Nyugdíj: csak magunkra számíthatunk

Borítókép: Nyugdíj: csak magunkra számíthatunk
Mi bizonyára sosem fogunk megöregedni. Nem leszünk olyan felelőtlenek, hogy másokra utaljuk magunkat. Az idők végezetéig aktívan, fiatalos lendülettel folytatjuk az életünket. Nemdebár?

Szüleink még egy olyan társadalmi rendszerben szocializálódtak, amelyben azt lehetett hinni, hogy ha tisztességesen dolgoznak, akkor az állam holtukig gondoskodik róluk. Aztán nem így lett – és nekünk már ehhez az új helyzethez kellene alkalmazkodnunk. Csakhogy jó néhány aggasztó jel utal arra, mennyire nem ezt tesszük.

A mostani adórendszer százezreket kényszerít arra, hogy a rászorultsági járulékokon (nyugdíj, egészségbiztosítás, gyerekellátási segélyek) spóroljon. A nyugdíjrendszert éppen ezért középtávon az összeomlás réme fenyegeti. A magyar nyugdíjrendszerre nézve nem a ma Nyugat-Európára jellemző demográfiai problémák, hanem a járulékfizetők által befizetett alacsony összegek jelentik a legnagyobb fenyegetést. A ma minimálbérre vagy annál is kevesebbre bejelentett polgárok majdani nyugdíja éhhalálhoz vezetne, ha a későbbi kormányok magukra hagynák őket.

Jó hír, hogy egyre nő az átlagéletkor, ezzel együtt viszont az az idő is, amit nyugdíjasként kell eltölteni. Egy felmérés szerint a 60 évesnél fiatalabb lakosság fele gondolkozott el azon, hogy miből fog megélni nyugdíjas korában, de még ennél is kevesebb készül tudatosan a jövőre. A helyzetet súlyosbítja, hogy az aktív korú lakosság meglehetősen tájékozatlan a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban. Mindössze 44 százalékuk tudja, hogy jelenleg 62 év az érvényes nyugdíjkorhatár. Ennél jóval kevesebben tudják, hogy a munkaadók mennyi nyugdíjjárulékot fizetnek, a magán-nyugdíjpénztári tagok közül pedig csak nagyjából minden nyolcadik van tisztában azzal, hogy a TB-től milyen mértékű ellátásra számíthat.

Manapság sokan kényszervállalkozók. Rengetegen minimálbér után fizetnek nyugdíjjárulékot, így nemcsak a mostani nyugdíjasokkal szúrnak ki, hanem saját magukkal is, hiszen így minimális nyugdíjról gondoskodnak saját öregkorukra akkor is, ha ma több százezer forintot keresnek.

Sajnos hazánkban eléggé fejletlen a pénzügyi kultúra, és sokan egyszerűen a bankban tartják a pénzüket anélkül, hogy keresnének valamilyen befektetési lehetőséget. Ugyanez igaz a nyugdíjra is. Pedig elég sok lehetőség van rá, hogy anyagilag megalapozzuk a saját időskorunkat. A magánnyugdíjpénztárak mellett minden biztosító cégnél köthetők nyugdíj-előtakarékossági biztosítások is. A nyugdíjbiztosítás az életbiztosítás speciális fajtája, ahol a szerződés lejárati ideje a nyugdíjba vonuláshoz vagy a nyugdíjkorhatár betöltéséhez igazodik.

Ha megkérdezik, minden pénzügyi tanácsadó arra figyelmeztet, hogy ne apelláljunk gyerekeink, hozzátartozóink későbbi támogatására. Rengeteg olyan tényező jöhet közbe, amiről ma még nem is álmodunk. Az sem árt, ha ingatlan van a tulajdonunkban. Ma már számtalan cég és bank kínál olyan lehetőséget, hogy az ingatlan tulajdonjogáért cserében életünk végéig ott lakhatunk, ahol mindig is laktunk, ugyanakkor komoly havi összeget is kapunk. Nem beszélve arról, hogy szerződéses partnerünk betegség vagy másfajta rászorultság esetén is segít.

Szöveg: Korpás Kriszta, Fotó: Europress
Ez a cikk az
Éva magazin 2007. augusztusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.