Giulia Tofana, aki kozmetikumaival 600 férfi életét vette el: boldogtalan nők sorsán akart javítani

Borítókép: Giulia Tofana, aki kozmetikumaival 600 férfi életét vette el: boldogtalan nők sorsán akart javítani Forrás: Wikimedia Commons
Giulia Tofana 1620-ban született Palermóban, egy olyan világba, ahol a nőknek nem voltak jogaik, és abszolút a férjeiktől függött az életük. Hiába éltek akár borzalmas házasságban is, nem is számíthattak a törvény segítségére. Így, ha szabadságra vágytak, bizony egyetlen megoldás maradt, a férjgyilkosság.

Giulia Tofana édesanyja a hírhedt Theofania d’Amado volt, akit 1633-ban saját férje meggyilkolásáért végeztek ki. Ám a legenda szerint a halála előtt még továbbadta a receptjét a lányának, aki így tovább vitte a családi méregkeverő bizniszt. Így az árván maradt lány Szicíliából Nápolyba, majd a későbbiekben Rómába költözött, és a feketepiacon kezdte el árulni a saját maga által kikevert mérgeket. Ezt pedig úgy fogta fel, mint egy olyan jótettet, melynek köszönhetően képes segíteni azon nők sorsán, akik boldogtalan, esetleg bántalmazó házasságban rekedtek, egy alternatívát nyújtva a kiszabadulás, a szabadság lehetőségével.

Egy egyszerű kozmetikumokkal kereskedő nő benyomását keltette

A kereskedelem pedig egészen odáig fajult, hogy a lánya, és további számára közel álló nők segítségével egy konkrét hálózatot épített ki, melyen keresztül eljuttatta a bajba jutott asszonyokhoz a halálos mérget. Tofana pedig arra is adott, hogy tevékenysége abszolút ne legyen feltűnő, ugyanis a kívülállók számára egy egyszerű kozmetikumokkal kereskedő nő benyomását keltette.

Forrás: Wikipédia: Giulia Tofana

Az igazság az volt, hogy egy olyan mérget kevert ki, mely rendkívül hasonlított egy kozmetikumhoz: ez pedig az Aqua Tofana névre hallgatott. Az adott krém vagy arcolaj hivatalosan a hölgyek fiatalságának a megőrzésére volt hivatott. A termék pedig gondosan, egy púderes dobozban került a megrendelőjéhez, és valóban tartalmazott magában olyan összetevőket, melyek arra utaltak, hogy valódi kozmetikum az adott szer. Így a férjek a legkevésbé sem sejtették, hogy feleségük arckréme jelenti majd számukra a végzetet.

Az adagolásra is nagy hangsúlyt tett

A mérgezés zsenialitása egyébként abban rejlett, hogy a tünetek folytán egyáltalán nem mérgezésre, sokkal inkább valami ismeretlen betegség megjelenésére asszociáltak az orvosok. Hiszen a mérget több adagban kellett beadni, így pedig sokkal kevésbé bizonyult feltűnőnek, mintha hirtelen halálozott volna el az illető. Ugyanis az első adag után szimplán fizikai kimerültséget, gyengeséget tapasztaltak a mérgezettek. Majd a második adagot követően már kissé komolyabb tünetek jelentkeztek, mint a gyomorfájás, a hányás vagy akár még a vérhas is. Ám az orvosok még ebben az esetben is csak fertőzésre gondoltak, hiszen a tünetek egyértelműen erre mutattak. Kizárólag a harmadik vagy éppen negyedik adag hozta el a halált, így az adagolásnak köszönhetően az orvosok egyértelműen arra asszociáltak, hogy valami ismeretlen betegség okozta a halált. Ennek indokán pedig egészen sokáig nem is gyanakodtak mérgezésre, hiszen az asszonyok okos módon, gondosan ételbe keverve adagolták a mérget.

Természetesen ebben Tofana nagyszerű üzleti érzéke is jól jött, ugyanis a biztonság kedvéért például nem adott el olyan hölgynek mérget, akit ne ismert volna, vagy legalább valamely korábbi ügyfele ne ajánlotta volna.

A nagy lebukás

Azonban sajnálatos módon egy elővigyázatlan hölgy miatt, így is sikerült egy nem elég megbízható asszonynak adni a méregből, mely eset végül a lebukásához is vezetett. Ugyanis történt, hogy a vásárló, aki bőszen tervezgette férje halálát, hirtelen meggondolta magát, és könyörögni kezdett férjének, hogy ne egyen a levesből, melybe a mérget tette. A férje azonnal arra kényszerítette a nőt, hogy fedje fel azt, hogy kitől vette a mérget, majd a rendőrséget is bevonták az akcióba.

Azonban miután Giuliát nagyon szerették azon asszonyok, akiknek valaha segítséget nyújtott, így amint meghallották a körözést, menedéket adtak számára a helyi templomban.

Eközben olyan pletykák is terjedni kezdtek, miszerint Giulia a város teljes vízellátását is megmérgezte, így még nagyobb erőkkel kereste őt a rendőrség. Végül elfogták és szörnyű kínzások alá vetették, mely során bevallotta, hogy 1633 és 1651 között több mint 600 embert ölt meg Rómában. Az ítélet felől pedig kétség sem volt, 1659-ben kivégezték lányával és több közeli társával együtt. Ezt követően pedig azokra került sor, akik ügyfelei voltak. Ebben az esetben az alsóbb osztálybeliket kivégezték, míg a felsőbb osztálybeli hölgyeket bebörtönözték vagy száműzték.

Annak ellenére, hogy Giulia Tofanát megölték, mégis valamilyen módon sikeresen továbbhagyományozhatta a félve őrzött receptjét, ugyanis még évtizedekkel később is számos ember meg volt arról győződve, hogy az Aqua Tofanával mérgezték meg. Ám arról, hogy a méregnek mi lett a végső sorsa, senki sem tud pontosat, így tudni sem lehet, hogy hova tűnt, vagy ki őrizte azt a titkos receptet, mely férfiak százainak haláláért felelős...

Képek forrása: Wikipédia - Giulia Tofana