Új hullám a macskanevelésben

Borítókép: Új hullám a macskanevelésben Forrás: Whiskas
A cicákkal történő foglalkozás sokkal lágyabb, érzékenyebb, és mindenképpen erőszakmentes szemléletet igényel.

Az első és legfontosabb lépés ahhoz, hogy macskád szellemileg és fizikailag is aktív legyen, a rendszeres és minőségi táplálás. A tápanyagokban kiegyensúlyozott étrend elengedhetetlen a cicák egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez, ugyanakkor az idősebb macskák jó kondíciójának megőrzéséhez is hozzájárul. A tápláléknak tartalmaznia kell minden olyan tápanyagot, antioxidánst és ásványi anyagot, amely biztosítja az állat egészséges és erős immunrendszerét. Ilyen tápokat kínál például a Whiskas, amely receptjeit az Egyesült Királyságban található Waltham Állatorvosi Kutatóközpont tudósai fejlesztették ki.

Forrás: Whiskas

Ügyelj a helyes arányokra

A Kutatóközpont tudósai öt éven át vizsgálták, hogy az antioxidánsok milyen hatással vannak a cicákra. Az eredményeik szerint az antioxidánsok pótlása fontos szerepet játszik az immunrendszer megerősítésében. Továbbá azt is megállapították, hogy bár minden életkorban előnyös a macskák számára, de a fiatal és az idősebb cicáknak különösen fontos az antioxidánsban gazdag élelem.

A macskádnak adott étel összetételén kívül nagyon fontos az etetés rendszeressége: mindig figyelj arra, hogy ne etesd túl a cicádat, de ne is éheztesd! A macskaeledel csomagolásán megtalálod az ajánlott napi adagot, ami egy egészséges felnőtt - átlagosan 4 kg súlyú cicára – vonatkozik, de az adagolásnál mindig figyelembe kell venni a kedvenced egészségét, temperamentumát és fizikai aktivitását. A macskák nagyon érzékenyek a minőségi alapanyagok hiányára, például bizonyos esszenciális tápanyagokra – taurinra, ​ A-vitaminra vagy omega zsírsavakra – nagy szüksége van a kedvencek szervezetének.

Forrás: Whiskas

Egy hullámhosszon az első pillanattól

A macskák természetüknél fogva magányos állatok, nem csoportorientált élőlények, így számukra nem létkérdés, hogy kapcsolódjanak hozzánk és a kedvünkre tegyenek. A korai szocializáció is nagyon kritikus kérdés náluk, hiszen nem szelídek veleszületetten. Felelős cicagazdiként a legtöbb, amit tehetünk kedvencünkért, hogy biztosítjuk számára azt az életteret, amit már születésétől igényel (pl. mászók, cicapolcok, búvóhelyek, kaparók). Lehetőleg korai szocializációval segítjük azt, hogy az emberi környezetben minél kevesebb stresszel tudjon létezni, és kialakítunk egyfajta közös nyelvet a tréningezéssel, aminek a segítségével megtaníthatjuk az otthoni szabályokra, illetve taníthatunk neki olyan gyakorlatokat, amelyek segíthetnek a felesleges energiák levezetésében. Ha ezeket betartjuk, sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat, és sok felesleges és romboló hatású büntetéstől kímélhetjük meg macskánkat is.

Forrás: Whiskas

"Az ideális az, ha naponta rövid ideig edzünk, és nem erőből megyünk. A kiképzésnek az élvezetről és a szórakozásról kell szólnia, nem pedig a drillről és a kényszerítésről. Ha rossz napunk van, jobb, ha kihagyjuk, és máskor edzünk." – tanácsolja Bánszky Noémi, macskatréner, állatasszisztált terapeuta, aki hozzáteszi; „a kiképzésnek a szórakozásról és az élvezetről kell szólnia”.