Ali Hewson: egy etikus vállalkozó

Borítókép: Ali Hewson: egy etikus vállalkozó
A klasszikus rockercsajhobbik, a vásárlás és a bulizás Ali Hewsont, Bono feleségét hidegen hagyják. Őt a családja fenntartása és a világ megmentése köti le.
Az ember jelentős méretű felfordulásra számíthat, ha egy rocksztár feleségével találkozik: viharos hangulatváltozásokra, szétdúlt hotelszobákra, de legalábbis egy drogdílerből, maszőrből és személyi asztrológusból álló kíséretre.
A Claridge’s luxushotel lakosztályában velem szemben ülő, halk szavú, negyvenhét éves nő mindennek néz ki, csak nem felforgató, iszákos rockercsajnak. Fekete, lábszárközépig érő Comme des Garçons szoknyát visel viktoriánus stílusú, buggyos ujjú blúzzal, hollófekete haja szépen kifésülve, porcelánszerű bőrét nem fedi smink.
Nagyon is önálló nő Ali Hewson, nem csupáncsak Bono felesége. Ma sem a háziasszonyi teendői hozták Londonba: natúrkozmetikai cége, az ultramodern, kifogástalanul etikus Nude vezetőjeként üzleti tárgyalást folytat két partnerrel. Ahogy régi környezetvédelmi aktivistához illik, dublini otthonából nem magánrepülőgéppel utazott ide, hanem menetrend szerinti járattal, és ma éjjel nem a hotelban fog bulizni, hanem idejében hazahúz, hogy még lássa a gyerekeit, mielőtt lefeküdnének.


Több, mint divat
Megérkezésemkor már épp fejeződik be a megbeszélés a két üzlettárssal, Bryan Meehan ír vállalkozóval, a Fresh & Wild névre hallgató organikus üzletlánc tulajdonosával, a zöld üzleti világ egyik jelentős alakjával, valamint Julietta Dexterrel, az ország egyik leghatékonyabb és legbefolyásosabb kommunikációs ügynökségének számító Communications Store alapítójával. Lendületes triót alkotnak így együtt, és még tovább erősíti őket két informális tanácsadó, Christy Turlington és Helena Christensen topmodell, akik a Nude minden egyes termékét tesztelik.
Ali Hewson szavaiból kiderül, hogy a Nude tartja magát zöld ígéreteihez: kizárólag vízben oldódó, toxikus elemeket egyáltalán nem tartalmazó kozmetikumokat készít, és csakis újrahasznosított és újrahasznosítható tégelyeket és lebomló csomagolást használ hozzájuk. „Kényesen vigyázunk a márka feddhetetlenségére” – mondja. – „Igen, ez alapkövetelmény nálunk – bólogat Meehan. – Ali foggal-körömmel harcolt a környezetvédő csomagolásért. Kevesebb pénzből is kijöttünk volna, de olyasmit akartunk csinálni, amiről ránk ismernek.”
Aki egy kis időt eltölt Ali Hewson társaságában, rá fogja jönni, hogy van ebben a nőben elementáris erő van, amivel mindent elér, amit akar. Nyilvánvalóan ezt veti be a tavaly piacra dobott Nude, valamint testvérvállalata, az Edun érdekében is. A 2005-ben alapított Edun etikus ruhacég úttörő szerepet játszott abban, hogy a méltányos kereskedelem a divat világában is megjelent. Ali Hewsonból, mozdulatainak minden lágysága ellenére, hatalmas energia árad, s egyénisége kétségtelenül szerepet játszik a bolygó egyik leghíresebb emberével kötött házasságának sikerében.
Mert mindenki csodálja, hogy Ali Hewson és Bono szokatlanul tartós kapcsolata milyen sziklaszilárdan áll egy olyan iparág kellős közepén, amely nem épp évtizedes házasságokról híres. Több mint három évtizede ismerkedtek meg a dublini Mount Temple iskolában: ekkor Ali tizenöt éves volt, de Bono is – aki addigra már eldobta valódi nevét, a Paul Hewsont – csak egy évvel idősebb. „Ő volt az első igazi fiúm” – mondja Ali, és arra a kérdésemre, hogy tényleg soha életében nem jutott-e eszébe más pasival randizni, nevetve rázza a fejét: „Nincs nő a világon, akinek Bono ne volna elég!”

