amiket otthon nem feltétlen lehet, persze bizonyos szabályok betartásával, hiszen a stúdióban sok mindenre vigyázni kell. Például felmászhatnak az asztalra, ruhástul beállhatnak a kádba, plüssállatkákat dobálunk, bíztatom, hogy csikizzék meg apát, másszanak anyára, súgjanak valami vicceset a tesó fülébe. Ezekkel könnyű behúzni őket a fotózásba, és általában hamar együttműködőek lesznek. Nem mellesleg pedig a szülők is kevésbé stresszelnek, ha átadják a gyeplőt, és így tud igazán önfeledt hangulat lenni a stúdióban, ami a képeken is visszaköszön majd."

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Az „elkapott pillanatokat'' általában a fotós irányítja.

Ünneplő vagy nem ünneplő: ez itt a kérdés

A harmonikus hatáshoz nem árt összehangolni a család öltözékét, de ehhez nincs szükség stylistra, mert nem az a cél, hogy tökéletes katalógusfotók szülessenek. „A legfontosabb, hogy önazonos legyen a ruha, tehát ne erőltessünk olyat senkire, amit amúgy sosem venne fel. Ha valakitől távol áll az elegáns outfit, akkor egy lazább farmer-póló összeállítást is lehet karácsonyivá varázsolni. Az egységes megjelenés pedig nem azt jelenti, hogy mindenkinek egyenpólót, vagy ugyanolyan színt kell viselnie. De ha például az anyuka hidegebb tónusú ruhát vesz fel, akkor nem szerencsés, ha az apa barna nadrágot és drapp inget visel."

Persze nem árt, ha a terem berendezésével is harmonizál az öltözék, ezért érdemes előre konzultálni a fotóssal. „Van olyan terem, amiről tudom, hogy a meleg színeket kívánja, és akkor előre szólok, hogy a föld színeket részesítsék előnyben. De ettől még nem kell mindenkinek tetőtől talpig barnában megjelennie. A harmonikus összképet már az is megadja, ha a férj barna nadrágot visel világos inggel, a feleség pedig drapp ruhát barna övvel, és a gyerekek szettjébe is elég részletekben belecsempészni a barnás árnyalatokat. Ha ezek a színek nagyon távol állnak tőlük, akkor pedig szerencsésebb más enteriőrt keresni" – magyarázza Szilvi, és hozzáteszi, hogy a másik klasszikus hiba, ha egy sötétebb tónusú terembe sötét árnyalatú ruhákban érkeznek, mert akkor nem lehet kiemelni őket a dekorból, el fognak tűnni a képeken.

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Nem csak elegáns ruhákban készülhetnek szép karácsonyi családi fotók.

A gyerekek ruhájánál pedig nemcsak a szín a kritikus pont, hanem az is, hogy kényelmes legyen, lehessen benne játszani, ne kelljen folyton igazgatni. „Nagyon cukin mutatnak az 1 éves babák a tüllruhákban, de az sokszor szúrja őket, nem tudnak mászni benne, szóval nem biztos, hogy a legjobb választás. A nagyobb kislányok viszont általában élvezik a pörgős, puffos ruhákat, és némi kényelmetlenséget is szívesen elviselnek annak érdekében, hogy hercegnőnek érezhessék magukat a fotózáson. Ennél a korosztálynál már inkább az szokott problémát okozni, hogy ragaszkodnak a kedvenc mesehősös ruhájukhoz, felsőjükhöz, a figura viszont elviszi a fókuszt az arcukról." Kisfiúknál pedig a nadrágkantár az, ami elméletben jól mutat a képeken, de a gyakorlatban nem működik jól. „Nem egyszer előfordult már, hogy azért csúsztunk le egy-egy szuper képről, mert anyuka akkor rohant oda megigazítani a hózentrógert, amikor éppen önfeledten mosolygott a gyerkőc."

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
A kislányok általában imádnak habos-babos ruhákba bújni.

