Magyar tehetségek, akikre büszkék lehetünk – 6. rész: Garka

Borítókép: Magyar tehetségek, akikre büszkék lehetünk – 6. rész: Garka Forrás: Garka
Természetes anyaghasználat, népies technika egy csipetnyi modernséggel fűszerezve!

Mesés ékszereket, kiegészítőket készítesz. Kérlek, mesélj a márkád névválasztásáról!
Magának a Garka névnek nincs jelentése, Garamvölgyi Tündének hívnak és a vezetéknevem betűiből képeztem, majd egy kicsinyítő képzőt is kapott, hogy kedves csengése, hangzása legyen.

Milyen módon találtál rá erre a különleges technikára?
A technikaválasztásom egyáltalán nem volt tudatos. Nem igazán tudom eldönteni, hogy végül én találtam-e rá vagy a technika rám, de az egészen biztos, hogy nekem lett kitalálva. Kezdetben fával, bőrrel kísérleteztem, majd jött a kender, ami azóta is a leghangsúlyosabb a munkámban, vele szeretek a leginkább dolgozni. Eleinte csak natúr kenderrel dolgoztam, később elkezdtem színezni és a színekkel számtalan lehetőség nyílt meg előttem. Egy-egy ékszer elkészítése több órát is igénybe vehet, a nagyobb darabok pedig napokon át készülnek. Apró körökből állnak végül össze, egy teljes egészé. Sokszor olyan érzésem van, mintha „szobrászkodnék”, mert aprócska körökből kell kialakítanom az adott formát, közben figyelve a színek, árnyalatok harmóniájára.

Van esetleg olyan külföldi tervező, akinek munkáiból szívesen merítesz inspirációt?

Igen, nagyon szeretek mások munkáiból inspirálódni. Szeretek tehetséges, eredeti tervezőket felfedezni, és itt nem csak az ékszerkészítőkre gondolok, hanem számtalan grafikus, keramikus, bútortervező, fotós van, akik nagy hatással vannak rám, akik munkái arra ösztönöznek, hogy minél szebb és eredetibb ékszereket, fotókat készítsek. Ilyen például: Sweet Bestiary, Mister Finch, Oleg Oprisco, Claire-Anne O’Brien.

[cikk=44861]

A mindennapjaidat mennyire tölti ki a kreativitás, az ékszerek készítése?

A kreatívkodás mostanra már a lételememmé vált, nem nagyon múlik el nap nélküle. Ez bármiben megnyilvánulhat, valamivel állandóan pepecselek. Időm legnagyobb részét persze az ékszerkészítés tölti ki, de emellett nagyon szeretek például bútorokat felújítani, fotózni.

[cikk=45288]

Szerinted a magyar lányok, nők mennyire szeretik a kézműves ékszereket? Milyen tapasztalataid vannak?

Én azt tapasztalom, hogy egyre több magyar lány visel kézműves ékszereket, egyre többen értékelik a magyar tervezők munkáit és azt, amit ezek a termékek képviselnek, hogy magyar tervezőtől származnak (így a tervezővel is találkozhatnak), egyediek, különlegesek.

[cikk=43754]

Van olyan művészeti stílus, izmus, formavilág ami közel áll hozzád? Van olyan, ami nagyon érdekel és amivel kísérleteznél is majd egyszer?

Nagyon sok stílus van hatással rám, többek között szeretem a népies, hagyományos stílust, mint ruhákban, mint ékszerekben. Fontos számomra a népi kultúra, a hagyományőrzés, a népzene, a néptánc. De emellett a modern, minimalista stílust is nagyon a magaménak érzem. Szerintem ez a kettősség az ékszereimen is érződik. Az anyaghasználat, a technika miatt népiessé válnak az ékszereim, formailag viszont, a mai kor jegyeit viselik, ilyenek például a gallér formájú nyakláncaim és a geometrikus ékszereim. A kendert hímzésekkel is tervezem kombinálni, így a munkámban még jobban fog érvényesülni a népies vonal.

Ha szeretnétek több infót, fényképet Garkáról, itt lehettek naprakészebbek, ha pedig rendelnétek tőle a Meska oldalán eléritek!