Nem tudják megunni egymást
A U2 természetesen az első pillanattól az életük része volt. „1976-ban kezdtünk el járni, abban az évben, amikor megalakult a zenekar. Ott voltam a legelső koncertjükön, amelyet az iskolai tornateremben tartottak” – meséli Ali. 1982-ben a még mindig nagyon fiatal pár összeházasodott, de Bonót, a zöldfülű rocksztárt az esküvő után is gyakran hónapokra távol tartotta a turnézás. Négy gyerekük született, az időbeosztás azonban semmit nem változott: Bono meghódította a világot, Ali a házi tűzhelyt őrizte.
„Nagy előnyei vannak, hogy olyan sok időt töltünk külön – mondja Ali. – Az életvitelünk segít mindkettőnknek, hogy ne tudjuk megunni egymást. Ha Bono hazaérkezik egy turnéról, azonnal nekiállok, hogy rendbe tegyem. Aztán este 11-kor felmászik a konyhaasztalra koncertet adni, én meg nem győzöm mondani, hogy vigyázat, nem hatvanezer ember vagyok! De sosem unatkozunk, az egyszer biztos.”
Ez az élet nagyon más, mint amiben Ali felnőtt. „Rendes protestáns család voltunk, apám a villamosiparban dolgozott, szabályos állásban, anyám főállású háztartásbeliként nevelte a bátyámat meg engem.” De nem a különbségek számítanak, hanem ami összeköt: Ali nagyon ragaszkodik a szüleihez, akik ráadásul nem is laknak messze. Mindig mindenben számíthat rájuk, elsősorban persze a négy gyerek körül, akik közül a legidősebb 19, a legfiatalabb 6 éves. „A legtöbbet a szülők tudnak segíteni. Az ember feltétel nélkül megbízhat bennük, hiszen tudja, hogy legalább annyira szeretik a gyerekeit, mint önmaga.” Hozzáteszi, hogy el sem tudna képzelni másfajta házasságot, mint az övé. „Soha nem éltem másképp.”
Bono 14 éves volt, amikor édesanyja meghalt. Megismerkedésük után Ali Hewson – akkor még Alison Stewart – gondoskodott róla: főzött és mosott rá, együtt mentek iskolába. Miután összeházasodtak 1982-ben, Ali még hét évig tanult, és megszerezte diplomáját szociológiából és politikatudományból – pár héttel első lányuk, Jordan születése után. Később született még egy lányuk és két fiuk. Ali, mint mondja, gyermekei egészsége érdekében kezdett aktívan kampányolni az 1990-es években az írországi Sellafield atomerőmű bezárásáért. Egyik fő támogatója a Chernobyl Children's Projectnek, mely a csernobili katasztrófa sújtotta gyerekeken és családokon igyekszik segíteni. Ennek a kezdeményezésnek ajánlotta fel a U2 The Sweetest Thing című videoklipjének bevételét. A számot neki írta Bono, bocsánatkérésül, amiért annyira elmerült a The Joshua Tree című album munkálataiban, hogy megfeledkezett a születésnapjáról.

Másokon segíteni
Ali Hewson élete legnagyobb bánata, hogy nem lehetett belőle ápolónő, pedig az volt a szíve vágya. Mindig is emberekkel szeretett volna foglalkozni, de úgy érezte: a házassága nem bírná ki, ha ő is olyan lendülettel vetné bele magát az egészségügyi tanulmányokba, mint Bono a zenei karrierbe. Mint az Interference című U2-rajongói magazinnak nyilatkozta: „Nem akarom azzal az érzéssel leélni az életemet, hogy csak magammal törődtem, és hogy minden, amit tettem, a saját magam érdekét szolgálta. Abban a tudatban szeretnék meghalni, hogy mindent elértem, ami feladatomul adatott az életben: azaz segítettem az embereken, ahogy csak tőlem telt.”
Például az afrikai éhezőkön. Ezért használ az Edun kizárólag organikus afrikai gyapot alapanyagot, ezért gyártják a ruhákat Lesothóban, ezért juttatják a profitot a helyi közösségeknek. „A legutóbbi húsz évben 6 százalékról 2 százalékra csökkent Afrika részesedése a világkereskedelemben. Ezt kell valahogy helyrehoznunk.”

Szöveg: the sunday telegraph 2008, Farkas Eszter, fotó: europress, reuters/vÁndorkő. Ez a cikk a 2008. évi novemberi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.