Így legyünk felnőttként (is) jó testvérek – a szakértő tippjei

Borítókép: Így legyünk felnőttként (is) jó testvérek – a szakértő tippjei Forrás: Europress
Nem a legfelhőtlenebb a viszonyod a testvéreddel? A coach profi tippjei segíthetnek rendezni a gondokat!

A cikk szerzője coach. Ide kattintva kérdezhetsz tőle.

Mindegyik testvéri kapcsolat egyedi, de nem mindegyik idilli – nem is kell, hogy az legyen. Éppen ezért nem szabad általánosítani sem, amikor a testvérünkkel való viszonyunkat vizsgáljuk. Annyit azonban mindenképp megtehetünk, hogy igyekszünk legjobb tudásunk és érzéseink szerint működni, vagy ha kell, törekszünk megjavítani az elromlott alkatrészeket gépezetben. Az igazi testvéri lét egy egész életre szóló társulás. Íme, egy kis útmutató hozzá.

1. Legyünk ott a másiknak, még ha messzire sodort is az élet! Mindig legyünk elérhetőek a testvérünk számára, még akkor is, ha nem egy városban vagy országban élünk. Beszélgessünk olyan gyakran, amennyire időnk engedi, kérjünk tanácsot, vitassuk meg a mindennapi dolgokat: egyszóval vegyünk részt egymás életében! Biztosítsuk számára az otthon képét, ahova tudja, hogy bármikor hazatérhet; legyünk olyan testvérek, akire mindig lehet számítani!

2. Ne erőltessük rá magunkat a testvérünkre! Ha valamit egyedül akar megoldani, ne erősködjünk! Ha nem kér a véleményünkből, vagy soknak érzi a jelenlétünket, ne legyünk útban! Önálló emberek vagyunk, nem sziámi ikrek, akik képtelenek elszakadni egymástól. Vegyük tudomásul, hogy már egyikünk sem gyerek; ily módon mindannyiunknak meg van a saját döntései alapján kormányzott élete. A mi saját hajónkra koncentráljunk, a testvérünk úgyis szólni fog, ha elszakadt egy kötél, vagy ha vész van a fedélzeten.

3. Ne kritizáljuk őt a megjelenésében! Például: ha a legjobb barátnőnknek sem mondjuk, hogy „nem ártana annak a hajnak egy kiadós fésülködés”, akkor a testvérünkkel se tegyük. (Finom utalások azért beleférnek...) Ahogy már korábban is mondtam, ne anyáskodjunk a testvérünk felett, mert ez igazán nem a mi dolgunk! Ha ő fésületlenül érzi jól magát, szíve joga. Lehet, hogy valaki más majd rávilágít helyettünk erre a kis hiányosságra, de tőlünk inkább az építő kritikát várja, így ha van rá mód, tegyünk a kedvére!


4. Legyünk támasz a mindennapokban és a nehéz időkben! Nem szeretünk ugyan rágondolni, de sajnos mind halandók vagyunk. A testvérek életében is eljön az idő, amikor valakitől el kell búcsúzni. Együtt könnyebben tudjuk feldolgozni, átélni a gyászt, az elengedést; szeretettel tudunk visszanézni a múltba, és erővel tekinteni a jövőbe. Egymás támaszai kell legyünk a kezdetektől fogva és akkor biztosak lehetünk abban, hogy a nehezebb percekben sem leszünk soha egyedül.

5. Szerezzünk együtt meglepetést a szülőknek, vagy a család valamely tagjának, közös barátunknak!
ADNI = KAPNI. Ha együtt tapasztaljuk meg az adás örömét, a készülődéssel járó közös munkát, mi magunk is boldogok, kiegyensúlyozottabbak leszünk. A testvérünkkel összekovácsol a közös projekt és az is lehet, hogy legközelebb egymást tudjuk majd meglepni, hiszen addigra megismerhettük a másik gondolatait, belső vágyait.

Ajánlom ezt a cikket az olyan „világ legjobb tesóinak”, mint az öcsém és az unokaöcsém, akikkel mindig, minden körülmények között itt leszünk egymásnak; és az olyan „szupererővel bíró testvéreknek” is, mint a két húgom, akikkel jó úton haladunk efelé.

Még több hasznos tipp, tanács és történet testvér témában az Éva magazin szeptemberi számában!