A 8 legfontosabb dolog, amit tudni érdemes a pünkösdről

Borítókép: A 8 legfontosabb dolog, amit tudni érdemes a pünkösdről Forrás: Getty Images (sedmak)
A pünkösd a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, amelyen a kereszténység a Szentlélek kiáradását ünnepli meg. A szokásokról, hagyományokról szólunk ebben a cikkben.

1. A pünkösd görög szó, azt jelenti, hogy „az ötvenedik" (nap). Mármint húsvét után.

2. A húsvét utáni ötvenedik nap a zsidó vallásban az aratás ünnepe (Sávuót). Ezt (vagy ennek valamilyen korabeli formáját) ünnepelték Jézus tanítványai és Szűz Mária, valamint még vagy 200 Jézus-követő, amikor megjelent a Szentlélek...

3. ...és leereszkedett az apostolokhoz. Ezért Pünkösdöt a Szentlélek ünnepének szokták nevezni.

4. Ekkor a jelenlevők nyelveken kezdtek szólni, különböző csodákat műveltek és Szent Péter egy korábbi jövendölés beteljesülését látta ebben. Ezért ma már pünkösd a kereszténység születésének ünnepies.

5. Minden országban más népszokások kísérik ezt az ünnepet. A magyar vidéken a pünkösdi királyválasztás dívott sokáig (és néhol most is).

6. Pünkösdkor van a csíksomlyói búcsú; ez egy évszázados hagyomány, amelynek eredetileg a helyi Mária-kegyszobor a célpontja, de ma már a közeli hegyoldalban tartják a zarándokok megnövekedett száma miatt.

7. A Vanuatu-szigetcsoportban elhelyezkedő Pünkösd-sziget onnan kapta a nevét, hogy 1768-banLouis Antoine de Bougainville francia tengernagy ezen a napon látta meg először. A sziget érdekessége, hogy innen származik a bungee jumping nevű sportág.

8. Pünkösd hétfő egyes országokban munkaszüneti nap, más országokban nem – például a mélyen katolikus Olaszországban és Máltán is munkanap.

Kattints a lenti galériánkba! 6+1 híres ember, akik szívesen terjesztik az igét, pedig nem is gondolnád, hogy vallásosak.

Ha szeretnéd megtudni, hogy milyen gyereknapi programok várnak idén, akkor nézd végig a Szélforgó ajánlóját!