Kérdezd Ágnest, a háziorvosunkat!

Borítókép: Kérdezd Ágnest, a háziorvosunkat!
Dudor a kézfejen, orbánc, és MMR (újra)oltás...

Segítség, egy dudor!
Fél éve vettem észre, hogy a csuklómnál a belső oldalon egy csomó jelent meg. A kolléganőm szerint ameg-erőltetéstől lehet. Igazából nem fáj, csak a látványa zavar, és tudni szeretném, hogy micsoda. Neked van ötleted?
Kedves Dorina! Bár megtekintés nélkül nehéz véleményt mondani, a csuklódon nagy valószínűséggel ganglion lehet. Ez az elváltozás az ín-hüvely tágulata, melyben kocsonyás anyag helyezkedik el. Kialakulásának pontos oka nem ismert, de valóban összefüggésbe hozható a megerőltetéssel. Szerencsés esetben aganglion magától felszívódhat, de ez sajnos ritkábban fordul elő. Ha fájdalmas, vagy ahogy nálad is, a látványa okoz zavart, le lehet szívni tűvel, vagy el lehet távolítani műtéti úton, de számítani kell a kiújulására. A pontos diagnózisért, kérlek, fordulj háziorvosodhoz!

Soha többet ilyet
Édesanyámnak a múlt hónapban a bal lábfején és a láb-szárán orbánca volt. Hosszú idő – két hét – alatt gyógyult meg, és rengeteg fájdalmat okozott. Megelőzhető-e ez a betegség? Nem szeretném, ha édesanyámnak még egyszer végig kéne élnie ezt a sok szenvedést.
Kedves Brigitta! Az orbánc gyakori betegség, többnyire az arcon és az alsó végtagon fordul elő. A kórkép kialakulásáért egy baktérium variánsai a felelősek (Streptococcus bétahaemolyticus A vagy G), melyek a bőr apró sérülésein jutnak be, és gyulladást okoznak a bőrfelszínben és anyirokerekben. Gondolom, édesanyádnak is magas láza és hidegrázása volt, a gyulladás helyén pedig éles, lángnyelvszerű vörös folt jelent meg, amely változtatta a helyét. Az alsó végtagon abaktériumok sokszor a lábujjak közötti gombás fertőzések talaján jutnak be a szervezetbe, így a megelőzés első lépé-se agombafertőzés kezelése. További javaslat, hogy édesanyád ne mezítláb, hanem inkább zártabb cipőkben járjon, és mindig legyen otthon fertőtlenítőszer, amellyel az esetleges sérüléseket azonnal kezelni tudja.

Beoltassam magam?
Lassan gyermeket szeretnénk vállalni a párommal, és mivel nem voltam rubeolás (ahogy sajnos mumpszos sem), kicsit aggódom. 1983-ban születtem, és édesanyám visszaemlékezése szerint én még nem kaptam meg az MMR-oltást. Az interneten utánaolvasva azt találtam, hogy ezt a vakcinát Magyarországon valóban csak 1991-től adják 15 hónapos babáknak. Van-e lehetőségem most, ilyen idős korban beadatni, és ha igen, meddig kell várnom agyermekvállalással?
Kedves Dóra! Valóban igazad van: a mumpsz, kanyaró és rózsa-himlő meg-előzésére alkalmazott kombinált vakcina csak a kilencvenes évektől hozzáférhető. Az adatok szerint mumpsz elleni védő-oltásban először az 1985 júniusa után születettek részesültek, így te ebből kimaradtál, és ha édesanyád emlékei szerint nem is estél át a fertőzésen, akkor nincs védettséged a betegséggel szemben. Bár a mumpszot kiváltó vírus amagzat fejlődése szempontjából nem számít nagy kockázatú kórokozónak, teherbeesés előtt mégis érdemes védettséget szerezni. Más a helyzet a rózsahimlő vírusával, mely főként az első 3 hónapban, de a további hatban is súlyos magzati fejlődési rendellenességeket okozhat: itt nagyon fontos tudni, hogy az anyának van-e védettsége. Ez egy vérvizsgálattal ki-deríthető – és az MMR-oltást bármelyik életkorban be lehet adni. Csak arra vigyázz, hogy az oltás után 3 hónapig ne ess teherbe!

Cikkünk szakértője:
Dr. Szélvári Ágnes a Semmelweis Egyetem családorvosi tan-székén tanársegéd. Fő érdeklődési területe a diabetológia (a cukorbetegséggel foglalkozó tudomány) és a geriátria (az öregedéssel foglalkozó tudomány). A tudományos munkán kívül graduális és posztgraduális (magyar és német nyelvű) oktatással és oktatásszervezéssel foglalkozik. Rendszeresen rendel háziorvosi praxisban. Három kisfia van.

MAGAZINUNK HÁZIORVOSA VÁRJA KÉRDÉSEIDET. ÍRJ NEKÜNK!
e-mail: [email protected]


Éva magazin 2009. december Szöveg: Lami Juli, FOTÓ: Batár Zsolt,Smink: Zentai Flóra. Minden jog fenntartva