Száraz, ekcémára hajlamos a bőröd? Tanítsd meg a helyes működésre! Mutatjuk, hogyan!

Borítókép: Száraz, ekcémára hajlamos a bőröd? Tanítsd meg a helyes működésre! Mutatjuk, hogyan! Forrás: Getty Images
A bőrszárazság gyakori probléma, amely bármely életkorban jelentkezhet. Ha nem a megfelelő tisztítási, ápolási rutint követjük, egyre súlyosabbá válhat, míg ha felismerjük bőrünk valódi igényeit és annak megfelelően kezeljük, egészséges, ragyogó lesz és a száraz bőrrel járó túlzott érzékenységtől és viszketéstől is megszabadulhatunk.

Mi okozza a száraz bőrt?

A kutatások szerint a száraz, érzékeny bőr a kisgyermekek 10-30%-át érinti, de kamaszoknál és felnőtteknél is hasonló az arány, idős korban pedig még magasabb, csaknem 75%-uk szenved a kínzó tünetektől. Bőrünk akkor válik szárazzá az arcon vagy a testen, amikor elveszíti védekező képességét, azaz amikor a bőr "barrierfunkciója”, vagyis védőrétege meggyengül. Az egészséges bőr természetes védelméről egy nagyrészt vízből és lipidekből álló hidrolipid filmréteg gondoskodik. Ez az áthatolhatatlan réteg védi a bőrt a külső stresszfaktoroktól és csökkenti a vízveszteséget. Ha az epidermisz felső rétegében felborul a víz és a lipid egyensúlya, akkor már nem tudja hatékonyan ellátni a bőr barrier funkcióját, és a kellemetlen tünetek - a feszülés, az érdes tapintás, a fokozott érzékenység és a viszketés - különböző intenzitással jelentkezhetnek a bőrön.

Milyen tényezők hatására válik szárazzá a bőrünk?

Sok ember genetikailag öröklődően száraz bőrrel születik. Emellett fontos tudni, hogy a bőr az életkor előrehaladtával együtt folyamatosan változik: gyermekkorban szárazabb (kivéve újszülöttek esetében, a vízhiány azonban ebben a korban jelentősebb), serdülő korban zsírosabb, majd felnőtt korban ismét száraz (ugyanis idővel a faggyú- és a verejtékmirigyek működőképessége csökken). A bőr természetes öregedése során az epidermisz elvékonyodik (mert a sejtek megújulási sebessége csökken), és a szaruréteg vastagabbá válik.

Forrás: Getty Images/Runstudio

A genetikai hajlam mellett még számos tényező van, ami kiválthat bőrszárazságot. Bizonyos időjárási körülmények, így a hideg, a magas UV-sugárzás vagy a szél is előidézheti a kialakulását, fűtésszezonban pedig a szárazabb levegő, valamint a beltéri és kültéri levegő hőmérsékletének ingadozása befolyásolhatja negatívan az arra érzékenyek bőrének állapotát. Sokan nem gondolnak rá, pedig a bőr számára komoly stresszfaktor a helytelen tisztálkodási és bőrápolási rutin, a bőrünknek nem megfelelő kozmetikumok – azok adalékanyagai, illatanyagai, kevésbé kíméletes összetevői – használata. Ezen kívül gyógyszeres kezelés és bizonyos betegségek - cukorbetegség, pajzsmirigy rendellenességek, ekcéma, pikkelysömör- velejárója is lehet a nagyon száraz, vízhiányos bőr.

A száraz bőr és az atópia nem ugyanaz

Sokan összekeverik a száraz bőrt az atópiával, pedig a kettő nem ugyanaz! Az atópiás dermatitisz a nagyon száraz, irritált, viszkető bőr súlyosabb megjelenési formája, egy gyulladásos bőrbetegség, melynek oka, hogy a rendkívül száraz bőr áteresztővé válik, nem tudja betölteni védekező funkcióját és megvédeni a bőrt a külső hatásoktól és allergénektől. Azonban nem minden száraz bőr válik atópiássá, az atópia genetikai hajlam hatására alakul ki illetve olyan esetekben, amikor az immunrendszer legyengül vagy kezeletlen ételallergia áll a háttérben.

Mit tegyél, ha száraz a bőröd?

A diszkomfort-érzésen felül a bőrszárazság lehetővé teszi az irritáló, vagy allergén szerek bejutását a bőrbe. Emellett elősegíti az olyan bőrtünetek megjelenését, mint például az ekcéma vagy a pikkelysömör.

1, A legfontosabb, hogy rendszeresen hidratáljuk bőrünket és gondoskodjunk a folyamatos vízbevitelről. Így az első lépés a megfelelő napi folyadékbevitelre való odafigyelés. Próbálj meg naponta 1,5 liter fogyasztani!

2, A száraz bőr megfelelő ápolásához elengedhetetlen, hogy gondosan megválogatott, nem-agresszív bőrápoló készítményeket alkalmazz! Kerüld például a faggyútermelést csökkentő és szárító hatású kozmetikai termékeket és mosószereket! Ezek helyett használj tápláló, szükség esetén újrahidratáló tisztító termékeket (bőrápoló tej, krém, balzsam és olajos készítmények formájában). A cél a víz bőrből történő párolgásának csökkentése, hogy ezáltal az epidermiszben megfelelő mennyiségű víz maradjon és a károsodott bőr barrier regenerálódjon.

