Ezeket a tárgyakat hagyták a Holdon az űrhajósok

Borítókép: Ezeket a tárgyakat hagyták a Holdon az űrhajósok Forrás: Pixabay / WikiImages
Nemcsak a lábnyomunk maradt utánunk a felszínen, hanem rengeteg szemét is.

A NASA legfrissebb adatai szerint több mint 200 tonna szemetet hagytunk hátra magunk után a Holdon. Természetesen nagy részét a rakéták és leszállóegységek levált darabjai teszik ki, viszont ennél sokkal érdekesebb dolgokat is rejt égi kísérőnk felszíne. Az Apollo-program asztronautái kénytelenek voltak a feleslegessé vált tárgyakat eldobni, mivel a visszatérés során a plusz súly kedvezőtlen feltételeket teremtett volna. Persze akadtak emléktárgyak is, amiket célzott szándékkal hagytak a Holdon az űrhajósok, és egyáltalán nem minősülnek holmi szemétnek.

Az egyik legismertebb ilyen tárgy egy érme nagyságú szilíciumkorong, amire 73 ország képviselőjének aláírását vésték lekicsinyítve, az alábbi felirattal együtt:

Jóakarati üzenet a világ minden tájáról, amelyet az Apollo–11 űrhajósai juttattak a Holdra.

Buzz Aldrinék egy arany színű olajfaágat és egy ezüstdollárt is mellé helyeztek, ugyanakkor utasították őket, hogy hagyják hátra táskáikat, mintavételi eszközeiket és bakancsaikat is. Ez minden küldetés után így zajlott, úgyhogy nagy számban találkozhatnánk az asztronauták öltözékeivel is a sivár pusztaságban. Persze a legfontosabb tárgyak között a kihelyezett zászlók szerepelnek, amiket eleinte túl közel raktak a felszállóegységhez, ezért oldalukra dőltek. A későbbiekben már távolabb helyezték el őket az indulási pozíciótól, így megmaradtak függőleges állapotban.

Forrás: Wikipedia / NASA

Sokkal személyesebb tárgynak számított az a családi fotó, amit az Apollo-16 legénységének tagja, Charles Duke hagyott hátra maga után. David Scott pedig az Apollo-15 küldetés során egy apró asztronautát ábrázoló szobrot helyezett el a felszínen egy emléktáblával együtt, amire a küldetések során elhunyt űrhajósok nevét írták fel.

Néhány olyan dolog is ott maradt, amire nem is gondolnánk. Ilyen volt például az a kamera, amivel a Holdra szállást rögzítették. Alan Shepard magával vitt két golflabdát és egy golfütőt. Ezzel teljesítette azt a sokunk fantáziáját megmozgató elképzelést, milyen lehet alacsonyabb gravitációban sportot űzni. Űrruhája megakadályozta mindkét keze használatában, de így is sikerült neki mérföldekre elütni a labdát.

Az űrszemét kategóriába kellemetlenebb dolgok is beletartoztak, mint például a küldetések során szolgálatot teljesítő asztronauták bezacskózott vizelete és ürüléke. Több mint tíz pár űrbakancs, zászlótartó tokok, egy kalapács és egy madártoll is őrzi ottjártunk nyomát. Utóbbi kettővel végezték el Galileo Galilei felvetését kísérleti jelleggel, ami azt bizonyítja, hogy a súlytalanság állapotában minden leejtett test ugyanakkor ér földet. Persze a megörökített felvételen a fő cél a légüres tér jellegének humoros ábrázolása volt, viszont a két eszköz azóta is ott pihen a felszínen.

Hozzá kell tenni továbbá azt is, hogy a felsorolásban csupán az Egyesült Államok asztronautáinak hátrahagyott tárgyairól volt szó. Természetesen a többi Holdat megjárt nemzet űrhajósai is letették névjegyüket valamilyen formában a felszínen. Hát ilyen szentimentálisak és szemetelősök voltak egyszerre az égi kísérőnket megjárt űrhajósok.