JoyNapok logo
Elérhető az Éva legújabb száma most JOY-napok kuponfüzettel!
0 nap 0 óra 0 perc

Virtuális edzés otthon

Borítókép: Virtuális edzés otthon
Ködös, hideg novemberi napokon az ember nehezen mozdul ki a puha meleg takaró alól. Kinek van kedve edzőruhát ölteni és elkocogni a legközelebbi tornateremig?

Ebben a szürke, depis hónapban szinte semmi sem csábít a sportolásra. Pedig a mozgás ilyenkor is fontos. Ráadásul hiába van messze a következő bikiniszezon, biztos vagyok benne, hogy jövő nyáron megint morogni fogok magamra, amiért nem szabadultam meg idejében a súlyfölöslegtől. És az előttem álló karácsonyi dőzsölést még nem is említettem!
A probléma azonban áthidalható a széles körben még nem igazán ismert virtuális edzőkkel. Otthon, a saját nappalimban tréningezhetem az irányításukkal: nem kell más, legfeljebb egy-két technikai kütyü, no meg az elhatározás.

Állapotfelmérés
Kezdésnek, gondoltam, felmérem, milyen állapotban is vagyok. Az interneten számos táblázatot, kalkulátort találtam, amelyek segíthetnek eldönteni, hogy az egészségem veszélyeztetése nélkül belevághatok-e „a nagy sportolásba”. Könnyen kiszámolhattam, hogy túlsúlyos vagyok-e (lásd a BMI-ről szóló keretes részt), mennyi lenne az ideális testsúlyom, hány kalóriát fogyasztok egy nap, és ebből mennyit égetek el a rutinfeladatok (takarítás, mosogatás) során. Amikor kikalkuláltam néhány indexemet, beírtam internetes keresőmbe a „virtuális edző” kifejezést, és a következő szolgáltatásokra találtam...

Az izompacsirta
Első találatom nem teljesen fedte le az eredeti elképzeléseimet, mivel a honlapon csodás izmait feszítő - s csak látszólag virtuális, valójában hús-vér - edzőm majd csupán attól a perctől kíván velem együttdolgozni, amikor már megtaláltam a nekem tetsző edzőtermet (én meg ugye pont ezt akartam elkerülni). Tanácsait azonban érdemes elolvasni, hiszen okos dolgokat ír az edzőgépek használatáról, a lehetséges sérülésekről, az ajánlott táplálkozásról és testápolásról.
Regisztráció után megkaptam az edzéstervemet, amely valóban személyre szabott volt, hiszen virtuális edzőm nem csak a koromat és a testsúlyomat kérdezte meg, de minden fejleszthető izmom jelenlegi állapotáról is érdeklődött. Arról meg csak én tehetek, hogy az edzéshez szükséges gépeket egyáltalán nem ismerem.
Konklúzió: az izompacsirta személyre szabott edzéstervét az otthonülő olvasónak akkor érdemes igénybe vennie, ha ismerős az edzőtermek világában, feltett szándéka újra ellátogatni oda, vagy ha a lakása valamelyik zugában porosodik néhány elfelejtett súlyzó, netán egy korábbi felbuzdulás során beszerzett kondigép. www.fitway.hu

Laura, a 3D-s edző

Az egyik oldalon éppen azt találtam, amit kerestem: Laura igazi interaktív virtuális edző. Bemutatkozó videójából kiderül, hogy tervei szerint először felméri a fittségemet, majd megmutatja állapotomat grafikonok formájában, kidolgozza edzéstervemet és nyomon követi fejlődésemet. Örültem, hogy leendő edzőm magyarul beszél, szépen fogalmaz, ízléses háttér előtt tűnik fel, sajnos azonban csak idáig jutottunk. A szolgáltatás még nem működik: az ígéret szerint 2008. december 1-én indul. Jelenleg csak regisztrálni lehet, ám aki ezt már most megteszi, az 3–6 hónapig ingyen kap edzéstervet és étrendet. Jelentkeztem. Az üdvözlő levelet meg is kaptam, a belépési kódot azonban – melyet 24 órán belül ígértek – még várom... www.egeszsegazsebben.hu

