5+1 érdekesség a borról

Borítókép: 5+1 érdekesség a borról
In vino veritas - tartja a mondás. Nincs is finomabb ilyen nyirkos őszi időben egy pohár illatos bornál.

Akár önmagában, akár forralva, fűszerekkel is fogyaszthatjuk, de egy csésze teát is istenien feldobhatunk vele. S ha már nektek is tele pohár van a kezetekben, iszogatás közben megosztunk veletek néhány érdekességet erről a nemes nedűről, amit Zeusz halandó fia hagyott az emberekre, s Bacchus által lett ennyire népszerű.


Fotó: Photl.com

  1. Régen úgy tartották, vesztettség ellen legjobb a veszett kutya szőrszálát egy pohár borba keverni és meginni. Tehát kutyaharapást szőrével... A mondás napjainkban már a másnaposság biztos gyógymódjaként került a köztudatba.
  2. Egy legenda szerint az első borospohár a trójai Helene kebleit idézte, de Marie Antoinette is formáztatott pezsgős poharat saját formás domborulatai után. Napjainkban a keskenyebb, hosszúkás alakú poharak használatosak, mert lassabban illan el belőlük a buborék.
  3. De hogyan került buborék a borba? Nos, ez Dom Perignon bencés szerzetes műve, aki látva munkája gyümölcsét, állítólag így kiáltott szerzetes társainak: Gyertek gyorsan, csillagokat iszom!
  4. A soproni kékfrankost már Napóleon katonái is szívesen kortyolták. A helyi szőlősgazdák, a poncichterek viszont csak az értékes kék színű frankot fogadták el érte fizetségül, innen a neve.
  5. Dobó István katonái az egri bikavérrel fokozták harci kedvüket, s bizony olyan eredményesen, hogy a törökök biztosra vették: valódi bika vérét itták szomjoltónak a magyar várvédők, ettől lettek legyőzhetetlenek.
  6. A szürkebarát neve a Badacsony hegyén a szőlőt gondozó, a hőséggel dacoló, esővel, széllel viaskodó, munkában megfáradt szerzetesek porlepte ruháira utal.

Egészségünkre! Nektek melyik a kedvenc fajtátok?

Forraltbor-koktél hidegen-melegen - kattints a receptért!