JoyNapok logo
Elérhető az Éva legújabb száma most JOY-napok kuponfüzettel!
0 nap 0 óra 0 perc

Most akkor a Fekete Lovag egy űrhajó vagy egy kődarab?

Borítókép: Most akkor a Fekete Lovag egy űrhajó vagy egy kődarab? Forrás: wikimedia / nagualdesign
Megoszlanak a vélemények róla, mi is haladhatott el a Föld mellett óriási sebességgel.

A tudomány nem tud egyértelmű válaszokat adni mindenre, főleg ha az univerzumról van szó. Annyi azonban biztos, hogy az Oumuamua névre elkeresztelt, szivar alakú égitest úgy haladt el 2017-ben a Föld mellett, hogy rengeteg kérdést hagyott hátra.

Felfedezése az Amerikai Űrhivatal nevéhez fűződik, aminek feladata a földközeli objektumok időben történő észlelése, megfigyelése. Az Oumuamua neve hawaii őshonos nyelven annyit tesz: Előfutár. Az égitestnél kiszámolt pályaanalízis során bebizonyosodott, hogy nem a Naprendszerben keletkezett, és rendkívül furcsa mozgást végezve ki is fog lépni onnan, hogy aztán folytassa útját a kozmosz végtelenjébe. Ami igazán megdöbbentő volt, hogy bolygónkat elhagyva gyorsulni kezdett, így néhányan azt feltételezik, valamilyen idegen civilizáció szondáját észlelhettük.

Naprendszerünk kiszámítható módon végzi a dolgát. A bolygók keringési síkja nagyjából azonos, a külső peremről származó égitestek érkezési szöge pedig elképesztően ritka esetekben közelíti meg a merőlegest. Az Oumuamua, vagyis ahogy később egyszerűsítették a nevét, a Fekete Lovag viszont nagyobb sebességgel érkezett, mint bármilyen üstökös, és szinte teljesen merőleges szöget bezárva közelítette meg a Földet. A kutatók azt feltételezték az Oumuamua pályája alapján, hogy a Vega csillagtól érkezett, az útja pedig több százezer évig tartott. Ezzel csupán annyi a probléma, hogy indulásakor a nagy távolságnak köszönhetően a csillag egészen máshol helyezkedett el ennyi idővel korábban, így a gravitációs kilökődés mikéntjét sem tudták pontosan meghatározni.

Forrás: wikimedia / nagualdesign
Az Oumuamua orbitális pályája

A történelem során először sikerült hivatalosan is arra a megállapításra jutni, hogy egy égitest úgy haladt át a Naprendszerünkön, hogy nem ott keletkezett. A csillagászok több érdekességet is felfedeztek a Fekete Lovaggal kapcsolatban, például azt, hogy szivar alakú, amit az általa visszavert fénnyel lehetett megállapítani. Kiderítették, hogy nagyjából 400 méter hosszú és 40 méter széles lehet, viszont ez az elnyújtott test egyáltalán nem jellemző az üstökösökre vagy meteorokra. A későbbiekben arra jutottak, hogy egy több százmillió éves amorfabb objektumnál kialakulhat ez a forma a folyamatos amortizáció miatt.

A gravitációs hatások állandóak, így igencsak meglepő volt, hogy a várt lassulás helyett a Naprendszertől távolodva az objektum gyorsulni kezdett, mivel ilyen parittya-manőverre csak az űrhajók képesek. Az UFO-hívők egyértelműen elkönyvelték, itt bizony egy idegen civilizáció járművéről lehetett szó, a tudósok viszont azt gondolják, hogy az égitesten feltételezett nagy mennyiségű nitrogén lehetett a gyorsulás oka. A nitrogén Napunk melegítő hatása miatt párologni kezdett, és ez a folyamat felelős az égitest furcsa viselkedéséért. Sajnos nagyon rövid ideig tudták megfigyelni az Oumuamuát, így több kérdés is nyitva maradt, amire talán a jövőben a technika fejlődésével választ kaphatunk.