A multinaci
Egészséges reggelit fogyasztva is szerezhetek magamnak virtuális edzőt. Egy sötét, hideg reggelen már az is a fittségemet mutatja, ha észreveszem a táplálékom dobozában rejtőzködő kódot. Ennek segítségével egy külföldi honlapon pillanatok alatt egy nemzetközi társaság tagja lehetek. A szerencsére magyarul is olvasható oldalon kijelöltem, hogy kódomért cserébe testem melyik területével - felsőtest, törzs vagy altest - szeretnék foglalkozni. (Ha mindhárom területet megmozgatnám, ahhoz legalább három doboznyi, adott márkájú élelmet kellene elfogyasztanom - vagy legalábbis megvennem a boltban.) Állapotfelmérésem során néhány rövid kérdésre kellett válaszolni, cserébe nem is kaptam sokat: sehol egy grafikon vagy egy táblázat. Ezután 5 egymásra épülő edzéstervet kínáltak nekem: legalább 10 alkalommal kell megismételnem mindegyiket ahhoz, hogy a következő fokozatra lépjek. Bele is vágtam rögvest: először bemelegítettem (mert virtuális edzőm ebben és a levezetésben is segít), majd végrehajtottam 10 különböző gyakorlatot, 11-11 ismétléssel, egymás után 2 körben. Segített ebben a feladatok rövid leírása, no meg az, hogy torna közben csak utánoznom kellett virtuális edzőnőmet. Szerencsére automatikus számoló is van a site-on (ami persze csak akkor segít, ha tartani tudom a diktált iramot), és a gyakorlatokat megállítva szünetet is tarthatok, amikor a barátnőim rám csörögnek, hogy mit hozzanak nekem a cukiból. Hab a tortán: tetszés szerint ugrálhatok a gyakorlatok között, sőt, magam állíthattam be, hogy egzotikus, nagyvárosi vagy retro nappali hátteret bámulva kívánok-e megizzadni. www.bodyzonecoach.com

Mérleggyakorlat
Sétám következő állomása egy merőben új típusú személyi edzőhöz vezetett. Ebben az esetben már egy számítástechnikai szakboltban beszerezhető, digitális személymérleghez hasonló eszköz segítségét is igénybe kell vennem. Ezen a „mérlegen” állva kell a gyakorlatokat elvégezni, a lábam alatt heverő trénerem pedig az egyensúlyom változása alapján jeleníti meg a képernyőn a mozdulataimat. Az új eszköz előnye, hogy a nappalimban próbálhatok ki egy csomó sportágat (jóga, aerobik, izomfejlesztő gyakorlatok és a legszórakoztatóbb ügyességi feladatok). Ráadásul a mérlegnek kinéző tárgy mérlegként is működik! Az edzések megkezdése előtt kiszámolja a testtömegindexemet, néhány alapgyakorlat elvégzése után pedig a fittségemről is nyilatkozik. Konzultálhatok vele arról, hogy milyen terveim vannak (no nem minden téren, csak a testsúlyomat tekintve), és attól fogva ő mindent feljegyez, grafikonná alakít és visszajelez. Borsos ára miatt azonban csak azoknak ajánlom megvásárlásra, akik igazán elszántak, és biztosak benne, hogy használni is fogják.

Edző a cipőben
És ha mégsem a szobámban szeretnék edzeni, de használnám a modern kor nagy találmányait, akkor íme, egy jó hír: egy márkás edzőcipőbe apró chipet építettek, amely futás közben érzékeli a mozdulataimat. Futás, kocogás, vánszorgás után pedig választhatok: a fülhallgatómból a zene mellett a teljesítményemet is meghallgatom, vagy hazatérve „összedugom” az edzőcipőmet a számítógépemmel, csatlakozom a világhálóra és összehasonlítom a napi eredményeimet a többiekével – vagy csak a saját fejlődésemet csodálom meg.

A legfontosabb, hogy így vagy úgy, de mozogjunk. Akit a virtuális világ csodái, a legújabb technikai találmányok motiválnak, az bátran használja őket! Aki pedig mindezektől idegenkedik, kotorja elő a fiók mélyéről a régi videokazettákat, vagy – eső ide, hideg oda – keressen egy csupatükör edzőtermet, és hajrá!

BMI (Body Mass Index) = Testtömegindex
A BMI kiszámítása a leggyorsabb és legegyszerűbb módja az elhízás mértékének meghatározására. Léteznek más számítási módok is, de a táplálkozási szakemberek jelenleg ezt a számítást tartják az egyik legmegbízhatóbb módszernek.
BMI = Testsúly kg-ban / (Testmagasság m-ben)2
Amennyiben a kapott érték 18,5 és 24,9 közé esik, nincs probléma a testsúlyunkkal (alacsonyabb érték esetén a túlzott soványság, magasabb értéknél pedig a túlsúly jelent veszélyt az egészségre).
Az interneten manapság már számtalan BMI-kalkulátort lehet találni. Használjunk olyat, amely figyelembe veszi az életkort is!

„A legfontosabb, hogy így vagy úgy, de mozogjunk. Akit a virtuális világ csodái, a legújabb technikai találmányok motiválnak, az bátran használja őket!”