3, Ne fűtsd túl az otthonodat és szellőztess gyakran! Ha a lakásban nagyon száraz a levegő, érdemes beszerezned egy párásítót is.

4, Forró helyett fürödj langyos vízben és ne áztasd sokáig magad, csak rövid ideig zuhanyozz.

5, Bánj a bőröddel finoman: inkább finoman simítva, mint dörzsölve töröld szárazra.

Forrás: Bioderma

Így építsd fel a bőrápolási rutinod!

A bőrápolási rutinod első lépése legyen a bőröd igényeinek valóban megfelelő termékcsalád kiválasztása! Ha teheted, ugyanannak a márkának a termékeit használd, mert azokat - sokéves kutatómunkát követően - úgy fejlesztették ki, hogy egymás hatását erősítsék. A BIODERMA Atoderm termékcsalád különlegessége, hogy a bőrt ökoszisztémaként értelmezi és a környezeti hatásokat valamint a bőr egyedi igényeit egyszerre veszi figyelembe. A BIODERMA hitvallása, hogy a bőrt nem túlápolni kell, hanem megtanítani a megfelelő működésre. Ennek megfelelően alkotta meg célzottan a nagyon száraz és atópiás/ekcémás bőr helyreállítására az Atoderm termékcsaládot, melynek bőrgyógyászati formuláinak hála, biológiailag és tartósan állítja helyre a nedvességet és lipideket nélkülöző bőr természetes hidrolipid rétegét.

Most pedig következzen a 3 lépéses bőrápolási rutin, ami újra egészséges működésre hangolja a bőröd!

Tisztítás: Atoderm Olajtusfürdő

Ez a tápláló olajtusfürdő a növényi biolipideknek, a PP-vitaminnak és a SKIN BARRIER THERAPY™ köszönhetően 24 órás hidratáló hatást és azonnali komfortérzetet biztosít. DAF™ komplex tartalma növeli az érzékeny bőr toleranciaszintjét, ezáltal a bőr ellenállóbbá válik. Intenzíven hidratál, nyugtatja az irritált bőrt, tisztít, nyugtat és visszaállítja a bőr megfelelő lipidrétegét, kíméletes még a legérzékenyebb bőrrel szemben is. Ezen kívül puhítja a bőrt és növeli a komfortérzetét. Ráadásul krémes, selymes állagával, decens illatával a fürdést valódi élménnyé varázsolja.

Tipp: Használd naponta egyszer vagy kétszer, zuhanyzáshoz és fürdéshez egyaránt, nedves bőrön, majd alaposan öblítsd le!

Forrás: Bioderma

Ápolás: Atoderm Intensive Balzsam

Intenzív nyugtató, tápláló, bőrmegerősítő balzsam, viszketéscsillapító hatással, a nagyon száraz, irritált, atópiás bőr számára. A benne lévő Lipigenium™ (létfontosságú zsírsavak + a felhámban természetes módon jelen lévő biolipidek) biológiailag stimulálja a lipidek és proteinek (filaggrin) termelődését. A PEA nevű viszketés elleni bőrgyógyászatilag aktív összetevőjének köszönhetően pedig csillapítja a viszketést és a vakarózási ingert. A SKIN BARRIER THERAPY™ szabadalomnak köszönhetően meggátolja a Staphylococcus aureus baktérium megtelepedését és elszaporodását, valamint az allergének bejutását, biológiailag és tartósan állítja helyre az egészséges bőrfelszínt.

Tipp: Használd naponta egyszer vagy kétszer, alkalmazd a 3-6-9 módszert! Babáknál oszlass el 3 pumpányi mennyiséget (1 pumpányi az arcra, nyakra, mellkasra; 1 pumpányi a két karra és a hátra; 1 pumpányi mindkét lábra.), gyerekeknél 6 pumpányit (1pumpányi az arcra és nyakra;1 pumpányi a mellkasra; 1 pumpányi a hátra; 1 pumpányi mindkét karra; kétszer 1-1 pumpányi lábanként), felnőttek esetében pedig 9 pumpányit ( 1pumpányi az arcra és nyakra; 1 pumpányi a mellkasra; 1 pumpányi a hátra; kétszer 1 pumpányi karonként és kétszer 2 pumpányi lábanként).

Forrás: Bioderma

Extra gondoskodás és viszketéscsillapítás: Atoderm SOS Spray

Ez a spray azonnali megoldást nyújt a viszkető bőrnek, 60 másodpercen belül enyhíti a viszketést, 6 órás hatékonyságot biztosít. Mindezt egy forradalmi felfedezésnek köszönhetően: A BIODERMA kutatóiknak sikerült beazonosítaniuk azt a két biológiai molekulát, amely atópiás dermatitis, valamint pikkelysömör esetén a viszketés kialakulásáért felelős. A Skin Relief technológia (Ambora + Zöld tea kivonat), valamint a nyugtató bőrgyógyászati összetevő (enoxolon) kombinációja a bőrsejteket és immunsejteket célozva a viszketési kiváltó tényezőjére hat. A SKIN BARRIER THERAPY™ szabadalom pedig meggátolja a Staphylococcus aureus baktérium megtelepedését és elszaporodását, valamint az allergének bejutását, biológiailag és tartósan állítja helyre az egészséges bőrfelszínt.

Tipp: Használd annyiszor, amennyiszer szükségét érzed! Permetezd egyenletesen a bőrödre 20 cm-es távolságból és hagyd megszáradni a bőrödön!