Jólelkű hercegek

Borítókép: Jólelkű hercegek
William és Harry herceget, a brit trón örököseit, kiváltságos származásuk és előkelő neveltetésük nem akadályozza meg abban, hogy két lábbal álljanak a földön. Sőt.

William és Harry herceg édesanyja, a néhai Diana hercegnő példáját követve mindig is élen jártak az aktív jótékonykodásban, tetemes vagyonukból már régóta támogatnak nemes célokat a saját alapítványaikon keresztül.


Királyi származásuk ellenére előttük sem ismeretlen a szenvedés és a fájdalom. Korán félárvák lettek, imádott édesanyjuk tragikus halála mindörökre feldolgozhatatlan és csak lassan halványuló trauma marad nekik. Világszerte tévénézők milliói figyelték együtt érzően 1996-ban a 15 éves Williamet és a mindössze 12 éves Harryt. Nyilván Diana emlékének ápolása is ösztönözte őket, hogy ismertségükkel minél szélesebb körben hívják fel az emberek figyelmét a náluk kevésbé szerencsések problémáira.

Első nagyobb jótékonysági megmozdulásuk az édesanyjuk emlékére 2007-ben szervezett „Koncert Dianáért” elnevezésű grandiózus esemény volt, melyen a legnagyobb könnyű- és komolyzenei sztárok léptek fel. A koncert és a róla készült DVD teljes bevételét a néhai hercegnő támogatását élvező szervezeteknek (link: concertfordiana.com/home/index.aspx) ajánlották fel. Az emlékkoncert minden előzetes elképzelést felülmúló sikerén felbuzdulva a már nem is olyan kicsi hercegek újabb és újabb humanitárius projektek szervezésébe kezdtek.

Nakupenda Africa”, avagy „szeretlek, Afrika”
„A szívem Afrikáé” – jelentette ki Harry herceg bátyjával közös, négynapos afrikai látogatásának végén. „Azért szeretem Afrikát, mert annyira más” – fogalmazta meg gondolatait William is.
A hercegek nem csak szavakban fejezik ki elkötelezettségüket. Afrika menedék a két fiatalember számára több szempontból is, hiszen Nagy-Britanniában nap mint nap újságírók és fotósok meg kíváncsi alattvalók hada lesi minden lépésüket. William így nyilatkozott: „Szeretek távol lenni a városoktól, szeretek névtelenségbe burkolózni… szeretem a vadont.”
William afrikai szívügyének tekinti többek között a Tusk (magyarul: „agyar”) Alapítvány természetvédelmi programjait. Az alapítvány fő célja, hogy ránevelje a botswanai gyerekeket a természeti értékek megőrzésére. William sokkal büszkébb az itt kifejtett fővédnöki tevékenységére, mint arra a világsajtót szintén bejárt, Harryvel közös videóra, melyen egy pitont tekernek a nyakukra.
Botswanában öccsével együtt látogatást tettek a főváros, Gaborone közelében lévő Molokovi Természeti Rezervátumban, ahol bemutatták nekik az Afrika faunájának megőrzésére és az állatok kommunikációjának jobb megértésére irányuló kutatások legújabb módszereit és eredményeit. A botswanai Ragadozómegőrzési Alapítvány olyan állatokat próbál megőrizni az utókornak mint a gepárd, a leopárd vagy az oroszlán.

Sentebale”, avagy „ne felejts el!”
Botswana után Afrika egyik legszegényebb országa, Lesotho következett. Itt Harry megmutathatta bátyjának és a világnak, mit is ért el alapítványa, a Sentebale, melyet az országban tomboló AIDS-járvány megfékezésére és enyhítésére alapított sorstársával, a körülrajongott Mamohato királynét – édesanyját – szintén tragikus körülmények között elvesztett Seesio lesothói herceggel. Az UNICEF legújabb adatai szerint több mint 200 ezer lesothói kisgyermek maradt árván, mert szüleik meghaltak AIDS-ben.
A hercegek a lesothói hegyekben élő pásztorfiúk iskoláját is meglátogatták: a gyerekek között akadtak olyan ötévesek is, akik a nyáj mellett egyedül tengetik nyomorúságos és tudatlan mindennapjaikat. Teljesen ki vannak szolgáltatva uraik-gazdáik és más felnőttek kényének-kedvének, fogalmuk sincs sem az AIDS-ról, sem semmi más veszélyről, amely rájuk leselkedik.
Egy petróleumlámpával megvilágított jéghideg kunyhóban találkozott William és Harry a kis pásztorfiúkkal, akik az ideiglenesen összetákolt iskolába naponta akár 15 kilométert is gyalogolnak. A hercegeket kitörő örömmel fogadták a kicsik, William pedig megdicsérte öccsét, amiért a Sentebale Alapítvány a pásztorfiúk iskoláját is támogatja.
Az elmúlt évben az alapítvány közel egymillió angol fontot költött különböző afrikai árvaházakra és az árvák megsegítésére, és támogatott 7 fogyatékos gyermekeket oktató, speciális iskolát is.
Az afrikai napokról és saját szerepéről Harry herceg szerényen csak ennyit mondott: „Mindig azt reméltem, hogy szüleim büszkék lesznek majd rám. Szeretném hinni, hogy édesanyám most elégedetten néz le rám. Sentebale egy afrikai nyelven annyit jelent: „ne felejts el.” Seesióval azért választottuk ezt a nevet alapítványunknak, hogy megőrizzük anyáink jótékonysági munkájának emlékét, és hogy senki se feledkezzen meg Lesothóról és a lesothói gyermekekről.”
Agnes Fobo, a Seboko központi gyerektábor egyik kis lakója így vélekedett: „Isten küldte őket hozzánk! Nélkülük és a központ nélkül én is csak olyan volnék, mint az a sok szerencsétlen utcagyerek.”
Agnes szavaiból és a lelkes afrikai fogadtatásból úgy tűnik hogy a jeles királyi testvérpár Afrikai-szeretete nem maradt viszonzatlan.

Ha még többet szeretnél megtudni róluk:
Charles herceg, Camilla hercegnő és a hercegek hivatalos oldala:
princeofwales.gov.uk/
William és Harry hivatalos oldala:
 princeofwales.gov.uk/personalprofiles/princewilliamprinceharry/
Nem hivatalos rajongói oldalak:

princeharry.co.uk/
Itt segíthetsz a Sentebale alapítványnak:
justgiving.com/sentebale

Szerző: Pócsik Judit

Készült a www.evamagazin.hu részére. Minden jog fenntartva.