Ha anya jól van, mindenki jól van

Bizony a fenti állítás nemcsak a hétköznapokban, hanem a karácsonyi családi fotózás alkalmával is igaz, ami persze csak még több terhet rak rád. De ha átengeded az irányítást a fotósnak, máris eggyel kevesebb dolog miatt kell izgulnod. Ha megvan mindenkinek a tökéletes szettje (babáknál, kisgyerekeknél nem árt váltásruhával is készülni), amiatt sem kell idegeskedned. Marad a smink és haj, amit ha szükséges, érdemes inkább profira bízni, mert ha otthon bíbelődsz vele, miközben a gyerekeket is hajkurászod az induláshoz, csak káosz lesz a vége. „A legjobb általában az, ha anyuka külön érkezik 1 órával a fotózás kezdete előtt, és nyugodtan el tud készülni ő is" – mondja szakértőnk. És bár fontos, hogy te is pompásan fess a képeken, a családi képeknél nagyobb értéke van az érzelmek kifejezésének, mint annak, hogy melyik az előnyösebb oldalad, vagy hogy esetleg begyűrődik a hasad, ha leülsz. „Tíz év alatt az egyik legnehezebb fotózásomon a gyerek éppen azért nem tudta jól érezni magát, mert az anyukája folyton magát rendezgette, a kicsi például nem ülhetett rá akárhogy, nehogy húzza a ruháját. Egy portréfotózáson maximálisan rámehetünk a tökéletes beállításra, hogy a kéztartástól az utolsó hajszálig minden tökéletes legyen, de családi fotózásokon az érzelmek, hangulatok megjelenítésén van a hangsúly."

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Feszengés a kamera előtt? Ugyanmár!

Kiskarácsony, nagy családom

Szeretnéd bevonni a nagyszülőket is a fotózásba, de attól tartasz, hogy a több szereplő több bonyodalommal jár? Nem feltétlenül! „A nagyi jelenléte a fotózáson is óriási bónuszt jelenthet, mert például segíthet lekötni a gyerekeket, amíg a szülők átöltöznek, anyuka megigazítja a haját. De fontos tisztázni velük, hogy lesznek olyan pillanatok, amikor megkérem, hogy vonuljanak félre, hogy ne tereljék el a gyerekek figyelmét. Volt már olyan, hogy a nagymamának és nagypapának ki kellett menniük, mert a szülők margóra kerültek a jelenlétükben, annyira rajtuk csüngtek a gyerkőcök." És hogy mi a legjobb taktika? „Ha félidőben érkeznek a nagyszülők, a gyerekek számára meglepetésként. Ilyenkor felrobbannak az örömtől, és óriási képek tudnak születni. Ráadásul a kisebbeket is segítenek átlendíteni az esetleges holtponton, mikor csökken a kezdeti lelkesedés."

Forrás: Rabloczky Szilvi Photographer
Az első közös karácsony a babával: egy életre szóló emlék.

A jó időzítés már fél siker

A fenti tanácsok ugyanis semmit sem érnek, ha nem a gyerekek napirendjéhez igazítod a fotózás időpontját. Különösen kisebbeknél fontos, hogy a megszokott alvásidőt ne borítsd fel, hiszen egy álmos, nyűgös babával vagy ovissal szinte borítékolható a kudarc. De oltás vagy betegség utáni napokban sem szerencsés fotózásra menni. „A kisebbeknél általában a délelőtt a legjobb választás, akkor még frissek, kipihentek az éjjeli hosszabb alvás után. Plusz a szülők feje felett sem lebeg, hogy mi van, ha beüt Murphy törvénye, és valamiért kimarad az ebéd utáni alvás, délután pedig hisztisen érkeznek meg a stúdióba. Iskolásokkal, kamaszokkal persze már bátran lehet foglalni déli időpontot is" – magyarázza Rabloczky Szilvi.

Végül pedig nem szabad akkor sem kétségbeesni, ha minden tanácsot betartasz, mégis sír a baba a stúdióban, vagy befeszülnek a gyerekek. „Előfordul, hogy megszeppennek, megijednek a helyzettől, túl sok ingert jelent nekik a világítás, a dekor. Lehet, hogy 20 percig egyáltalán nem hajlandóak semmire, de előbb-utóbb ki lehet őket zökkenteni kedves szavakkal, vagy ha találunk egy olyan részletet az enteriőrben, ami felkelti az érdeklődésüket. És utána még mindig ott van 40 perc, hogy elkészüljenek az álomképek."

Az idei karácsonyi fotózásról kanyarodjunk vissza a múltba. Az alábbi galériában megnézheted, hogyan ünnepeltek az elmúlt évtizedekben:

Már kapható az ÉVA ADVENT! Keresd az újságárusoknál vagy a képre kattintva!